بررسى روزنامه هاى صبح شنبه ۲۲ فروردين

تیترهای اول

"بازتاب جهانی موفقیت هسته ای ایران" عنوان اصلی روزنامه جام جم است که شبیه به آن در روزنامه جمهوری اسلامی هم تکرار شده است، در حالی که روزنامه خراسان از "جنجال آفرینی رسانه ها و مقامات غربی درباره پیشرفت جدید هسته ای" خبر داده است.

کیهان در عنوان اصلی خود نوشته ایران امروز یک قدرت بزرگ اتمی است و ایران روزنامه دولت هم از قول رئیس دولت خبر داده که ایران گام آخر را در چرخه سوخت هسته ای برداشت.

رسالت هم با تیتر "تکمیل مدیریت سوخت بومی در ایران" همین گزارش را منعکس کرده است.

حیات نو عنوان اول خود را به گفته سخنگوی دولت اختصاص داده که در جواب انتقادهای میرحسین موسوی گفته سازمان مدیریت و برنامه ریزی مانعی برای پیشرفت دولت بود.

روزنامه های دیگر خبر داده اند که آقای الهام جواب نامزد ریاست جمهوری آینده را هم که پرسیده بود دولت 250 میلیارد دلار را چه کرده است داده.

استقبال مراجع تقلید قم از حضور میرحسین موسوی با تیترها و عکس های متفاوت در صدر گزارش های خبری روزنامه های صدای عدالت و مردم سالاری آمده است.

آفتاب یزد با چاپ عکسی از دیدار محمد خاتمی و مهدی کروبی از تاکید رییس جمهور سابق از لزوم هماهنگی انتخاباتی بین اصلاح طلبان خبر داده است.

دو روزنامه اقتصادی صبح عنوان های دیگری دارند: سرمایه از "65 میلیارد دلار واردات کالا به کشور در سال گذشته" خبر داده و دنیای اقتصاد در تیتر اول خود از برنامه پولی و مالی سال 88 نوشته است.

گزیده مقالات

مدیریت جهان

آفتاب یزد در سرمقاله خود به ذکر مثال هائی پرداخته که نشان می دهد رییس دولت و همکاران وی در سه سال و نیم گذشته اعضای قوه قضاییه و مجلس را کسانی خوانده اند که دستشان در فسادست و شبکه های انحصاری در دست دارند به طوری که در آخرين نمونه، رئيس جمهور از اينكه قوه قضائيه، "به جاي اعدام جاسوس هسته‌اي او را آزاد كرده است"، ابراز تاسف كرد.

سردبیر آفتاب یزد با اشاره به آن چه درباره اعضای برکنار شده یا مستعفی همین دولت گفته شده و آن ها را نیز "عاملان فساد" خوانده اند نوشته "به عبارت ديگر، تا حدود سه سال بعد از فعاليت دولت نهم، كسانى در راس بزرگترين تشكل‌هاى اقتصادى دولت قرار داشته‌اند كه عدم تعويض آنها به معناى بازبودن منفذهاى گشاد براى واريز ميلياردى پول نفت به جيب عده‌اى خاص بوده است."

در پایان مقاله آفتاب یزد آمده این نمونه‌ها كافى است تا با توجه به آنها، سخن ديروز رئيس جمهور در اصفهان بازبينى شود که گفت "امروز همه جهان، نيازمند مديريت ايران شده‌اند."

"راستى اين مديريت كه تمام جهان به آن نياز دارند كدام بخش از مجموعه‌مديريتى نظام است؟"

زد و بند در قوه قضائیه

سرمقاله کیهان به خبر احتمال آزادی شهرام جزایری سرمایه دار جوانی اختصاص داده شده که هفت سال قبل محاکمه و زندانی شد و اینک به نوشته کیهان "از کجا معلوم که این سرمایه دار برای آزاد شدن از زندان عده ای از قوه قضاییه را نخریده باشد."

حسین شریعتمداری مدیر کیهان در این مقاله، زد و بند برای آزادی متهم را قطعی و موجب بدنامی نظام دانسته و پرسیده: "آیا بدنام کردن نظام، آنهم در شرایطی که موفقیت های حیرت انگیز آن، خشم دشمنان بیرونی را برانگیخته است، یکی از اهداف باند مورد اشاره نبوده است؟ و آیا در پی گیری ماجرا نباید رد پای بیگانگان نیز مورد توجه قرار گیرد؟!"

در ادامه این مقاله کیهان به مسئولان دستگاه قضایی اشاره شده که "به جای رسیدگی به وظایف خود در اوقات فراغتشان - که متاسفانه خیلی زیاد نیز هست!- به نقاط خوش آب وهوای کشور رفته و در خانه های اشرافی کلان سرمایه داران جا خوش می کنند، که خدای ناکرده مجبور باشند بهای این "لم دادن" ها را از کیسه ملت هزینه کنند."

گزارش کیهان هم درباره قرارداد خرید سهام فولاد خوزستان است که خریدار آن اینک به عنوان آن که مقامات دولت در مقابل وی مقاومت می کنند و از جمله بعد از این خرید سرسام آور وی را به هیات مدیره راه نمی دهند، تصمیم به فسخ قرارداد گرفته است.

