بررسی روزنامه های صبح پنجشنبه ۲۰ فروردین

تیترهای اول

روزنامه های هوادار دولت صبح پنجشنبه سخن آقای احمدی نژاد را تیتر اول خود قرار داده اند. روزنامه ایران با ملت ایران به دنبال رجائی ها هستند، روزنامه جام جم با تیتر امکانات دولتی صرف تبلیغ هیچ نامزدی نمی شود. روزنامه رسالت با عنوان هر کس توانش را دارد وارد دایره شود. کیهان با حروف درشت نوشته همه سلیقه ها به میدان بیایند. اما تیتر اصلی روزنامه خبر این است: سخنان رییس جمهور را معاونش سعید لو تصحیح کرد.

آفتاب یزد در تیتر اصلی خود از بازگشت نگرانی به اردوی اصولگرایان خبر داده و مردم سالاری به نقل از نظرسنجی یک موسسه معتبر نوشته 52 در صد کارگران به میرحسین موسوی رای می دهند.

بررسی رابطه ایران و آمریکا در مجلس عنوان اصلی روزنامه اعتماد است و مذاکرات پنهان ایران و آمریکا از زبان وزیر خارجه سویس تیتر صدای عدالت است و روزنامه اقتصادی سرمایه آمادگی ایران برای مذاکره با شرکت های نفتی آمریکائی را عنوان اصلی خود قرار داده است.

روزنامه جمهوری اسلامی با تیتر توليد سوخت هسته اي و آزمايش نسل جديد سانتريفيوژها در ايران به انتشار خبری پرداخته که قرارست در روزهای آینده به طور رسمی اعلام شود.

خط فقر 850 هزار تومانى را قبول نداريم از قول مقامات دولتی تیتر اول حیات نو است و دنیای اقتصاد در عنوان اصلی خود از تدابیر جدید مجلس برای اقتصاد خبر داده است.

گزیده مقالات

انتخابات

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به اعتراض نمایندگان و شخصیت های سیاسی به جهت گیریی های سیاسی دبیر شورای نگهبان در حمایت از رییس جمهور فعلی نوشته نامه اخير كروبي از نظر واكنش مخاطب آن، با نامه هشتم بهمن ماه او .که به رییس ستاد نیروهای مسلح نوشته بود تفاوت داشت زيرا تنها چند ساعت پس از انتشار نامه قبلی كروبي، مقام نظامي كه توسط دبير كل حزب اعتماد ملی مورد خطاب قرار گرفته بود نامه ای كوتاه براي او نوشت و تاكيد كرد كه به هيچ وجه در انتخابات دخالت نخواهد كرد. اما نامه كروبی به جنتی بعد سه روز هیچ واکنشی به وجود نیاورده است.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد نگرانی از دخالت ها در انتخابات و بی اعتنائی به رای مردم تنها در اردوگاه اصلاح طلبان به چشم نمي‌خورد بلکه نگاهی به اظهارات ماههای اخير هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و نيز سخنان بعضی نمايندگان اصولگرای مجلس در آستانه راي اعتماد به صادق محصولي، نشان مي‌دهد كه كروبی و موسوي امروز اين شانس را دارند كه برای صيانت از آرا در انتخابات سرنوشت ساز 22 خرداد، علاوه بر توانايی های خويش از همكاري افرادی در جناح مقابل نيز استفاده كنند.

محسن يحيوی در مقاله ای در اعتماد نوشته عده ایی معتقدند شباهت هاي رفتاری و گفتاری بين ميرحسين موسوي و احمدي نژاد وجود دارد و مي گويند اين دو، دو روي يک سکه اند. به عبارتي هر دو در اظهارات خود و در بين مطالبات مختلف مردم، عدالت را برجسته مي کنند و معتقدند اگر اين اصل در ساير امور جاري و ساري باشد مشکلات مختلف و متعدد نيز خواه ناخواه برطرف و راه براي پيشرفت امور هموار مي شود. اما اين يک نوع نگاه به شباهت ها است ولي نگاهي ديگر مي تواند مطرح باشد.

به نظر این نماینده سابق مجلس شباهت چندانی در ادبيات و برخورد ميرحسين و احمدي نژاد وجود ندارد و اگر تاکيد بر عدالت در ادبيات هر دو وجود دارد صرفاً شباهت هاي کلي و ظاهري است. اين نيز برمي گردد به اهميت و ارج واژه عدالت که طبيعتاً هيچ کس و هيچ گروهي نمي تواند به راحتي از اين آرمان بگذرد و حرفي از آن به ميان نياورد. يعني چه کسی است که بتواند با عدالت مخالفت کند و به آن پشت کند يا نسبت به اين واژه يا آرمان بي تفاوت باشد. لذا اگر دو فکر يا دو گروه به طور مشابه از عدالت گفتند نمي توان نتيجه گرفت اين دو کاملاً به هم حداقل از اين حيث شباهت دارند اما يکي ديگر از مرزها و نقاط افتراق ميرحسين و احمدي نژاد، تيم هاي همراه و معين اين دو است که با اندک تاملی می توان دريافت تفاوت ها کم نيست.

صدای عدالت در سرمقاله خود از لزوم مدیریت اشتراکی و مشارکت دادن مردم برای ایجاد این دولت نوشته و تاکید کرده براي ايجاد چنين دولتي عزم ملي لازم است و براي ايجاد چنين عزمي می بایست به ايجاد و افزايش اعتماد ملی همت گماشت و مردم را از روزهاي اول در تدبير و مديريت انتخابات و دولت به صورت خودجوش ولي سازماندهی شده مشارکت داد.

دکتر حمید بهلولی در این مقاله تاکید کرده که تنها در این صورت می توان قدم در راه ايجاد نوعي حاکميت مشارکتي گذاشت که با حکومت عوامانه عوام‌گرايانه پوپوليستي تفاوت ماهوي دارد.

