پاسخ شورای نگهبان به انتقادات علیه جنتی

کروبی و جنتی
Image caption اختلافات مهدی کروبی و احمد جنتی سابقه دار است

شورای نگهبان قانون اساسی در ایران می گوید انتقادات اخیر از دبیر این شورا "از روی ناآگاهی" یا "با هدف جلب توجه افکار عمومی" بوده است.

اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان روز پنجشنبه ۲۰ فروردین (۹ آوریل) با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که حمایت احمد جنتی (دبیر شورای نگهبان) از دولت آقای احمدی نژاد، ربطی به انتخابات ندارد.

به نظر می رسد صدور این اطلاعیه واکنشی به نامه اخیر مهدی کروبی و انتقادات عده ای از نمایندگان مجلس باشد که به حمایت آقای جنتی از عملکرد دولت فعلی ایران اعتراض کرده بودند.

در این اطلاعیه آمده است: "همانگونه که مقام معظم رهبری در سخنان نوروزی خویش فرمودند، حمایت از خدمتگذاران در کشور وظیفه ای همگانی بوده و مربوط به اعلام موضع انتخاباتی نیست".

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز اول فروردین در مشهد با انتقاد از کسانی که به گفته او سعی دارند حمایت او را از دولت آقای احمدی نژاد به میل خود تفسیر کنند، گفته بود: "حمایت کردن از خدمتگزاران در کشور وظیفه اى است که هم من دارم، هم همه دارند؛ این مربوط به اعلام موضع انتخاباتى نیست".

چند روز بعد از این سخنرانی، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در جمع ناظران این شورا در بوشهر از عملکرد دولت آقای احمدی نژاد تجلیل کرد که واکنش مهدی کروبی و عده ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در پی داشت.

آقای کروبی که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری ایران نامزد شود، در نامه ای به شورای نگهبان نوشت که تجلیل آقای جنتی از دولت آقای احمدی نژاد "تخلف آشکار از جایگاه قانونی" این شورا است و درست در زمانی رخ می دهد که رهبر ایران بر بی طرفی همه نهادهای حکومتی در انتخابات تأکید کرده است.

اما شورای نگهبان در اطلاعیه خود با استناد به همان سخنرانی آیت الله خامنه ای، موضع گیری منتقدان آقای جنتی را "خلاف نص صریح" گفته های رهبر جمهوری اسلامی دانسته است.

اشاره این اطلاعیه به آن بخش از سخنرانی آیت الله خامنه ای است که در آن گفته بود: "من مى بینم بعضى ها در انتخاباتى که دو سه ماه دیگر انجام خواهد گرفت، از حالا شروع کرده اند به خدشه کردن. این چه منطقى است؟ این چه فکرى است؟ این چه انصافى است"؟

روابط عمومی شورای نگهبان همچنین اعلام کرده که انتقادات مطرح شده، به دلیل انتشار ناقص سخنان آقای جنتی در رسانه ها بوده است.

در اطلاعیه شورای نگهبان برای نخستین بار بخش هایی از سخنرانی آقای جنتی منتشر شده که نشان می دهد او از همه کسانی که در سی سال گذشته در ایران کار کرده اند قدردانی کرده است.

در این بخش از سخنان آقای جنتی آمده است: "امکان ندارد کسی نظری نداشته باشد... ولی نباید نظر خودش را در اجرا اعمال نکند (کند؟)... بی طرفی به معنی اینکه در انجام وظایف خودش طرفداری از کسی نکند".

این در حالی است که مهدی کروبی در نامه اعتراضی خود به شورای نگهبان نوشته بود: "هنگامی که پیر شورای نگهبان از 'نامزدی خاص' در جمع ناظران دفاع می‌کند، از ناظران جوان چه انتظاری می‌توان داشت که جز این دریابند که باید همان فرد خاص برنده انتخابات باشد"؟

در اطلاعیه شورای نگهبان آمده است: "بیان خدمات دولت های پس از انقلاب را نمی توان جانبداری از "فرد خاص" یا "نامزدی خاص" تلقی کرد.

مطالب مرتبط