ایران تصمیم آمریکا به شرکت در مذاکرات اتمی را 'بررسی می کند'

متکی
Image caption متکی به آمریکاییان توصیه کرده نظرات رهبران ایران را بررسی کنند

در حالیکه مقامات ایرانی گفته اند تصمیم آمریکا در مورد شرکت در مذاکرات اتمی را بررسی می کنند، در تهران تظاهراتی علیه آمریکا برگزار شده است.

در پی سخنان هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در این مورد که این کشور پس از این تنها به عنوان ناظر در مذاکرات هسته ای گروه 1+5 حضور نخواهد داشت بلکه نقشی فعال را بر عهده خواهد گرفت، وزیر امور خارجه و یکی از مقامات نزدیک به رئیس جمهوری ایران از بررسی این اظهارات توسط مقامات جمهوری اسلامی خبر داده اند.

روز پنجشنبه، 9 آوریل (20 فروردین)، خبرگزاری رویتر به نقل از علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه ای رئیس جمهوری ایران، گزارش کرد که ایران موضع خود در قبال پیشنهاد آمریکا و گروه 1+5 برای مذاکره مستقیم با جمهوری اسلامی را پس از بررسی جزئیات این پیشنهاد اعلام خواهد داشت.

خانم کلینتون گفته بود که ایالات متحده در برابر ایران سیاست تعامل محتاطانه را دنبال خواهد کرد و در صدد خواهد بود از دستیابی این کشور به سلاح اتمی جلوگیری کند.

اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا در پی برگزاری جلسه روز چهارشنبه نمایندگان کشورهای گروه 1+5 در لندن انتشار یافت که از ایران خواستند برای حل بحران هسته ای این کشور، با این گروه مذاکره کند.

Image caption جوانفکر: ایران جزئیات پیشنهاد آمریکا را بررسی می کند

شرکت کنندگان در جلسه لندن از "رویکرد جدید" دولت آمریکا مبنی بر تصمیم به مشارکت کامل در فعالیت های گروه 1+5 و شرکت در تمام نشست های آینده با نمایندگان جمهوری اسلامی استقبال کردند.

آقای جوانفکر در مصاحبه با رویتر گفت که ایران پس از بررسی درخواست آمریکا و گروه 1+5 در باره مذاکرات مستقیم با جمهوری اسلامی، تصمیم لازم در این زمینه را اتخاذ خواهد کرد.

پیش از آن، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه نیز، اعلام نظر در مورد سخنان وزیر امور خارجه آمریکا را به بررسی آن موکول کرده بود.

'چارچوب تعامل'

آقای متکی در جریان مصاحبه مطبوعاتی مشترک را وزیر امور خارجه سوریه که عصر چهارشنبه در تهران برگزار شد گفت "ما با دقت اظهارات مقامات آمریکایی را در دست بررسی داریم."

وی در اشاره به مواضع مقامات ارشد ایران در زمینه رابطه با آمریکا، گفت که آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، "در سخنرانی نوروزی و همچنین آقای رئیس جمهوری، چارچوب تعامل و برخورد ما را بیان کرده اند و فکر می کنیم این چارچوب های کلی باید با دقت از سوی مسئولین آمریکایی مورد بررسی قرار گیرد."

Image caption کلینتون از تمایل آمریکا به مشارکت در مذاکره با ایران سخن گفته است

وزیر امور خارجه گفت که پاسخ روشن ایران بعد از بررسی های لازم اعلام خواهد شد.

آیت الله خامنه ای در سخنانی که روز 21 مارس در مشهد ایراد کرد خواستار "تغییر واقعی" در سیاست های آمریکا نسبت به ایران شد و افزود که چنین تغییری باید از حد الفاط فراتر رود هر چند افزود که "چندان تغییری هم در الفاظ ندیده ایم."

محمود احمدی نژاد نیز در واکنش به ابراز تمایل رئیس جمهوری آمریکا در مورد بهبود روابط با ایران، از لزوم تغییرات اساسی در سیاست آمریکا نسبت به این کشور سخن گفته است.

