بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه ۱۹ فروردین تهران

تیترهای اول

استقبال گسترده از گفتمان موسوی تیتر اول روزنامه های حیات نو و مردم سالاری است. در حالی که کیهان و رسالت هم سخن حدادعادل رییس پیشین مجلس را در صدر اخبار خود آورده اند که به نوشته رسالت معرفی كانديدای واحد نشانه خردورزي نيروهاي اصولگرا دانسته و یا به نوشته کیهان خبر داده که اصولگرایان با یک کاندیدا می آیند. اما روزنامه عدالت ترجیح داده است که سخن محمد خاتمی رییس جمهور سابق را در تیتر اول خود نقل کند که در اجلاس تفاهم ادیان در ترکیه گفته دین را نباید عامل وقوع جنگ ها دانست.

حمایت آمریکا از تشکیل بانک سوخت هسته ای تیتر بزرگ روزنامه اعتماد است اما روزنامه سرمایه از استقبال احمدی نژاد از تشکیل کنسرسیوم سوخت خبر داده است. روزنامه جمهوری اسلامی این جمله را به عنوان مهم ترین تیتر خود آورده-برنامه اوباما برای کاهش سلاح های هسته ای عوام فریبی است.

آفتاب یزد تیتر اول خود را به این جمله دراز داده: واكنش لاريجاني به بيانيه يك مقام دولتي در مورد بودجه 88 وظيفه دولت اجراي قانون است نه صدور بيانیه.

كاهش تورم و تثبيت سود بانكى عنوان اول ایران روزنامه دولت است که همان خبری را انعکاس داده که دنیای اقتصاد با تیتر عقب نشینی از بسته پولی منعکس کرده است. خراسان گزارشی را در پیشانی صفحه اول خود آورده که خبر می دهد بودجه واردات بنزین در ابهام است و معلوم نیست مجوز خاص وجود داشته یا از قانون تخلف شده است.

ممنوعیت تحصیل کارمندان در دانشگاه های دولتی تیتر اول جام جم است. رایحه خوش به ادغام خودروسازان رسید عنوان اصلی روزنامه خبر است.

گزیده مقالات

انتخابات

آفتاب یزد در سرمقاله خود به انتقاد از رسانه هائی پرداخته که از نظرشان هر كس منتقد احمدي‌نژاد باشد يا به رقابت با او بينديشد، مستحق هرگونه ملامت و اهانت است، حتی اگر يك اصولگرا سخني بگويد كه احتمالي از تضعيف‌ جايگاه انتخاباتي احمدي‌نژاد در آن مشاهده شود رسانه هايی كه يك روز در فكر تقويت محافظه كاران (اصولگرايان) در برابر اصلاح طلبان بودند بلافاصله او را مورد حملات عصبي خود قرار مي‌دهند. براي اينگونه رسانه‌هاي شيفته، فرقي هم نمي‌كند كه اين اصولگرا، يك روحاني مبارز باشد كه از دوره طفوليت احمدي‌نژاد، مبارزات انقلابي خود را آغاز كرده يا يك رزمنده اصولگرا باشد كه در زمان جنگ، احمدی نژاد و هزاران نفر ديگر تحت فرماندهي او جنگيده اند.

به نظر سردبیر آفتاب یزد هـنـگامي كه رئيس یک تشكل نظارتي، از زبان يك مسلمان سوري، جايگاه ويژه براي احمدی نژاد قائل می شود و زمانی كه يك مشاور رئيس جمهوری بـدون تـوجـه بـه پـيـامدهای سخن خود می گوید: "در خارج از كشور نزديك است كه احمدی نژاد را بپرستند" آيا مي‌توان برخي رسانه‌هاي عمومي را مورد عتاب قرار داد كه چرا اين موجود "يگانه" را تا اين حد تقديس می كنيد؟

در پایان مقاله آفتاب یزد اشاره شده آيا در اين شرايط نبايد توقع داشت كه هر كس از دولت نهم انتقاد مي‌كند مورد هتاكي برخي تريبون های عمومي قرار گيرد؟ وقتي مقام ناظر بر انتخابات در يك نشست مرتبط با انتخابات، به تجليل از رئيس دولت نهم - كه امروز كانديداي انتخابات دهم است - می پردازد آيا جاي تعجب ‌دارد كه برخي رسانه‌هاي عمومی به تبليغ هر روزه براي احمدی نژاد- به عنوان كانديداي رياست جمهوري دهم - و تخريب رقباي احتمالي او در دو جناح بپردازند؟

نقد موسوی

سردبیر رسالت در سرمقاله خود از مهندس موسوی آخرین نخست وزیر جمهوری اسلامی انتقاد کرده که چرا در مصاحبه مطبوعاتی خود گفته است که در صورت انتخاب گشت ارشاد را جمع خواهم کرد، موضعی که زينت بخش تيتر اول روزنامه‌هاي دوم خردادي شد. آيا چنين موضعي دلسوزان نظام، خانواده‌هاي شهدا و كسانی كه دغدغه حفظ ارزشها را دارند ، خوشحال می كند.

