بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۱۸ فروردین

تیترهای اول

نیمی از روزنامه های تهران اولین مصاحبه مطبوعاتی میرحسین موسوی را تیتر اول خود قرار داده اند . آفتاب یزد با عنوان بزرگ چرا مى‌آيم ، اعتماد با گشت ارشاد را جمع مي کنم ، حیات نو با جبران خسارت ها، قانون مداری و اعتماد سازی صدای عدالت با تغییر وضع موجود مردم سالاری با عنوان پایان تندروی در سیاست خارجی و روزنامه خبر با تردید اصلاح طلبان میان مهندس و شیخ به این موضوع پرداخته اند.

اعتمادملی با تیتر تخلف ها را دیگر تحمل نمی کنم نظرات تازه مهدی کروبی را در صدر عنوان های خود آورده است.

ایران روزنامه دولت به عنوان واكنش تهران به مواضع اوباما در تیتر اصلی خود نوشته آمريكا حق هسته اى ايران را در عمل به رسميت بشناسد، روزنامه جمهوری اسلامی با تیتر سیاست اوباما در قبال ایران زنگ زده و شکست خورده است به همین موضوع پرداخته، خراسان به نقل از گاردین پشت پرده ادعای آمریکا درباره مذاکرات با نماینده ایران را عنوان اول خود قرار داده و کیهان از قول یک نشریه آمریکایی در صدر عنوان های خبری خود نوشته ایران پس از انتخابات هم تغییر نمی کند.

تیتر اصلی جام جم به کنکور اختصاص دارد: کنکور ۸۸ در انتظار ساماندهی سهمیه ها.

خانه تکانی در صنعت خودرو تیتر اصلی روزنامه های دنیای اقتصاد و سرمایه است و رسالت هم از قول نایب رییس مجلس در عنوان اصلی خود نوشته اصلاح الگوي مصرف مهمترين مصداق اصلاحات است.

گزیده مقالات

سیاست خارجی

امیر مدنی در سرمقاله مردم سالاری نوشته پيام بي سابقه نوروزي رييس جمهور آمريکا که با تشجيع و تشويق صلح دوستان جامعه بشري آماده شده بود، و در ميان ناخشنودي افراطيون و برخي از دول عرب به مثابه "گام نخست"، به سوی "مردم و رهبران " ايران شناخته شد. اين پيام اگرچه به تکرار برخي اتهامات مي پردازد اما مبتني بر زبان و احترام و اراده اي نوين است.

به نظر نویسنده این مقاله پاسخ تفضيلي مقامات عالي نظام به پيام اجمالي رييس جمهور آمريکا، نشانگر آنست که عليرغم خواست احتمالا موجود عادي سازي روابط و ايجاد تغيير در وضعيت سي ساله مبتني بر بي اعتمادي، منافع و بينش ها اغلب متفاوت و گاه متضاد باقي مي مانند. در افغانستان و عراق سياست هاي دو کشور داراي نزديکي با اهدافي متفاوت و در مساله اتمي و تروريسم مواضع متضاد است.

در ادامه این مقاله آمده که دو سيستم به طور کلي هنوز روبرو و آلترناتيو يکديگر به نظر مي رسند. اما به هر شکل دو حکومت آگاهي دارند که اتهامات و الحان تهييجي ياري گر حل مسايل نبوده و نيستند و در اين مرحله تنها مي توان با پذيرش تفاوت ها گام هايي در جهت شناخت متقابل و ايجاد امنيت براي تثبيت وضع و کاهش هزينه ها برداشت.

ایران روزنامه خبرگزاری دولتی در مقاله اصلی خود به انتقاد از رییس جمهور آمریکا پرداخته و نوشته به غير از انتخاب اشتباه "رابرت گيتس" به عنوان وزير جنگ، اوباما همچنين مشاور امنيت ملى را از ميان نظاميان برگزيد، برخلاف دوران بوش كه اين مقام به يك فرد آكادميك و غيرنظامى داده شده بود. از سوى ديگر انتخاب هيلارى كلينتون به عنوان وزير خارجه امريكا نشانگر اين است كه طرفداران رژيم اسرائیل در هيأت دولت امريكا به شكل فزاينده داراى وزن و اعتبار بيشترى خواهند بود.

