آمریکا خواستار آزادی شهروند ارمنی تبار ایرانی شد

سیلوا هاروتونیان
Image caption هاروتونیان به اتهام تلاش برای براندازی نرم بازداشت و محاکمه شد

آمریکا خواستار لغو محکومیت و آزادی یک ایرانی ارمنی تبار از زندان شده است.

رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، از قوه قضائیه ایران خواسته است تا سیلوا هاروتونیان، شهروند ارمنی تبار ایرانی و کارمند موسسه آمریکایی تحقیقات و مبادلات بین المللی را که در ارتباط با اتهام براندازی محاکمه و به سه سال حبس محکوم شده است هر چه زودتر از زندان ازاد کند.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، خانم هاروتونیان در زمینه آموزش مراقبت های بهداشتی مادران و نوزادان در ایران فعالیت داشت و اتهامی که به او وارد شده بی پایه و اساس است.

سیلوا هاروتونیان، 34 ساله، در ژوئن (خردادماه) سال گذشته در ایران بازداشت و در ماه ژانویه سال جاری محاکمه و به سه سال حبس محکوم شد اما از این حکم فرجام خواست اما دادگاه تجدید نظر این حکم را تایید کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به نقل از کارفرما و خانواده خانم هاروتونیان گفته است که وضع جسمی وی مناسب نیست و ادامه بازداشت می تواند سلامت او را به مخاطره اندازد.

سیلوا هاروتونیان، 34 ساله که در ایران متولد شده و فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات ارمنی در دانشگاه آزاد است، برای مدتی در ارمنستان سکونت داشت و در آنجا برای فعالیت در زمینه خدمات بشردوستانه پزشکی به استخدام موسسه تحقیقات و مبادلات بین المللی، یک نهاد خیریه آمریکایی، در آمد.

ظاهرا وی دو سال پیش برای ایجاد زمینه ارائه خدمات و گسترش همکاری ایران و آمریکا در زمینه سلامت و بهداشت مادران و نوزادان به ایران رفت و سال گذشته بازداشت شد.

محاکمه و محکومیت

برخی نهادهای مدافع حقوق بشر گفته اند که خانم هاروتونیان هنگام بازداشت در زندان اوین، تحت فشار قرار گرفت تا به تلاش برای سازماندهی تظاهرات ضد دولتی و ایجاد اختلاف قومی و دینی در جمهوری اسلامی اعتراف کرد.

Image caption دادگاه تجدید نظر حکم زندان برادران علایی را هم تایید کرده است

در ماه ژانویه سال جاری، برخی منابع خبری ایران گزارش کردند که چهار شهروند ایرانی به جرم تلاش برای براندازی نرم در دادگاه انقلاب محاکمه و محکوم شده اند و بعدا گفته شد که برادران علائی و خانم هاروتونیان، که در سازمان های غیردولتی فعالیت داشتند، سه تن از این محکومان هستند.

با انتشار اخبار محکومیت سیلوا هاروتونیان، تلاش هایی برای لغو این حکم و آزادی وی از جمله از طریق راه اندازی یک وبسایت جمع آوری امضا به جریان افتاد.

خانواده خانم هاروتونیان، که در حال حاضر در آمریکا سکونت دارد، او را فردی غیرسیاسی و فعال در زمینه های بشردوستانه توصیف کرده اند که همواره به کشور و نظام سیاسی کشور خود وفادار بوده است.

روز گذشته همچنین اعلام شد که احکام زندان آرش و کامیار علایی، دو پزشک ایرانی فعال در زمینه مبارزه با بیماری ایدز هم که به اتهام براندازی نرم محاکمه شده بودند مورد تایید دادگاه تجدید نظر قرار گرفته است.

موسسه تحقیقات و مبادلات بین المللی - که از آن با عنوان موسسه تحقیقات و مبادلات مردمی نیز نام برده می شود - یک سازمان خیریه و غیرانتفاعی مستقر در آمریکاست که با هدف بهبود کیفیت آموزش دز زمینه های مختلف، تقویت رسانه های مستقل، توسعه جامعه مدنی و ارائه خدمات بشردوستانه در سطح بین المللی ایجاد شده است.

در سایت اینترنتی موسسه تحقیقات و مبادلات بین المللی آمده است که این سازمان در شماری از کشورهای جهان، معمولا در ارتباط با نهادهای رسمی و دولتی، فعالیت دارد و هدف از استخدام و اعزام سیلوا هاروتونیان به ایران نیز برقراری و توسعه ارتباط بین سازمان های ایرانی و آمریکایی در زمینه آموزش های بهداشتی مادران و کودکان بوده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست