بررسی روزنامه های صبح تهران، دوشنبه ۲۴ فروردین

تیترهای اول

گزارش تخلفات دولت در بودجه سال ۸۶ عنوان اصلی حیات نو است و روزنامه جمهوری اسلامی در تیتر اول خود نوشته ۲۳ هزار میلیارد ریال درآمد شرکت گاز به خزانه ریخته نشده و مردم سالاری با عنوان تخلفات ده ها هزار میلیاردی دولت به همین موضوع پرداخته است.

گزارش های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آینده در تیتر اول چند روزنامه تهران آمده چنان که آفتاب یزد با تیتر نمی توانم به مردم دروغ بگویم از قول میرحسین موسوی، اعتماد با عنوان تزلزل اصولگرایان در انتخاب کاندیدای واحد و صدای عدالت با تیتر حمایت کارگزاران از میرحسین موسوی به همین موضوع پرداخته اند.

در این حال تیتر ایران، روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی و روزنامه های هوادار دولت از قول محمود احمدی نژاد رییس جمهور این است: دخالت دولت برای خانه دار شدن. همان که کیهان با تیتر بزرگ مشکل مسکن بدون دخالت دولت حل نمی شود آن را منعکس کرده است.

مقایسه درآمد نفت در چهار دولت تیتر اول روزنامه خبر است و رازگشائی از بسته پولی ۸۸ تیتر دنیای اقتصاد، فساد اخلاقی و تربیتی در کشور نگران کننده است از زبان آیت الله مصباح یزدی عنوان اول روزنامه ابرار، جام جم عنوان قاچاقچیان به سادگی برمی گردند را برای خود انتخاب کرده و رسالت از قول معاون سازمان انرژی اتمی نوشته شورای امنیت باید عقب نشینی کند.

گزیده مقالات

انتخابات

اعتماد در گزارشی نوشته هرچقدر تعلل اصولگرايان در معرفي کانديداي اين جريان براي انتخابات رياست جمهوري دهم بيشتر مي شود، تزلزل جايگاه "محمود احمدي نژاد" در این اردوی راست بيشتر به چشم مي آيد. در یک ماهی که از سال ۸۸ می گذرد، برخلاف تکاپوهاي گسترده انتخاباتي اصلاح طلبان، اصولگرايان کماکان براي معرفي نامزد اين طيف دچار ترديد هستند و هر روز اخبار متنوعي مبني بر کاهش شانس رئيس دولت نهم به عنوان کانديداي واحد به گوش مي رسد.

گزارشگر اعتماد یادآوری کرده که علي لاريجاني، محمدرضا باهنر، احمد توکلي و غلامعلي حدادعادل چهار چهره شاخص مجلس که بدون هيچ پرده پوشي به ديدار نوروزي احمدي نژاد نرفتند تا اختلاف شان در معرض ديد رسانه ها قرار گيرد. اين گونه است که زخم کهنه دلگيري تشکل هاي راست از دولتمردان نهم و حاميان آنها در موسم انتخابات رياست جمهوري دهم سر باز کرده است.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته فارغ از نتيجه انتخابات آتي، موسوي و کروبي از چهره هاي ماندگار جمهوري اسلامي محسوب مي شوند و حضور همزمان آنان (دست کم تا آستانه انتخابات) مي تواند توجه طيف هاي مختلف افکارعمومي و حتي اصولگرايان را نيز به خود معطوف کند.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده در همه کشورها مرسوم است که نامزدهاي يک جناح سياسي، به نفع يکديگر انصراف مي دهند اما به نظر مي رسد که در شرايط کنوني استمرار حضور دو کانديداي اصلاح طلبان، نه تنها باعث ريزش آرا به سبد اصولگرايان نخواهد شد بلکه ضرورت تجديدنظر در بسياري از رويه هاي کنوني را براي راي دهندگان مشخص خواهد کرد. به نوشته این مقاله گرچه معرفي کانديداي واحد براي افزايش احتمال پيروزي در انتخابات، مساله مهمي است که به روزهاي پاياني اين رقابت سياسي مربوط است اما الا ن زمان مناسبي نيست.

