حکم زندان برادران علایی تایید شد

کامیار و آرش علایی
Image caption برادران علایی به جرم تلاش برای براندازی نرم زندانی شده اند

دادگاه تجدید نظر در تهران حکم زندان برادران علایی را تایید کرده است.

دکتر آرش علایی و دکتر کامیار علایی دو پزشک فعال در زمینه مبارزه با بیماری ایدز و افزایش آگاهی عمومی درباره این بیماری بودند که تابستان سال گذشته به جرم تدارک "براندازی نرم" از سوی مقام های امنیتی ایران بازداشت شدند.

دادگاه بدوی با مجرم شناختن آرش و کامیار علایی، آنها را به ترتیب به شش و سه سال زندان محکوم کرده بود.

مسعود شفیعی وکیل مدافع برادران علایی در گفتگو با بی بی سی فارسی تعجب خود را از حکم دادگاه تجدیدنظر اعلام کرد.

به گفته آقای شفیعی دادگاه تجدید نظر تنها یک روز پس از دریافت پرونده، حکم دادگاه انقلاب را تایید کرده است.

حکم دادگاه تجدید نظر در بیست هشتم اسفند صادر شده است و این در حالی است که به گفته آقای شفیعی تلاش او در روزهای پیش از تعطیلات سال جدید و ایام عید برای اطلاع از وضع پرونده برادران علایی بی نتیجه بوده است.

مسعود شفیعی با ابراز تاسف از تایید حکم زندان آرش و کامیار علایی، می گوید دادگاه تجدیدنظر سرعت را فدای دقت کرده است.

برادران علایی که در زمینه مبارزه با بیماری ایدز در ایران فعالیت داشتند، تابستان گذشته بازداشت شدند.

مقام های قضایی ایران پس از چند ماه سکوت اعلام کردند این دو با برگزاری همایش هایی، در صدد اعزام داوطلب به خارج به منظور آموزش در زمینه "براندازی نرم" بوده اند.

این دو برادر که هر دو پزشک هستند، از سال ۱۹۹۸ یک برنامه مقابله با گسترش "اچ آی وی" و شیوع بیماری ایدز راً با تمرکز بر معتادان تزریقی در استان کرمانشاه دنبال می کردند.

برادران علایی علاوه بر فعالیت هایشان در ایران، دوره هایی آموزشی را برای کارکنان نهادهای بهداشتی افغانستان و تاجیکستان برگزار کرده و تلاش کردند همکاری های منطقه ای را در زمینه بهداشت میان دوازده کشور خاورمیانه و آسیای مرکزی ایجاد کنند.

دکتر آرش علایی، مدیر سابق موسسه بین المللی آموزش و پژوهش در مرکز ملی آموزشی پژوهشی و درمانی سل و بیماری های ریوی در ایران است.

دکتر کامیار علایی هم پیش از بازداشت مشغول گذراندن دوره دکترای بهداشت عمومی در دانشگاه ایالتی نیویورک بود. بازداشت این دو پزشک ایرانی انتقاد و اعتراض هایی را در خارج از کشور از جمله از سوی سازمان های بین المللی فعال در زمینه مبارزه با بیماری ایدز در پی داشت.

مطالب مرتبط