'مجاهدین انقلاب' و 'مشارکت' از میرحسین موسوی حمایت کردند

سازمان مجاهدین انقلاب و جبهه مشارکت

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت ایران اسلامی که دو تشکل اصلی جبهه اصلاح طلبان در ایران محسوب می شوند، حمایت خود را از نامزدی میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور رسما اعلام کردند.

این دو تشکل روز جمعه 21 فروردین (10 آوریل) با انتشار اطلاعیه های جداگانه ای اعلام کردند اکنون که محمد خاتمی از حضور در انتخابات کناره گیری کرده است، از نامزدی میرحسین موسوی حمایت می کنند.

هر دو تشکل پیش تر از نامزدی آقای خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران حمایت می کردند.

جبهه مشارکت ایران اسلامی در بیانیه خود با انتقاد از "سوء مدیریت"، "اعمال سانسور و فشار بر صاحبان اندیشه و فرهنگ و هنر"، "سرکوب نهادهای مدنی"، "تعطیلی و فشار بر روزنامه های مستقل"، "انزوای بی سابقه خارجی"، "شخصی کردن مدیریت و سیاست" توسط رئیس جمهوری فعلی ایران و همچنین سیاست های ناموفق اقتصادی او، بر لزوم "تغییر سازنده" تأکید کرده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری فعلی ایران هنوز تصمیم خود را در باره حضور در انتخابات دوره دهم اعلام نکرده، اما هوادارانش می گویند او تنها نامزد جناح اصولگرا خواهد بود.

در بیانیه جبهه مشارکت آمده است که نامزد اصلاح طلبی که در شرایط فعلی بیش از هر کس توان 'تغییر' در وضع موجود را دارد و با دیدگاه ها و برنامه های حزب مشارکت نزدیک تر است، آقای موسوی است.

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نیز اعلام کرده است که انتخابات ریاست جمهوری آینده را فرصتی برای پایان دادن به "مدیریت ناکارآمد و ضعیف" فعلی و "نجات کشور از وضعیت نابسامان و نگران کننده کنونی" می داند.

در اطلاعیه این سازمان آمده است: "ضمن احترام به دیگر نامزدهای اصلاح طلب، در شرایط کنونی آقای مهندس میرحسین موسوی را دارای جامعیت و صلاحیت های فکری، تجربی و مدیریتی بیشتری برای نجات کشور و بازگرداندن اداره کشور به مسیر عقلانیت ارزیابی می کنیم".

جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین در عین حال هر دو در اطلاعیه های خود نسبت به سایر نامزدهای اصلاح طلب حاضر در انتخابات ادای احترام کرده اند.

مهدی کروبی، رئیس دوره ششم مجلس شورای اسلامی و دبیرکل حزب اعتماد ملی نیز تصمیم خود را برای نامزدی در انتخابات اعلام کرده و تا کنون توانسته حمایت برخی چهره های مشهور اصلاح طلب ایران، مانند غلامحسین کرباسچی را جلب کند.

همچنین محمدعلی ابطحی، معاون پیشین محمد خاتمی و عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز، به عنوان مشاور فرهنگی ستاد انتخاباتی آقای کروبی به حامیان او پیوسته است.

مجمع روحانیون مبارز که آقای کروبی تا پیش از انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری دبیرکل آن بود، هنوز موضع رسمی خود را در انتخابات امسال اعلام نکرده است.

مطالب مرتبط