اصلاح طلبان بدون نامزد واحد، اصولگرایان در تردید

در شرایطی که حدود دو ماه تا انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده است، به نظر می رسد هنوز فضای سیاسی این کشور مثل دوره های گذشته متاثر از انتخابات پیش رو نیست و هنوز تنور انتخابات ایران گرم نشده است.

در دوره های گذشته انتخابات ریاست جمهوری، پس از پایان تعطیلات نوروزی فضای سیاسی ایران تحت تاثیر انتخابات قرار می گرفت و روزنامه ها با چاپ خبر ها و گزارش های انتخاباتی وانعکاس اظهار نظر چهره های سیاسی فضا را برای انتخابات آماده می کردند.

هر چند انتخابات ریاست جمهوری پیش رو با مشخص شدن زودهنگام زمان برگزاری آن، بسیار زودتر از دیگر انتخابات پیشین ریاست جمهوری در ایران کلید خورد و بحث حضور نامزدهای احتمالی نزدیک به شش ماه پیش از موعد برگزاری انتخابات به اوج رسید، اما در حال حاضر آرایش نیروی های سیاسی در قبال انتخابات پیش رو و فضای حاکم بر ایران شباهتی به دوره های پیشین انتخابات ریاست جمهوری ندارد.

احمد سلامتیان، تحلیلگر مسائل ایران در پاریس در پاسخ به این سئوال که چرا فضای انتخابات ۲ ماه مانده به زمان برگزاری آن هنوز گرم نشده، می گوید که شرایط این انتخابات همچون سه دوره گذشته انتخابات ریاست جمهوری رقابتی نشده و هنوز جذابیتی برای بازیگران سیاسی و مردم ایجاد نکرده است.

این موضوع را می توان در شکل حضور نامزدهای انتخاباتی مشاهده کرد.

گرچه ماه ها پیش از این رسانه های ایران از احتمال حضور برخی از چهره های سیاسی همچون عبدالله نوری، حسن روحانی، محمدباقر قالیباف و علی اکبر ولایتی در صحنه انتخابات ایران خبر داده بودند، با این همه هیچ یک از این افراد هنوز درباره احتمال نامزدی خود اظهار نظر رسمی و صریحی نکرده اند.

عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی ایران در تهران درباره علت اینکه چهره های سیاسی هنوز با ابهام به صحنه انتخابات ایران نگاه می کنند می گوید که گنگ بودن موضع حاکمیت نسبت به کاندیداها و گروه های سیاسی و احزاب حامی شان باعث شده تا چهره های سیاسی با محافظه کاری با انتخابات ریاست جمهوری روبه رو شوند.

ابهام در نامزدهای نهایی انتخابات ایران

هرچند مهدی کروبی و میر حسین موسوی دو چهره سیاسی نزدیک به اصلاح طلبان برای حضور در رقابت های انتخاباتی اعلام آمادگی کرده اند اما این دو سیاستمدار ایرانی هنوز نتوانسته اند پشتیبانی همه گروه های اصلاح طلب را که پیش از این از حضور محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین در انتخابات حمایت می کرد را به دست آورند.

به این ترتیب به نظر می رسد که اصلاح طلبان ایرانی هنوز برنامه ای برای انتخابات ریاست جمهوری که حدود ۶۰ روز دیگر برگزار می شود ندارد.

احمد سلامتیان تحلیل گر مسائل ایران در پاریس می گوید پس از کناره گیری محمد خاتمی از حضور در عرصه انتخابات،اصلاح طلبان احتمال تاثیر گذاری شان را بر فضای سیاسی ایران کم می بینند و تاکنون هم نتوانستند نامزد جذابی بیابند که بتواند اکثریتی را که در دوره گذشته انتخابات شرکت نکردند، به پای صندوق رای بیاورد.

اما وضعیت کنونی تنها مختص به گروه های سیاسی اصلاح طلب نیست.

در شرایطی که تعطیلات طولانی نوروزی هم به پایان رسیده است، گروه های اصولگرا نیز که پیشتر وعده حضور نامزدی تازه به جز رئیس جمهوری کنونی را می داند، گویی در سکوت و خاموشی ناشی از بی برنامگی به سر می برند.

به اعتقاد گروهی از تحلیلگران مسائل ایران، زمان کافی برای اینکه رقابت جدیدی در اردوگاه اصولگریان شکل بگیرد و از درون این فضا نامزد تازه ای برای این طیف سیاسی یافت شود باقی نمانده است.

به گفته احمد سلامتیان که در مجلس اول پس از انقلاب اسلامی نماینده بوده است، فضای سیاسی ایران چهره ای به خود گرفته که نشان می دهد گویی رئیس جمهور کنونی کاندیدای بدیهی و طبیعی اصولگریان است.

اما برخی از ناظران مسائل ایران اعتقاد دارند که وضعیت به وجود آمده در اردوگاه اصلاح طلبان که کاندیدای واحدی ندارند و اصولگرایان که هنوز نامزد رسمی برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی نکرده اند، فضا را به نفع محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری کنونی شکل خواهد داد.

عباس عبدی، تحلیلگر مسائل سیاسی ایران می گوید در صورتی که صلاح طلبان نتوانند موثر عمل کنند و فضای سیاسی را به نفع خود تغییر دهند، کمبود زمان و سردی فضای کنونی به نفع تنها نامزد اصولگریان خواهد بود که تا این زمان محمود احمدی نژاد است. تحلیلگران و ناظران مسائل ایران می گویند که در هفته های آینده فضای سیاسی ایران بیشتر از این روزها از انتخابات ریاست جمهوری پیش رو که ۲۲ خرداد برگزار می شود متاثر خواهد شد و رسانه های دولتی و روزنامه ها نیز به حرارت انتخابات خواهند افزود اما اینکه در فرصت کم باقی مانده فضای انتخابات همچون سه دوره اخیر قطبی و نتیجه انتخابات غیر قابل پیش بینی شود تردید هایی وجود دارد.

مطالب مرتبط