اختلاف اصلاح طلبان و شورای نگهبان بر سر 'کمیته صیانت'

عباسعلی کدخدایی
Image caption شورای نگهبان می گوید تشکیل هر نهادی نیازمند قانون است

در حالی که شورای نگهبان قانون اساسی ایران اعلام کرده که تشکیل "کمیته صیانت از آرا" برای انتخابات ریاست جمهوری خلاف قانون است، اعضای ستادهای انتخاباتی هر دو نامزد اصلاح طلب می گویند این کار قانونی است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه ۲۲ فروردین (۱۱ آوریل) در یک نشست خبری در تهران گفت: "تشکیل هر نهادی نیازمند قانون است و از آنجا که قانونی در این خصوص وجود ندارد، تاسیس چنین نهادی (کمیته صیانت از آرا) غیرقانونی است".

اما نزدیکان دو چهره ای که از جناح اصلاح طلب ایران تصمیم خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده اند، با نظر آقای کدخدایی مخالفند.

عباس عبدی، عضو ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در گفتگو با بی بی سی فارسی از اظهارات آقای کدخدایی ابراز تعجب کرد و گفت: "نظارت کمیته صیانت از آرا نافی نظارت شورای نگهبان نیست، ضمن اینکه از نظر قانونی هم نامزدهای انتخابات حق دارند که بر امر انتخابات نظارت داشته باشند".

آقای عبدی گفت که شورای نگهبان می بایست از کمک نهادی غیر حکومتی در نظارت بر انتخابات استقبال کند.

علیرضا بهشتی، عضو شورای راهبردی ستاد انتخاباتی میرحسن موسوی نیز گفت: "تشکیل کمیته صیانت از آرا و اخلاق انتخاباتی نه تنها بر خلاف قانون نیست بلکه در حمایت از قانون است".

او طرح تشکیل کمیته صیانت را نمودی از اصل "امر به معروف و نهی از منکر" دانست که به گفته او از اصول دینی و مصرح در قانون اساسی ایران است.

آقای بهشتی روز قبل گفته بود این کمیته هفته آینده تشکیل خواهد شد.

طرح تشکیل کمیته صیانت از آرای انتخابات سال گذشته ظاهرا نخستین بار توسط سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی مطرح شده بود.

فیض الله عرب سرخی، عضو شورای مرکزی این سازمان اوایل دی ماه ۱۳۸۷ به خبرگزاری ایلنا گفته بود که در حال حاضر تمام دستگاه های اجرایی و نظارتی انتخابات و همچنین رسانه های عمومی و روزنامه های پرتیراژ در اختیار جریان اصولگرا است و این نگرانی وجود دارد که انتخابات از "رویه عادلانه" خارج شود.

او گفته بود به همین دلیل باید پیشنهاد تشکیل کمیته صیانت از آرا پیگیری شود.

اما شورای نگهبان می گوید در تمام سی سال گذشته با بی طرفی بر انتخابات نظارت کرده و در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز چنین خواهد کرد.

این در حالی است که اصلاح طلبان همواره به عملکرد شورای نگهبان در انتخابات مختلف اعتراض داشته اند.

مطالب مرتبط