انبارلوئی با این مقدمه ادعا کرده که از نظرسنجی های متعددی خبر دارد که رضایت مردم از طرح امنیت اجتماعی را نشان می دهد و پرسیده آيا اين موضع، متجاوزان به حقوق مردم و تهديدكنندگان امنيت اجتماعي را برای تداوم تجاوز به نواميس مردم ، اميدوار نمي‌كند.امنيت اخلاقي و اجتماعي از مهمترين مطالبات مردم از نظام است . آيا رئيس دولت آينده نمي‌خواهد پاسخگوي پاسداری از اين مهم باشد.

کیهان در سرمقاله خود با تکرار آن چه مدیر این روزنامه دو ماه قبل برای آقای خاتمی پیش بینی کرده بود احتمال داده که وی را مورد ترور قرار دهند و عاملان را هم چنین معرفیکرده است: جماعتی که به مقدسات و مسلمات دین (وحی، توحید و نبوت و امامت، امام خمینی و دفاع مقدس و اصل انقلاب رحم نکرد طبیعی بود که به کسانی چون آقای خاتمی نیز چه در خفا و چه علناً رحم نکند و بگویند گروه خون او با ما فرق می کند

محمد ایمانی در ادامه سرمقاله کیهان نوشته. بنابراین کدام مانع می تواند چنین جریان "فتنه زیست"، "فسادطلب" و اباحی مسلکی را از تکرار همان شیوه های دوگانه در قبال آقایان میرحسین موسوی، مهدی کروبی یا هر شخصیت دیگری بازدارد که در اردوگاه انقلابند و این کم جرمی نیست در نظرگاه طیف و طایفه منافقینی که به اقتضای روزگار دست به ترور فیزیکی یا شخصیت زدند و یا برای خود سپر بلا ساختند یا اراده کردند از این طریق، خانه تیمی- مسجد ضرار مقدس نما- برپا کنند.

مشکلات اقتصادی

سید احمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در شرایطی سال جدید را آغاز کرده‌ایم که ابهامات گسترده ای سرتاسر اقتصاد ایران را فراگرفته است. استمرار بحران مالی و کشانده‌ شدن آن به بخش‌های واقعی اقتصاد در سطح جهان و پیامدهای آن در تمامی اقتصادهای جهان، تغییر کلی بودجه پیشنهادی دولت در مجلس، ابهام در مورد نحوه و زمان اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها، انتخابات پیش روی ریاست‌جمهوری و موکول ساختن بسیاری از تصمیم گیری های اجرایی به بعد از انتخابات، همه و همه اقتصاد ایران را در شرایط خاصی قرار داده که تصمیم‌گیری فعالان اقتصادی را بسیار دشوار ساخته است.

به نوشته این اقتصاددان رکود و کسادی در اقتصاد جهانی از طریق تاثيراتي که به طور مستقیم بر تراز پرداخت‌های اقتصاد ایران می گذارد، منجر به انتقال رکود به اقتصاد ایران خواهد شد و این نیز همراه با تورم مزمن و پایدار ساختاری، شرایط رکود تورمی کنونی را تشدید می‌کند. کاهش درآمدهای ارزی، ابهام در مورد میزان ذخایر و نیز محدودیت استفاده از امکانات بدیل، رفته‌رفته وضعیت جدیدی برای اقتصاد ایران رقم می‌زند.

دیپلماسی

صدای عدالت در سرمقاله خود انتخابات داخلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی را برای تعیین مدیرکل این تشکیلات مهم حادثه با اهمیتی دیده و اظهار نظر کرده که موقع نشان دادن قابلیت های دستگاه دیپلوماسی ایران است تا معلوم دارد که آیا وزارت امورخارجه می تواند گامی درخور جایگاه جمهوری اسلامی بردارد.

صدای عدالت با چاپ اسامی نوزده کشوری که وزارت خارجه ادعا کرده با ایران روابط خسنه دارد نوشته در صورتی که این ادعا درست باشد اکثريت اعضا مي‌توانند حامي نماينده آفريقاي جنوبي یک نامزد برای مقام مدیرکلی آژانس است و انتخاب وی موقعيت ايران را در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را بهبود مي‌بخشد. در حالی که رقیب وی ژاپن فقط پانزده کشور را دارد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته انتشار خبر عدم توانائي دولت عراق در اجراي احكام صادره درباره 12 تن از سران منافقين كه مرتكب قتل و خونريزي و ساير جرم ها شده اند گوشه ای از ماجرای عراق را نشان می دهد . از چندي قبل كه اين حكم ها صادر شده اند افراد محكوم خود را در پايگاه اشرف مخفي كرده اند و مسئولان عراقي بدون اجازه آمريكا حق ورود به اين پايگاه را ندارند! اشغالگران آمريكایی پايگاه اشرف را زير نظر خود دارند و به مسئولان عراقي اجازه ورود به آن و نظارت بر آن را نمی دهند.

به نوشته این روزنامه آمريكا به عراق اجازه تصميم گيري درباره اعضاي گروهك تروريستي منافقين را نمي دهد. اينها همه نشان مي دهند كه آمريكا قصد دارد از منافقين نيز همانند بعثي ها در موقع مقتضي به نفع اهداف خود بهره برداري كند و اين نقص حاكميت ملی عراق است . دولتمردان عراقي بايد اين مشكل را چاره كنند و سياست هائي را دنبال نمايند كه دست آمريكا را از هر نظر از كشورشان كوتاه كنند