افزایش نظارت فرهنگی-امنیتی بر اینترنت در ایران

مجلس ایران بررسی مساله افزایش نظارت بر سایت های اینترنتی را در دستور کار خود قرار داده است. کمیسیون های فرهنگی و امنیت ملی و سیاست خارجی از سپاه پاسداران خواسته اند تا در مورد اقدامات خود در مورد دستگیری گروهی به اتهام راه اندازی سایت های مستهجن به این کمیسیون ها گزارش دهد.

درخواست مجلس نخستین واکنش یک نهاد رسمی پس از اعلام سپاه مبنی بر ایجاد واحد جدیدی برای مبارزه با اقدامات غیر قانونی و براندازانه در فضای اینترنتی است.

همزمان با این تحولات وزارت ارشاد هم نهادی را برای افزایش نظارت بر سایت های سیاسی و سایت های فعال در زمینه انتخابات سازمان داده است.

پیش از این در ابتدای سال جاری سپاه پاسداران اعلام کرد که 26 زن و مرد را بازداشت کرده است که اتهام آن ها سازماندهی سایت های پورنوگرافی و همکاری در سو استفاده جنسی از کودکان و نادیده گرفتن اصول اخلاقی مانند زنای با محارم و تمسخر باورهای دینی است.

سازمان جدید وابسته به سپاه پاسداران که اداره مبارزه با جرایم سازمان یافته اینترنتی نامیده می شود نام 90 سایت متعلق به دستگیر شدگان را اعلام کرده است که به تعبیر این اداره منهدم شده اند.

در بین بازداشت شدگان حداقل دو مرد و یک زن ایرانی دیده می شوند که در خارج از کشور زندگی می کرده اند. تلویزیون دولتی ایران در چند برنامه تلویزیونی آنچه را اعترافات این گروه نامیده پخش کرده و اعلام کرده که این گروه از همکاری کشور های خارجی از جمله آمریکا و اسراییل و کانادا برخوردار بوده اند. ثبت شدن این سایت ها در کشور های کانادا و آمریکا نشانه ای از همکاری شرکت های آمریکایی و کانادایی با سازمان دهندگان سایت های پورنوگرافی تلقی شده است.

علی رهنما یک روزنامه نگار در تهران به نقل از منابع نزدیک به سپاه پاسداران می گوید گروهی از این افراد در زمان ردگیری ایمیل های ارسالی از خارج از ایران شناسایی شده اند و سپس در یک عملیات فریب به کشور دعوت شده و بازداشت شده اند.

مدیران سایت های بسته شده به ترویج همجنس گرایی و پخش غیر قانونی تصاویر جنسی از دختران جوان و ترویج سکس گروهی متهم شده اند. یکی از بازداشت شدگان نویسنده کتابی است که مجموعه داستان های جنسی را دربر می گیرد و به عنوان نخستین نویسنده جنسی ایران معرفی شده است.

در اطلاعیه های سپاه پاسداران، تعداد کاربران ثبت شده (که از میان فارسی زبانان سراسر دنیا بوده اند) بیش از 300 هزار نفر اعلام شده و گفته شده است که فیلم های مستهجن این سایت ها بیش از 6 میلیون بار دانلود شده است.

اعتراض نسبت به فعالیت سایت های پورنوگرافی و تبلیغات ضد مذهبی در اینترنت برای در دو ماه گذشته در میان وبلاگ نویسان طرفدار دولت محمود احمدی نژاد افزایش یافته بود . "حاج رضا " یک وبلاگ نویس طرفدار دولت، سه ماه پیش سایت های اینترنتی پورنوگرافی را به اسب تروای دشمن در اینترنت توصیف کرد و به مقامات دولت اعتراض کرده بود که چرا در برابر رواج پورنوگرافی به زبان فارسی در اینترنت واکنشی نشان نمی دهند.

سعید مدنی پژوهشگر امور اجتماعی در تهران می گوید بنا بر مطالعه انجام شده توسط پژوهشگران مستقل بیش از نیمی از کاربران جوان اینترنت گفته اند که در اینترنت سایت های پورنوگرافی را جستجو می کنند.

به گفته آقای مدنی به دلیل بالا بودن تقاضای جنسی و نبودن امکان ارتباط آشکار دختر و پسر، جستجوی خدمات جنسی از راه های غیر قانونی مانند اینترنت در شهر های بزرگ رواج دارد و حتی از طریق اینترنت اطلاعاتی مبادله می شود که به گذاشتن قرار در شهر منجر و یا برخی از مناطق به عنوان وعدگاه مشخص می شود. آقای مدنی معتقد است که نگاه به مسایل جنسی در ایران دگرگون شده و قواعد سنتی و قانونی رفتار جنسی پاسخگوی رشد تقاضاهای جنسی نیست.

بهنام اوحدی روانپزشک در تهران می گوید استفاده از سایت های پورنوگرافی از 6 سال پیش رواج یافته و اقدام سپاه در دستگیری این افراد را اقدامی دیر هنگام و مطالعه نشده می داند. به گفته دکتر اوحدی دولت ایران فاقد یک سیاست جنسی مشخص است و به همین دلیل رفتار های نادرست جنسی مانند سکس در فضای مجازی و سو استفاده جنسی از کودکان افزایش یافته است .

به گفته دکتر اوحدی به دلیل محدودیت رسانه های ایران در استفاده از تصاویر زنان بزرگسال در سال های گذشته استفاده جنسی از تصاویر کودکان افزایش یافته است که گاه به شکل اغراق آمیزی آرایش می شوند.

امان قرایی استاد جامعه شناسی در تهران می گوید سیاست های اجتماعی دولت برای جوانان از نظر جوانان سیاست هایی است که برای پیر ها و از سوی پیر ها برنامه ریزی شده و پاسخگوی نیاز های آن و به ویژه نیاز های جنسی آن ها نیست به همین دلیل دستگیری ها و بستن سایت ها نمی تواند مشکل را حل کند.

آقای قرایی معتقد است که ماهواره ها و تبلیغات غربی باعث دگرگونی اخلاق جوانان در ایران شده است و باور آن ها را نسبت به سنت ها و فرهنگ ارزش های اخلاقی سست کرده است.

مطالب مرتبط