محکومین پرونده انفجار در حسینیه شیراز اعدام شدند

متهان انفجار شیرار در دادگاه
Image caption دادگاه متهمان اصلی پرونده را محارب تشخیص داد و به اعدام محکوم کرد

حکم اعدام سه نفر در ارتباط با انفجار درحسینیه سیدالشهدا در شیراز به اجرا گذاشته شده است.

روز جمعه، 10 آوریل (21 فروردین)، به نقل از مقامات قضایی شهرستان شیراز گزارش شد که سه نفر که به اتهام بمب گذاری سال گذشته در حسینیه سید الشهدای در این شهرستان محاکمه و به اعدام محکوم شده اند شده بودند پس از تایید توسط دادگاه تجدید نظر بامداد جمعه در محل زندان عادل آباد شیراز به دار آویخته شدند.

خبرگزاری فارس به نقل از دادستان شهرستان شیراز نوشته است که احکام اعدام بدون حضور خبرنگاران و مردم و تنها در برابر خانواده های کشته شدگان و زخمی های این انفجار اجرا شده است.

روز 12 آوریل (24 فروردین ماه) سال گذشته انفجاری در حسینیه ای در شهرستان شیراز روی داد که بعدا اعلام شد که چهارده تن کشته و بیش دویست تن زخمی برجای گذاشته است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع خبری ایران اسامی اعدام شدگان را محسن اسلامیان، 21 ساله، علی اصغر پشتر، 20 ساله، دانشجویان دانشگاه، و روزبه یحیی زاده، 32 ساله گزارش کرده است.

این سه نفر در دادگاه بدوی محارب شناخته به اعدام محکوم شده بودند و اوایل ماه مارس به نقل از رئیس کل دادگستری استان فارس گزارش شد که این احکام به تایید مراجع قضایی رسیده است.

Image caption اظهارات اولیه مقامات ایران حاکی از اتفاقی بودن انفجار در حسینیه بود

محاکمه متهمان این پرونده در دادگاه بدوی با حضور خبرنگاران برگزار شد و رسانه های خبری ایران گزارش کردند که دادگاه رای داده است احکام اعدام باید در نزدیکی محل انفجار و در ملاء عام به اجرا درآید.

این سه نفر همچنین به اقدامات دیگری از جمله انفجار در لوله های نفتی، مشارکت در توطئه بمب گذاری در تعدادی مدارس مذهبی، تلاش برای براندازی، ایجاد اختلاف فرقه ای، شرب خمر، ارتباط با سازمان های اطلاعاتی خارجی و عضویت در گروه های مخالف جمهوری اسلامی متهم شده و به گفته رسانه های خبری ایران، به تمامی این اتهام ها اعتراف کرده و خود را لایق مجازات دانسته بودند.

دادگاه این سه نفر را محارب تشخیص داد و پرونده را برای رسیدگی به دیوان عالی کشور ارسال کرد.

خبرگزاری فرانسه ضمن گزارش اعدام این سه نفر، افزوده است که شمار کسانی که در چهار ماه اول سال جاری میلادی در ایران اعدام شده اند به شصت و هشت نفر می رسد و در طول سال گذشته هم دست کم دویست و چهل و شش حکم اعدام در این کشور به اجرا در آمد.

انفجار تصادفی یا بمب گذاری؟

روز 12 ماه آوریل سال گذشته و هنگام برگزاری مراسم هفتگی یک گروه مذهبی به نام کانون رهپویان وصال در حسینیه سیدالشهدا، واقع در بلوار زرهی شیراز، انفجاری روی داد که تعدادی کشته و زخمی برجای گذاشت.

در ساعات اولیه پس از وقوع انفجار، به نقل از برخی از حاضران در محل گزارش شد که فردی هنگام قرار دادن یک کیف در نقطه ای از حسینیه مشاهده شده و این کیف احتمالا حاوی مواد منفجره بود.

با اینهمه، شورای امنیت کشور با صدور اطلاعیه ای این اظهارات را بی اساس خواند و اعلام داشت که "انفجار هرگونه بمب یا انتقال مواد انفجاری از بیرون توسط عوامل و عناصر معاند اعم از داخلی و خارجی در این حادثه منتفی است."

Image caption دری نجف آبادی انفجار شیراز را به عوامل خارجی نسبت داد

براساس برخی گزارش ها که در آن زمان انتشار یافت، این حادثه ناشی از انفجار تصادفی مهمات جنگی بود که برای نمایشگاه بزرگداشت کشته شدگان جنگ ایران و عراق در داخل حسینیه به نمایش گذاشته شده بود.

با اینهمه، چندی بعد، قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل جمهوری اسلامی، در مصاحبه ای گفت که افرادی در ارتباط با "بمب گذاری" در حسینیه شیراز دستگیر شده و افزود که "همگی به ارتباط خود با آمریکا و اسرائیل اعتراف کرده اند."

وی گفت که دستگیر شدگان "مزدوران سکولاری هستند که تفکرات ضد اسلامی و ضد انقلابی دارند" و برنامه های آنان محدود به استان فارس نبوده و در نظر داشتند به عملیات خرابکاری در سایر نقاط ایران نیز مبادرت ورزند.

پیش از این مصاحبه، وزارت اطلاعات گفته بود که دوازده نفر را در استان های فارس، خوزستان، گیلان، آذربایجان غربی و تهران در ارتباط با حادثه شیراز دستگیر کرده و افزود که این افراد قصد بمب گذاری در چند مرکز علمی و آموزشی و مذهبی را هم داشتند.

در ماه نوامبر سال گذشته، رئیس کل دادگستری استان فارس در تاکید بر ارتباط بازداشت شدگان با کشورهای خارجی گفت که جمهوری اسلامی قصد دارد علیه دولت هایی که، به گفته وی، در انفجار حسینیه سیدالشهاد دست داشته اند به مراجع بین الملی شکایت کند اما از پیگیری این تصمیم خبر دیگری در دست نیست.

مطالب مرتبط