اگرچه مقامات ایران در مقاطع گوناگون شرایطی کلی، از جمله تغییر سیاست آمریکا در منطقه و رویکرد آن کشور نسبت به جمهوری اسلامی را به عنوان پیش شرط مذاکره مستقیم برای بهبود روابط دوجانبه مطرح کرده اند اما جزئیات انتظارات آنان از آمریکا چندان مشخص نیست.

Image caption رویکرد آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی در تظاهرات تهران محکوم شد

همزمان، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در تحلیلی در مورد ابراز تمایل آمریکا به شرکت در مذاکرات هسته ای با ایران، این اظهارات را حاوی پیشهادی جدید ندانسته است.

در این تفسیر بدون امضا که روز پنجشنبه تحت عنوان "دولت اوباما و تلاش برای پایان انزوای آمریکا در مذاکرات با ایران" منتشر شده آمده است که "اقدامی که اکنون دولت اوباما با شعار و تبلیغات گسترده می گوید می خواهد انجام دهد، توسط دولت بوش آغاز شده بود."

این خبرگزاری دولت آقای اوباما را متهم می کند که در مورد موضوعی تکراری، موج تبلیغاتی به راه انداخته و می افزاید که دولت جدید آمریکا در خلال دو ماه فعالیت خود در زمینه سیاست خارجی "به کلی گویی و پرحرفی از یک سو، و کم عملی از سوی دیگر معروف شده است."

شعار علیه اوباما

در خبری دیگر در مورد روابط ایران و آمریکا، خبرگزاری فارس از برگزاری تظاهراتی علیه آمریکا و دولت جدید آن کشور در تهران خبر داده است.

به گزارش این خبرگزاری، روز پنجشنبه اعضای تعدادی از تشکل های دانشجویی دانشگاه تهران، از جمله جنبش دانشجویان جهان اسلام، دفتر تحکیم وحدت و بسیج دانشجویی، به مناسبت سی امین سالگرد قطع رابطه آمریکا با ایران، در برابر سفارت سابق آمریکا در تهران اجتماع کردند و این واقعه را گرامی داشتند.

براساس این گزارش، تجمع کنندگان کاریکاتورهایی از مقامات دولت آمریکا را بر دیوار سفارت سابق نصب کردند و علیه رهبران دولت آمریکا شعار دادند.

Image caption تظاهرکنندگان علیه اوباما و 'سیاست تغییر' او شعار دادند

از جمله شعارهای تظاهرکنندگان "مرگ بر اوباما" و "مرگ بر تغییر آمریکایی" بوده که، به نوشته خبرگزاری فارس، "در اعتراض به سیاست های مغرضانه آمریکا علیه ایران" سر داده شد.

روز 20 فروردین سال 1359، و پنج ماه پس از اشغال سفارت ایالات متحده و به گروگان گرفته شدن دیپلمات های و کارمندان آمریکایی این سفارتخانه، جیمی کارتر، رئیس جمهوری وقت آمریکا، به تلافی خودداری جمهوری اسلامی از آزاد کردن گروگان ها دستور قطع روابط سیاسی ایالات متحده و ایران را صادر کرد که تا کنون نیز از سر گرفته نشده است.

تصمیم آقای کارتر به قطع روابط سیاسی و اخراج کارمندان سفارت ایران در واشنگتن با استقبال آیت الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی مواجه شد.

پیش از آن، یک رشته اقدامات دیگر به منظور وارد کرد فشار بر ایران برای رها کردن گروگان ها به اجرا گذاشته شده بود که از آن جمله می توان به تصمیم دولت آمریکا به تحریم اقتصادی ایران و توقیف دارایی های این کشور در بانک های آمریکایی، شکایت ایالات متحده به دیوان داوری لاهه و صدور قطعنامه شورای امنیت در تقبیح گروگانگیری در تهران اشاره کرد.

مطالب مرتبط