به نظر نویسنده روزنامه ایران تاريخ معاصر نشان مى دهد همه رؤساى امريكا فارغ از حزب و گروه و سفيد و سياه، صرفاً مجرى سياست هاى هيأت حاكمه اصلى امريكا هستند و اهداف واحدى را در جهان تعقيب مى كنند و آن چيزى جز تداوم سياست هاى تهاجمى و استعمار و استثمار نوين به منظور بسط سلطه خود در جهان نيست. پرواضح است كه هر رئيس جمهورى نيز ادبيات خاصى در اين زمينه به كار مى گيرد.

کیهان در سرمقاله خود با عنوان اسرائیل و گدائی امنیت نوشته تهدید رژیم اسرائیل به اشغال دوباره صحرای مصری سینا و بازسازی چهره شکست خورده خود از طریق رویارویی با ارتش مصر نشان می دهد که مصر قادر نیست به اسرائیل برای اصلاح وجهه خود کمک کند حالا از طریق تصویر مصنوعی رویارویی نظامی دو ارتش و در نهایت صورت سازی یک مذاکرات پیروز، اسرائیل درصدد است تا خاطره شکست اسرائیل در جنگ غزه و لبنان و نیز شکست اسرائیل در مذاکرات قاهره و مذاکرات ناظر به آزادسازی اسرای لبنانی-آزادی سمیر قنطار و...- را از اذهان بزداید.

به نوشته این روزنامه اسرائیل تحت تاثیر شکست سنگین از غزه و لبنان خود را درگیر بحران امنیتی می داند و دولت جدید برای خود هیچ دستور کاری فوری تر از کاستن از بحران امنیتی نمی شناسد از این رو اردان وزیر محیط زیست رژیم صهیونیستی می گوید: ما نمی خواهیم مردم خود را فریب دهیم. ما بیش از هرچیزی می خواهیم از امنیت خود دفاع کنیم.

اصلاح الگوی مصرف

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته علت بنیادی الگوی نابهینه مصرف در فرهنگ و سنت‌های نامطلوب، یا خودخواهی‌ها و منفعت‌طلبی‌های مردم نیست، بنابراین تکیه بر اصلاح فرهنگی و موعظه‌های اخلاقی جهت اصلاح الگوی مصرف، مسیري اشتباه و آب در هاون کوبیدن است. البته این امر نافی نقش فرهنگ و اخلاق مردم در شکل‌گیری الگوی مصرف نیست.

به نوشته حمید زمان زاده در این مقاله مسیر صحیح و بنیادی جهت اصلاح الگوی مصرف در اقتصاد ایران، حاکمیت عقل و منطق اقتصادی در فرآیندهای حاکم بر اقتصاد است. عقلانیت و منطق صحیح اقتصاد حکم می کند که جهت اصلاح الگوی مصرف به حاکمیت اقتصاد فرمانی به فرماندهی یک دولت بزرگ و بسیار مداخله‌گر خاتمه داد، نظام بازار آزاد و مکانیسم بنیادی آن، یعنی مکانیسم قیمت‌‌ها را در اقتصاد کشور توسعه و تحکیم بخشید و سازمان دولت را مهار و ملزم به احترام به قوانین حاکم بر بازار کرد.

انتخابات

روزنامه افتاب یزد در سرمقاله خود به اقداماتی اشاره کرده که جناح های سیاسی علیه یکدیکر انجام می دهند و با ساختن یک سری شایعات و پخش آن نوعی جنگ روانی دارند و به عنوان مثال نوشته خبرنگار یک خبرگزاری جناح راست اصرار داشت در مورد احتمال بازگشت خاتمی به عرصه انتخابات و همین طور کناره گیری مهدی کروبی مصاحبه کند و وقتی گفتم منبع این اخبار کجاست به همان منابعی ارجاع داد که هر روز ده ها خبر جعلی برای تردید افکنی میان هوادران خاتمی موسوی و کروبی منشتر می کنند.

