ایران: چرخه سوخت تکمیل و سانتریفیوژهای جدید آزمایش شد

برنامه هسته ای ایران

مقامات ایران می گویند با آغاز به کار کارخانه ای در اصفهان، آخرین مرحله چرخه سوخت هسته ای در این کشور تکمیل و نسل جدیدی از سانتریفیوژها نیز آزمایش شده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران روز پنجشنبه ۲۰ فروردین (۹ آوریل) در مراسمی به مناسبت "روز فناوری هسته ای" در اصفهان گفت که کشورش اخیرا دو دستاورد مهم در زمینه هسته ای داشته است که "بسته بندی و آماده کردن سوخت هسته ای برای قرار گرفتن در رآکتور" و آزمایش دو نوع سانتریفیوژ جدید "با ظرفیت بیش از دو برابر سانتریفیوژهای موجود" را شامل می شود.

به گفته آقای احمدی نژاد ساخت این سانتریفیوژها "کاملاً حاصل تلاش و نوآوری دانشمندان ایرانی" است.

غلامرضا آقازاده، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این مراسم گفت که با افتتاح کارخانه FMP اصفهان، چرخه تولید سوخت هسته ای ایران تکمیل شده است.

او گفت این کارخانه توانایی تولید سالانه ۳۰ تن سوخت غنی شده با غنای حد اکثر ۵ درصد را دارد که می تواند در رآکتورهای آب سبک تحت فشار، مانند رآکتور دارخوین به کار گرفته شود.

به گفته او کارخانه تازه افتتاح شده در اصفهان می تواند در آینده سوخت هسته ای مورد نیاز برای تولید ۲۳۶۰ مگاوات برق هسته ای را تأمین کند که در برنامه پنجم توسعه ایران در نظر گرفته شده است.

آقای آقازاده همچنین گفت: "امروز در نطنز حدود هفت هزار سانتریفیوژ نصب شده است و تعداد سانتریفیوژهای این تأسیسات طی برنامه پنج ساله به پنجاه هزار خواهد رسید".

واکنش آمریکا

Image caption وزیر خارجه آمریکا درباره صحت "ادعای ایران" ابراز تردید کرد

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به گفته های مقامات ایران گفت 'ادعای ایران' را مانعی در مقابل تلاش آمریکا جهت برقراری رابطه با ایران نمی داند.

خانم کلینتون در جریان یک کنفرانس خبری گفت: "با در نظر گرفتن مجموعه مواردی که انتظار داریم ایرانی ها [در مورد برنامه هسته ای] به آن بپردازند، ما از این گفته های مقامات ایران معنی خاصی دریافت نمی کنیم".

او همچنین درباره صحت ادعاهای ایران درباره دستاوردهای هسته ای این کشور افزود: "نمی دانیم درباره برنامه هسته ای ایران باید چه چیزی را باور کنیم، در طی سال های اخیر در این باره ارزیابی ها و ادعاهای متعددی شنیده ایم".

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: "اگر ایرانی ها با جامعه بین المللی همکاری کنند و به تعهدات و انتظاراتی که از آنها وجود دارد، عمل کنند به سود آنهاست و ما بر این مسئله اصرار می کنیم".

پیش تر رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرده بود: "می خواهیم با ایران رابطه برقرار کنیم. این مسئله را به وضوح اعلام کرده ایم و منتظر پاسخ ایران در این مورد هستی".

او افزود: "مسائل زیادی بین ما وجود دارد و مایلیم پیشرفت های عمده و مثبتی در این موارد به دست آید. اکنون نوبت ایران است که در باره برقراری رابطه با ما تصمیم بگیرد".

خبرهای خوش

اعلام آنچه از سوی رئیس جمهوری ایران "خبرهای خوش هسته ای" نامیده می شود از فروردین ماه سال ۱۳۸۵ آغاز شد که آقای احمدی نژاد در مراسمی ویژه در مشهد اعلام کرد ایران به "فناوری تولید سوخت هسته ای" دست یافته است.

مراسم ویژه سال ۱۳۸۵ در مشهد پوششی گسترده در رسانه های ایران داشت و بعدا روز ۲۰ فروردین که روز برگزاری این مراسم بود به عنوان "روز ملی فناوری هسته ای" نامگذاری شد.

آقای احمدی نژاد یک سال بعد هم در روز ۲۰ فروردین ۱۳۸۶ اعلام کرد که دانشمندان ایرانی به مرحله "تولید صنعتی" سوخت هسته ای رسیده اند.

مقامات کشورهای غربی اعلام این مسئله توسط ایران را "تخلفی تازه" از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و مایه نگرانی جامعه بین المللی خواندند.

رئیس جمهوری ایران سنت "اعلام خبر خوش هسته ای" را در روز ۲۰ فروردین سال ۱۳۸۷ هم به جا آورد و اعلام کرد شش هزار سانتریفیوژ جدید در تأسیسات غنی سازی نطنز نسب می شود.

اعلام این خبر اعتراض آمریکا و متحدان اروپایی اش را به همراه داشت که آن را نشانه نادیده گرفتن خواست جامعه جهانی توسط ایران تلقی کردند و خواستار اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران شدند.

اکنون اعلام دو باره یک "خبر خوش هسته ای" توسط رئیس جمهوری ایران درست یک روز پس از آن اتفاق می افتد که نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ از دعوت ایران به مذاکره مستقیم با حضور نمایندگان آمریکا خبر داده بودند.

نمایندگان این گروه اظهار امیدواری کرده اند که با توجه به رویکرد جدید ایالات متحده در مقابل ایران، امکان حل و فصل اختلاف قدرت های بزرگ جهان با ایران بر سر فعالیت های هسته ای این کشور فراهم شود.

مطالب مرتبط