به نوشته سرمقاله صدای عدالت دقت در تلفيق عاقلانه و عالمانه و متعهدانه اصول زيست مسلمانی با پرنسيب‌هاي زندگي در جهان حاضر را گريز ناپذير مي‌کند و گرنه شرايط آويزان امروز جامعه ما که پاي در سنت‌ها و سر در تجدد دارد ادامه خواهد داشت و زمان حياتي لازم براي توسعه در نوسان پاندولی بين پاره فرهنگ های سنت و تجدد در کشور پيش از پيش از دست خواهد رفت.

همکاری نفتی با آمریکا

عبده تبریزی در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه با اشاره به اجلاس سران کشورهای بزرگ اقتصادی موسوم به جی بیست در لندن این سئوال را مطرح کرده که چرا جای ایران خالی است و چرا از ایران دعوت نشده و خود در پاسخ علت را در موقعیت ضعیف جاری اقتصاد ایران است که در حالی که کره جنوبی، عربستان سعودی و ترکیه به این اجلاس دعوت می شوند، آیا جای ایران خالی است.

این کارشناس اقتصادی یادآوری کرده که در برنامه چشم انداز 20 ساله قرار بود ایران به قدرت اول اقتصادی منطقه بدل شود یعنی که در صورت دستیابی به اهداف یادشده، ایران به اجلاس جی 20 دعوت خواهد شد. دستیابی به اهداف چشم انداز به معنای جبران عقب افتادگی ها در صورت مقایسه آنچه انجام شده با ظرفیت های بالقوه اقتصاد ایران در چند دهه اخیر است و هر ایرانی طبعاً واقع گرایانه آرزومند است که هرچه زودتر اقتصاد ایران در فهرست جی 20 و حتی فراتر از آن در فهرست 12 کشور اقتصادی بزرگ دنیا قرار گیرد.

نرسی قربان در سرمقاله سرمایه با اشاره به خبری درباره آمادگی ایران برای مشارکت با شرکت های نفتی آمریکائی در صنایع نفت کشور نوشته ایران همواره از مشارکت شرکت های آمریکایی در حوزه های نفتی خود استقبال کرده است و هم اکنون نیز این آمادگی وجود دارد ولی تا زمانی که قانون داماتو جاری است زمینه این همکاری ها فراهم نخواهد شد.

به نوشته این کارشناس مسائل انرژی ماجرای دیگر در سرمایه گذاری شرکت های خارجی در ایران وجود دارد. جذب سرمایه گذاری خارجی به دو صورت امکان پذیر است یا از طریق مشارکت در تولید یا با استفاده از شیوه بیع متقابل که درمورد روش اول برخی معتقدند با توجه به اصول قانون اساسی امکان جذب سرمایه گذاری از این طریق وجود ندارد و تنها راه روش بیع متقابل است که باید در این قراردادها اصلاحات و تغییراتی به وجود آید تا سرمایه گذار خارجی را برای سرمایه گذاری در ایران وسوسه کند.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود با یادآوری این که سال گذشته وقتی آقای جابریان پا پیش گذاشت و در اقدامی متهورانه 2/1 میلیارد دلاری سهام يك شركت دولتي را خرید، این نوعی بن بست شکنی در تاريخ خصوصي‌سازي بود نوشته از همان ابتدا همه نگران عاقبت کار این سرمایه گذار بودند و همان ها حالا نگران تر شده اند وقتی شنیده اند که مرد شگفتي‌آفرين تاريخ بورس به اين فكر افتاده که معامله‌اش را فسخ كند.

محمد صادق جنان صفت با خودداری از قضاوت در مورد این پرونده نوشته همان طور كه رييس اتاق بازرگاني و صنايع‌و‌معادن استان تهران تاكيد كرده است، فسخ اين معامله به نفع جريان خصوصی سازی نيست و اين جريان آسيب جدی خواهد ديد.

حیات نو در گزارش اصلی خود نوشته دولت در حالى کاهش نرخ بيکارى را از موفقيت‌هاى کسب شده اعلام مى‌کند که کارشناسان معتقدند آمار دولت در مورد کاهش نرخ بيکارى مصاديق علمى نداشته و بازتاب آن در جامعه مشاهده نمى‌شود.

به نوشته حیات نو کارشناسان نظرى برخلاف آمار وزارت کار دارند.به گفته اقتصاددانان، آثار آمارهاى اقتصادى که از سوى دولت ارائه مى‌شود بايد در جامعه احساس شود و نرخ بيکارى تنها در شرايطى که سرمايه گذاری های مولد و فعاليت هاى عمرانى و حتى فعاليت هاى بخش خدمات افزايش داشته باشند کاهش مى یابد.

گزارش دیگر همین روزنامه از قول مديرکل دفتر مطالعات اجتماعى و فقرزدايى وزارت رفاه است که نوشته بنابر اعلام سازمان ملل متحد، سه درصد جمعيت ايران زير خط فقر مطلق قرار دارند، زيرا کمتر از دو دلار در روز درآمد دارند، اما مقامات دولتی این رقم را نمی پذیرند و معاون وزارت قبول ندارند.

بر اساس گزارش این روزنامه این مقام دولتی ئر حاشيه نشست هم‌انديشى هفتگى ستاد مبارزه با مواد مخدر که به عنوان "اثرات فقر بر آسيب‌هاى اجتماعى با تاکيد بر مقوله اعتياد" برگزار شد، در جمع خبرنگاران تاکيد کرد: اين موضوع نظر سازمان ملل است. و ما در اين زمينه محاسبات جداگانه‌اى داريم و به زودی آمار آن را اعلام می کنیم.