کیهان بدون اشاره به این که همزمان با این خرید چند هزار میلیارد تومانی توسط خریدار خصوصی تبلیغات وسیعی برای موفق نشان دادن دولت در خصوصی سازی به راه افتاده از فسخ قرارداد ابراز نگرانی کرده و باز عامل فساد و زد و بند را در آن موثر دیده و از قول مقامات دولتی نوشته که وی به زودی به عضویت هیات مدیره در خواهد آمد.

اعتماد خبری دارد که نشان می دهد هیاتی برای صیانت از آرا مردم در انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شده است که از جمله اعضای آن که یکی عباس عبدی روزنامه نگار اصلاح طلب است که گفته: "اين تصور اشتباه است که فکر کنيد اگر مردم در انتخابات حضور کمتر داشته باشند نمي توان تقلب کرد. بايد بتوانيد حتي يک تقلب را پيگيري کنيد و زماني که افرادي مطرح مي کنند که اگر فاصله زياد باشد نمي توانند تقلب کنند اين مساله موجب عصبانيت من مي شود چون اين مساله به معني تاييد تقلب است که در کل اشتباه است."

افزایش واردات

سرمایه در سرمقاله خود با اشاره به آماری که نشان می دهد واردات به کشور در سال گذشته افزایش داشته است، می نویسد: "بحران مالی جهانی در سال گذشته ظهور آنچنانی نداشت. آنچه دیده می شد افزایش قیمت نفت بود و رشد اقتصادی جهان که کالاهای وارداتی را بسیار گران کرد به طوری که قیمت ها تا حد 46 درصد نیز افزایش نشان می داد. اما در شش ماه دوم کاهش قیمت نفت، واردات را تا حدودی کاهش داد در غیر این صورت واردات از 56 میلیارد دلار بیشتر می شد."

به نوشته این مقاله دولت با افزایش قیمت نفت و درآمد نفتی که 80 میلیارد دلار درآمد نصیب دولت کرد "نوعی بیماری هلندی در کشور پدید آورد اما امروز به کل تغییر کرده است، علائم بحران مالی جهانی در تمامی کشورها دیده می شود، قیمت کالاها به خصوص کالاهای سرمایه ای و همچنین قیمت های حمل و نقل درجهان به شدت کاهش یافته است بنابراین در سال 88، هیچ کدام از عوامل خارجی و داخلی که به آنها اشاره شد وجود نخواهد داشت و پیش بینی می شود هم صادرات غیرنفتی و هم واردات به لحاظ ارزشی با کاهش قابل ملاحظه ای روبه رو شوند."

انتخابات

اعتماد گفته های عباس عبدی عضو ستاد صیانت از آرای انتخابات را آورده که: "هدف اصلي در هر انتخابات نبايد پيروزي صرف باشد چرا که نتيجه اي جز شکست ندارد. همچنان که در انتخابات 76 بنيان حضور ما براساس درک از واقعيت بود و هيچ يک از طرفداران آقاي خاتمي به پيروزي فکر نمي کردند، بلکه تحليلي داشتند بر مبناي گام براي آينده و نتيجه آن حضور آقاي خاتمي بود."

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به کسانی تاخته که به بهانه حمایت از احمدی نژاد، نامزد انتخابات ریاست جمهوری یعنی میرحسین موسوی را مورد حمله قرار می دهند و "سخنشان حاكي از اطمينان به پيروزي رییس جمهور فعلی است در حالی که این سخنان از نظر افكار عمومي مفهوم خاصي دارد كه با سلامت انتخابات سازگار نيست . ابزارهاي برگزاري انتخابات دردست دولت است و اين گونه سخن گفتن بطور طبيعي اين شائبه را پديد مي آورد كه برگزار كنندگان انتخابات نتيجه آنرا از قبل ميدانند!"

به نوشته این مقاله "این که یک نماینده هوادار دولت در مجلس نامزدها را خط کشی کرده و بگوید موسوی اصولگرا نیست، عمل كار ناپسندي است چرا که اگر افرادي با ادعاي اصولگرائي هر روز يك فرد برجسته و خوشنام و خوش سابقه را از اردوگاهي كه رهبري پرچمدار آنست خارج کنند بدان معناست که تلاش مي كنند غير از خودشان بقيه افراد را در مقابل رهبري قلمداد کنند."

گرمی و سردی

مهدی کرم پور در اعتماد نوشته "ما خوش استقبال و بدبدرقه ايم. با کوچکترين غوره سرديمان مي کند و با کمترين مویز گرمي. و اين محدود به فرهنگ و هنر و ورزش و سرگرمي مان هم نيست. در تاريخ و سياست هم چنين بوده ايم."

"روزي يا مرگ يا مصدق گفتيم و چند روزي بعدتر با تحريک اجنبي هم صداي اوباش مزدور خياباني، کودتا سرنوشتي ديگر را برايمان رقم زده است."

نویسنده مقاله اعتماد تاکید کرده "در عرصه ورزش و هنر که بيشترين بازخورد سليقه عمومي را داراست، با چند برد و گل و يک کتاب و فيلم خوب، القاب سلطان و امپراتور و استاد اول و آخر گرفته ايم و با کوچکترين خلاف سليقه مان، از عزيز عزت بر حضيض ذلت فروفتاده ايم و فحش و ناسزا تا به اجداد و اعقابمان حواله خواهد شد، گاه نه آن بر مسند و سر سفره نشستن ها محلي از اعراب دارد و نه اين لغزش و هتک حرمت ها."

"ملت افراط و تفريطيم ديگر."