گزارش تخلفات دولت

اعتماد نوشته حدود دو ماه و نيم پس از قرائت تفريغ بودجه ۱۳۸۵ در مجلس و اعلام اينکه حدود يک ميليارد دلار در بودجه ۱۳۸۵ گم شده، ديوان محاسبات بار ديگر از تخلفات بودجه يي دولت در سال ۱۳۸۶ خبر داد و اعلام کرد در ۵۴ درصد از تبصره هاي بودجه تخلف صورت گرفته است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته مدتي است در سطوح بالاي اجرائي كشور كه بايد مظهر قانونمندي باشد متاسفانه گريز از قانون و خودداري از اجراي آن به رويه اي معمول تبديل شده كه با كمال تعجب و تاسف بيش از همه در تصميمات و رفتار دولتمردان مشاهده مي شود.

این روزنامه به عنوان مثال اضافه کرده استنكاف از تشكيل شوراي پول و اعتبار از سوي دولت عليرغم وجود مصوبه صريح و روشن مجمع تشخيص مصلحت نظام مبني بر ضرورت تشكيل مجدد اين شورا در كنار ۱۲ شوراي عالي ديگر از موارد بارز و آشكار است . خودداري از اجراي اين مصوبه قانوني علاوه بر اينكه به خودي يكي از مصاديق روشن نقض قانون توسط قوه مجريه است پيامدهاي ناگوار ديگري نيز دارد كه هر يك از آنها يا مصداق ديگري از نقض قانون است و يا زمينه ساز يك تخلف قانوني ديگر.

در ادامه این مقاله به تخلف های دولت و بانک مرکزی از وعده های خود هم اشاره شده و آمده اصرار بانك مرکزی بر تعيين نرخ سود بانكي براساس تورم، انجام محاسبات بر همين اساس و قول مساعد دولت اينگونه نشان می داد که پيشنهاد بانك مركزي در قالب بسته سياستي سال ۸۸ تعيين نرخ سود بانكي براساس تورم است درحالي كه انتشار بسته پيشنهادي بانك مركزي مشخص كرد كه برخلاف تمام اين تبليغات و ظاهرسازيها بانك مركزي از ابتدا و در ماده دو اين بسته نه تنها خواستار تعيين نرخ سود براساس تورم نشده بلكه بر ثابت ماندن آن تاكيد كرده است !

غلامرضا تاج گردون در مقاله ای با عنوان آسیب شناسی نظارت بر بودجه در سرمایه نوشته وقتی مجلس به عنوان نهاد ناظر با تخلف دستگاه ها از قوانین مصوب برخورد مناسب را به عمل نمی آورد طبعاً باید انتظار این مساله را داشت که شیب تخلفات تندتر شود.

به نظر معاون سابق وزارت اقتصاد پس از آنکه نقش سازمان مدیریت در تخصیص بودجه حذف شد این فرآیند به وزارت اقتصاد و وزرا محول شد. در چنین وضعیتی طبیعی است بنیان های نظارت نهاد تضعیف شود چرا که نهاد نظارت با دستگاه اجرایی در هم آمیخته شده اند. و به این ترتیب حجم تخلفات بالا می رود.

رسالت در سرمقاله خود به خاطر قرائت گزارش تفریغ بودجه سال ۸۶ از مجلس انتقاد کرده و نوشته قرائت گزارش در هیچ جای قانون اساسی ذکر نشده بلکه فقط ذکر شده که رییس دیوان محاسبات این گزارش را به رییس مجلس می دهد و در هیچ کجای آن تكليفي براي سخنگوي كميسيون برنامه و بودجه مجلس مبني برتسليم يا قرائت تفريغ بودجه نوشته شده است.

به نوشته سردبیر رسالت که یک بار دیگر هم چند ماه قبل همین استدلال را در سرمقاله این روزنامه نوشته بود در جلسه علني ديروز اساسا صحنه‌اي مبني بر تسليم تفريغ بودجه مشاهده نشد و هيچ يك از مقامات ديوان محاسبات در صحن علني به هنگام قرائت تفريغ بودجه حضور نداشتند. اين رويه‌اي نادرست و خلاف قانون اساسي همه ساله درصحن علني مجلس تكرار مي‌شود و متاسفانه نمايندگان محترم كه در اصل ۶۷ سوگند ياد كرده‌اند از قانون اساسي دفاع كنند هیچ نمی گویند.

بسته سیاستی بانک مرکزی

علیرضا کدیور در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در مجموع بررسي بسته سياستي - نظارتي 88، نشان مي‌دهد كه بانك مركزي از طريق كاهش نرخ سود سپرده‌هاي بانكي و نرخ سپرده‌قانوني بانك‌ها نزد آن بانك و اتخاذ سياستي انبساطي، درصدد آزادسازي و هدايت نقدينگي از بانك‌ها به سمت بخش‌هاي توليدي به خصوص صنعت و معدن و ساختمان است. سياستي كه از يك سو مي‌تواند مانع سودآوري صنعت بانكداري شود و از سوي ديگر در صورت نظارت دقيق بانك مركزي مي‌تواند به رشد واقعي اقتصاد در سال ۸۹ منجر شود.

