دیدار چهره های سیاسی ایران با عبدالله نوری

عبدالله نوری

گروهی از چهره های سیاسی اصلاح طلب ایران با عبدالله نوری، وزیر کشور پیشین این کشور دیدار و در باره نامزدی احتمالی او در انتخابات ریاست جمهوری گفتگو کرده اند.

در این دیدار که به ابتکار طرفداران نامزدی آقای نوری در منزل او برگزار شد، حاضران نظرات موافق و مخالف خود را مطرح کرده اند و گفته می شود آقای نوری به زودی تصمیم نهایی خود را اعلام خواهد کرد.

از میان چهره های منسوب به جناح اصلاح طلب، تاکنون مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی و رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی و میرحسین موسوی، نخست وزیر ایران در دوران جنگ با عراق تصمیم خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرده اند.

احمد زیدآبادی، دبیرکل سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار دفتر تحکیم وحدت) که در جلسه انتخاباتی منزل عبدالله نوری حضور داشته است، به بی بی سی فارسی گفت: "دلایل زیادی را می توان برای ضرورت حضور آقای نوری در انتخابات برشمرد، اما از طرف دیگر مشکلاتی هم وجود دارد که به نوبه خود می تواند جدی باشد".

او گفت آقای نوری تصمیم خود را در جلسه مذکور اعلام نکرد اما به نظر می رسد احتمال نامزد شدن او چندان زیاد نیست.

آقای زیدآبادی که خود از طرفداران حضور آقای نوری در انتخابات است، می گوید کسانی که می گویند آقای نوری به احتمال زیاد رد صلاحیت می شود و به همین دلیل بهتر است نامزد انتخابات نشود، در واقع "نقش شورای نگهبان را به عهده گرفته اند".

به گفته او شورای نگهبان از نظر قانونی حق رد صلاحیت آقای نوری را ندارد و اگر اجماع موثری پیرامون او شکل بگیرد، رد کردن صلاحیت او از نظر سیاسی هم بسیار دشوار خواهد شد.

آقای زیدآبادی در مقابل این سئوال که آیا نامزدی آقای نوری باعث پراکندگی آرای اصلاح طلبان نخواهد شد، گفت که اصلاح طلبی آقای نوری به عقیده او از جنس نامزدهای دیگر اصلاح طلب و حتی محمد خاتمی نیست.

او گفت: "آقای نوری اصلاحات ساختاری را دنبال می کند و آنچه می گوید بیشتر رأی کسانی را به خود جلب می کند که به نحوی با انتخابات قهر کرده اند یا مطالبات عمیق تری دارند".

گفته می شود غلامحسین کرباسچی، محمد عطریانفر، احمد خرم، هاشم آقاجری، علیرضا علوی تبار، سعید لیلاز، احمد قابل و جمعی از فعالان دانشجویی نیز در این نشست حضور داشته اند.

مطالب مرتبط