جلیلی: ایران از گفتگوهای هسته ای استقبال می کند

جلیلی و سولانا
Image caption جلیلی در مکالمه تلفنی با سولانا از پیشنهاد 1+5 استقبال کرده است

یک مقام ایرانی از گفتگو با گروه 1+5 برای حل مساله هسته ای این کشور استقبال کرده است.

روز دوشنبه، 13 آوریل (24 فروردین)، تلویزیون دولتی ایران خبر داد که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی، در تماس تلفنی با خاویر سولانا، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست مشترک خارجی و امنیتی، درباره تصمیم جلسه اخیر نمایندگان کشورهای گروه 1+5 در مورد بحران هسته ای ایران گفتگو کرده است.

بر اساس این گزارش، آقای جلیلی در این تماس تلفنی گفت که ایران از "مذاکرات سازنده" با 1+5 استقبال می کند و در عین حال تاکید کرد که چنین مذاکراتی باید با درک صحیح واقعیات و تحولات بین المللی صورت گیرد.

آقای جلیلی افزود که دولت ایران در زمان مقتضی به بیانیه اجلاس هفته گذشته گروه 1+5 در مورد تلاش برای حل بحران هسته ای ایران از راه مذاکره مستقیم با این کشور پاسخ خواهد داد.

پنج کشور عضو دایم شورای امنیت - آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه و چین - همراه با آلمان، به عنوان گروه 1+5 رهبری تلاش بین المللی در یافتن راه حلی برای اختلاف بر سر فعالیت های هسته ای ایران را برعهده گرفته اند و نمایندگان اتحادیه اروپا نیز معمولا در جلسات این گروه شرکت می کنند.

Image caption ایران تاکید داشته که هدف از غنی سازی تامین سوخت نیروگاهی است

هفته گذشته نمایندگان این گروه پس از شرکت در جلسه ای در لندن گفتند که این شش کشور مایل به حل و فصل مساله فعالیت اتمی ایران از طریق مذاکره است و همچنین از رویکرد جدید دولت آمریکا نسبت به این مذاکرات خبر دادند.

اشاره این گروه به اظهارات وزیر امور خارجه ایالات متحده در این مورد بود که دولت جدید آن کشور در نظر دارد از این پس در مذاکرات گروه 1+5 با ایران شرکت مستقیم داشته باشد و برخلاف گذشته، به ایفای نقش ناظر اکتفا نکند.

اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا به طور گسترده توسط رسانه های خبری جهان انتشار یافت.

ادامه غنی سازی

دولت ایران هنوز به طور رسمی به بیانیه گروه 1+5 و اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا پاسخ نداده است اما پس از انتشار این اظهارات، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، گفت که جمهوری اسلامی پس از بررسی سخنان مقامات آمریکایی، در مورد آن اظهار نظر خواهد کرد.

در عین حال، هفته گذشته محمود احمدی نژاد که همراه تعدادی از مقامات دولت ایران در مراسمی به مناسبت "روز ملی فن آوری هسته ای" شرکت کرده بود از پیشرفت های فنی این کشور در زمینه تولید سوخت اتمی خبر داد.

Image caption رئیس جمهوری ایران از دستاوردهای جدید هسته ای خبر داده است

به گفته وی، جمهوری اسلامی توانسته است با اتکای به دستاوردهای فنی داخلی چرخه سوخت هسته ای تکمیل کند و گفت که تلاش برای افزایش ظرفیت غنی سازی اورانیوم در تاسیسات هسته ای نطنز ادامه دارد.

کشورهای گروه 1+5 از ایران خواسته اند تا در برابر دریافت مشوق هایی از جمله دسترسی به سوخت نیروگاهی و برخورداری از کمک فنی خارجی، برنامه غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد اما ایران این پیشنهاد را نپذیرفته است.

کشورهای غربی گفته اند که با توجه به اینکه جمهوری اسلامی برای چندین سال بدون اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی به برخی فعالیت های هسته ای ادامه می داد، جامعه جهانی نسبت به هدف واقعی برنامه ای هسته ای این کشور اطمینان ندارد و تا حصول چنین اطمینانی، لازم است ایران از برخی از برنامه های اتمی خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم، صرفنظر کند.

برخی از دولت های غربی ایران را متهم کرده اند که در نظر دارد در پوشش فعالیت های صلح آمیز هسته ای به ساخت اسلحه اتمی مبادرت ورزد اما جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده و بر صلح آمیز بودن برنامه های اتمی خود تاکید داشته است.

مقامات ایرانی گفته اند که غنی سازی اورانیوم حق این کشور به عنوان یکی از امضا کنندگان پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای است و درخواست تعلیق غنی سازی را غیر قابل قبول دانسته اند.

آنان دستیابی به فن آوری غنی سازی اورانیوم را تحولی بازگشت ناپذیر می دانند و گفته اند که هر نوع مذاکره ای با ایران باید این دستاورد را به عنوان یک واقعیت مورد قبول قرار دهد.

مطالب مرتبط