به نظر این اقتصاد دان هر چند به نظر مي‌رسد در سال جاری بخشي از نقدينگي آزاد شده مي‌تواند آثار تورمي داشته باشد كه به واسطه ركود فعلي حاكم بر بورس و بخش مسكن ممكن است (درصورت عدم افزايش قيمت جهاني نفت و كاهش منابع ارزي بانك مركزي جهت كنترل اين بازار) بازار ارز را هدف‌گيري كند و صحبت‌هاي رييس كل بانك مركزي در خصوص اولويت تورم بر ركود تا حد زيادي به حقيقت بپیوندد.

سالگرد سردشت

اعتماد به مناسبت سالگشت عملیات شیمیائی صدام حسین علیه سردشت و بانه چند گزارش دارد که در یکی از آن ها بنفشه سام گیس نوشته تفاوتي نمي کند که سه نفر راوي درد باشند يا چهار هزار نفر. زنان سردشت، همه يک زجر را فرياد مي زنند. علاوه بر آنکه از درد جسم به رنج هستند، با آن تفکر غالب بر فضاي شهر و مردمانش نيز دست به گريبانند. اين انديشه که "اگر زن هستي، بيمار هستي هم بايد زن باشي. بايد مادر باشي و بايد همسر باشي. گريزي نداري. شيميايي شده يي، گاز مسموم را نفس کشيده يي، هر روز يک قدم به مرگي زودهنگام نزديک تر مي شوي اهميتي ندارد. آنچه مهم است اينکه از زن بودن، از همسر بودن و از مادر بودن، گريزي نداري. اگر نمي تواني، بمير."

به نوشته گزارشگر اعتماد اين باور، نسل به نسل، از خوني که جنين در شکم مادر تغذيه مي کرده به زنان سردشت منتقل شده و امروز اين زنان، بيش از آنکه توان ايستادگي در برابر اتهام گناهي که در ارتکاب آن بي تقصيرند، داشته باشند، به دنبال شريک جرم مي گردند و بيش از آنکه دردهايشان، بر گناه اطرافيان صحه بگذارد که آنها را تنها گذاشتند و در اين تنها گذاشتن، آنان را به آن بايد هاي تکراري که به دليل درد و زخم نمي توانند انجام دهند متهم مي کنند، خود را مقصر مي بينند که چرا زن و چرا مادر و چرا همسر نيستند.

در ادامه گزارش اعتماد آمده در پايگاه اطلاع رساني قربانيان سلاح هاي شيميايي علاوه بر نوشته هاي بي شماري که در نقد هجوم بي شرمانه عراق به شهر سردشت نوشته شده، صفحه يي با عکس زنان مصدوم؛ زناني که چند روز پس از بمباران در مقابل دوربين خبرنگاران و عکاسان قرار گرفتند، گذاشته اند. کسی اين حجم قساوت و خشونت را باور نمي کند. آن چهره ها که مي توانست امروز چه زيبا باشد و من تنها در قاب ۵ سانتي متري عکس هاي سياه و سفيد مشمئز مي شوم از تقديري که اين زنان را گرفتار کرد.

در صفحات ویژه اعتماد سليمان محمدي نوشته کلينيک تخصصي جانبازان شيميايي سردشت در آستانه تعطيلي است. خبر ساده است. اين يکي هم مثل خيلي چيزهاي ديگر تعطيل مي شود. حافظه تاريخي مردم کوتاه است، اما نه آنقدر که همين يکي دو سال گذشته را فراموش کنند که بارها اعلام کرده اند که بزرگ ترين و تخصصي ترين کلينيک جانبازان دنيا را برايتان بنا نهاده ايم، چرا صبر نداريد، بالاخره همه چيز از همان ابتدا کاملاً مجهز نبوده است، کم کم.

به نوشته این گزارش يکي دو سال پيش بود که يکي از اعضاي انجمن دفاع از حقوق مصدومان شيميايي سردشت، در گفت و گويي با نگارنده، در اعتراض به کمبود امکانات اين کلينيک، آن را تنها يک «چهارديواري» خواند. آن موقع هم فرياد هاي زيادي سرداده شد که عده يي صلاح شهر و مصدومان شيميايي را نمي خواهند و پي غوغاسالاري شان هستند.