استقبال آمریکا از پاسخ ایران به ۱+۵

پرچم های ایران و آمریکا

ایالات متحده از موافقت ایران با دعوت پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان موسوم به گروه ۱+۵، برای گفتگوهای هسته ای استقبال کرده است.

رابرت وود، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا ضمن ابراز رضایت از این تصمیم ایران گفت: "ما از علاقه آنها به گفتگو استقبال می کنیم."

پیش تر منابع خبری ایران از اعلام موافقت این کشور با دعوت گروه ۱+۵ در گفتگوی تلفنی سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و خاویر سولانا، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داده بودند.

ایالات متحده هفته گذشته از ارسال دعوت رسمی گروه ۱+۵ به ایران برای انجام گفتگوهای جدید درباره برنامه اتمی این کشور خبر دادند.

هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا، همزمان از حضور کشورش در این مذاکرات برای گفتگوی مستقیم ایران خبر داده بود. این تصمیم چرخش مهمی از سیاست قبلی آمریکا مبنی بر مشروط کردن گفتگوی مستقیم به توقف فعالیت های غنی سازی و فراوری هسته ای در ایران است.

رابرت وود در مصاحبه مطبوعاتی روزانه خود در واشنگتن، با اشاره به مذاکرات قبلی گروه ۱+۵ با ایران از ادامه اعتبار بسته مشوق های پیشنهادی این گروه به ایران خبر داد.

این بسته شامل مشوق های بازرگانی، مالی و علمی است.

آقای وود همچنین با اشاره به نگرانی غرب از ادامه فعالیت های غنی سازی و فراوری اورنیوم به وسیله ایران گفت: "ما می خواهیم بر سر این موضوع با ایران گفتگو کنیم. این موضوعی مهم برای جامعه بین المللی است. ایران باید به جامعه بین المللی نشان دهد که برنامه اتمی آن صلح آمیز است."

آمریکا و متحدانش ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح های هسته ای متهم می کنند. ایران با رد این موضوع، برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند. آقای جلیلی در تماس روز دوشنبه خود با خاویر سولانا گفت که ایران از "مذاکرات سازنده" با ۱+۵ استقبال می کند و در عین حال تاکید کرد که چنین مذاکراتی باید با درک صحیح واقعیات و تحولات بین المللی صورت گیرد. آقای جلیلی افزود که دولت ایران در زمان مقتضی به بیانیه اجلاس هفته گذشته گروه ۱+۵ در مورد تلاش برای حل بحران هسته ای ایران از راه مذاکره مستقیم با این کشور پاسخ خواهد داد.

مطالب مرتبط