به نوشته سردبیر آفتااب یزد این اقدامات نشان مي‌دهدكه محافل خبري و تحليلي آن جناح، به پيروزي اصلاح‌طلبان يقين كرده‌اند و تنها راه باقي‌مانده براي خود را "ترديدافكني" در ميان اصلاح‌طلبان جامعه و سرخورده كردن آنها نسبت به دو كانديداي اصلي جبهه اصلاحات مي‌دانند.

به نظر نویسنده مقاله اين ترفند غيراخلاقي، قاعدتا كارآيي زيادي نخواهد داشت. اما هوشمندي كروبي و موسوي و خرد ورزي طرفداران آنها، ضرورت حياتي براي عبور از مرحله فعلي است؛ زيرا هيچ احتمالي را در شرايط حساس كنوني نبايد ناديده گرفت.

اعتماد مصاحبه ای دارد با صادق طباطبائی از منسوبین بینان گذار جمهوری اسلامی که در آن گفته از بین کساني که تا الان حضور دارند و هم آنچه تا به حال بيان شده است و ديده ايم، به اين شکل اگر بخواهم در يک نگاه کلي ارزيابي کنم، من آراي خاتمي، کروبي و موسوي را در مجموع به آرا و شيوه ها و معيار هاي امام نزديک تر مي دانم.

معاون نخست وزیر در دولت مهندس بازرگان در دفاع از اصلاح طلبان گفته است شما از مراجع و روحانيون بپرسيد جايگاه و احترام حوزه و روحانيت در چهار سال پيش بيشتر بود يا امروز. از مردم بپرسيد دين و ايمان فرزندان تان چهار سال پيش قوي تر بود يا امروز. اوضاع شغلي جوانان تان چهار سال پيش بسامان تر بود يا امروز، تهديدهاي خارجي چهار سال پيش بيشتر بود يا امروز. از ايرانيان خارج از کشور بپرسيد احترام يک ايراني خارج از کشور يا يک مسلمان، در اذهان عمومي جهانيان در چهار سال پيش بيشتر بود يا امروز. وضع زندگي مردم، اوضاع رواني و مالي خانواده ها، وضع مسکن و نان مردم، چهار سال پيش بهتر بود يا امروز.

صادق طباطبائی به نوشته اعتماد گفته است شما يک نگاه به امکانات سياسي نقد دولت و رئيس جمهور در دوران آقاي خاتمي بيندازيد و ببينيد اين به اصطلاح نقد در جلسات دانشگاه ها، در مطبوعات و در رسانه ها - حتي در رسانه ملي- تا کجا پيش مي رفت، ترديدي نبايد داشت که در بسياري از موارد، تمامي مرزهاي انصاف، قانون، مروت و اخلاق درنورديده شد ولي خاتمي هيچ گاه اجازه نداد آن فضا تنگ يا بسته شود.

سیل در رودخانه

اعتماد گزارشی دارد با عنوان خبر عجيب: وقوع سيل در رودخانه قم. که در آن آمده اينکه چگونه جاري شدن سيلاب در يک رودخانه اهميت خبري پيدا مي کند، مساله يي جالب بود. چرا که اصولاً رودخانه محل عبور سيلاب هاي فصلي و آب هاي سطحي در طبيعت است. وقوع سيل در رودخانه به همان اندازه پديده يي طبيعي است که گاز گرفته شدن يک فرد توسط يک سگ.

به نوشته اعتماد اما ماجرا به همين سادگي هم نبود. در واقع از چند سال قبل قسمتي از بستر رودخانه «قم رود» (که عموماً خشک بود) تبديل به پارکينگ عمومي خودروهاي زائران حرم شده بود. شهرداري قم نيز به خيال آنکه رودخانه خشک شده است و ديگر خبري از بالا آمدن آب و طغيان نيست، اقدام به تغيير کاربري رسمي اين بخش از بستر رودخانه کرده بود.