قشقاوی: اظهارات وزیر خارجه بریتانیا "مداخله جویانه" است

قشقاوی
Image caption قشقاوی: سخنان میلیبند 'مداخله جویانه و قیم مآبانه است'

ایران اظهارات وزیر امور خارجه بریتانیا در مورد تاثیر سیاست های جمهوری اسلامی در منطقه را مورد انتقاد قرار داده است.

روز سه شنبه، 14 آوریل (25 فروردین)، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران که در یک نشست خبری شرکت داشت، سخنان دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا در این مورد را که برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی باعث نگرانی کشورهای منطقه خلیج فارس است "مداخله جویانه و قیم مآبانه" توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای قشقاوی در پاسخ به سئوالی در مورد اظهارات آقای میلیبند در این زمینه که مردم منطقه برنامه های هسته ای و دخالت های ایران در امور داخلی خود نگران هستند، این اظهارات را نادرست خواند.

وی گفت که جمهوری اسلامی همواره اعلام کرده که برنامه های هسته ای این کشور ماهیتی صلح آمیز دارد و این امر در گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز تایید شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از برنامه های هسته ای اسرائیل انتقاد کرد و گفت که دولت اسرائیل "با در اختیار داشتن دهها کلاهک و سلاح هسته ای و حمایت صریح دولت انگلیس از این رژیم موجب نگرانی تمام کشورها و مردم بوده است."

آقای قشقاوی همچنین حضور نظامی کشورهای غیر منطقه ای را مورد شماتت قرار داد و اظهار داشت "آنچه که مخل امنیت منطقه می باشد، دخالت کشورهای خارج از منطقه است که با حضور نظامی خود در منطقه و خلیج فارس، ثبات و امنیت و توسعه سیاسی و اقتصادی آن را به مخاطره می اندازند."

'نگرانی منطقه ای'

آقای میلیبند هفته گذشته در جریان سفر به منطقه خاورمیانه برای شرکت در همایش سالانه موسوم به "گفتگوی دو مملکت" به عربستان سعودی رفت و با مقامات این کشور دیدار کرد.

Image caption وزیران امور خارجه سعودی و بریتانیا شرایط اوضاع منطقه را بررسی کردند

این همایش از پنج سال پیش هر ساله برگزار می شود و هدف از آن مشورت مقامات دو کشور در مورد موضوعات مربوط به روابط دو جانبه، مسایل منطقه ای و بین المللی است.

دیوید میلیبند در ملاقات با امیر سعود الفیصل، وزیر امور خارجه سعودی، از گرمایش زمین، درگیری های منطقه، گسترش تسلیحات هسته ای و تروریسم به عنوان مسایلی یاد کرد که مقابله با آنها مستلزم اقدام جمعی و وحدت کشورهای منطقه خلیج فارس است.

آقای میلیبند همچنین در یک مصاحبه مطبوعاتی با اشاره به نقش ایران در منطقه گفت "می دانم که بسیاری از کشورهای منطقه در مورد خطرات ناشی از برنامه هسته ای ایران و همچنین فعالیت های ایران در منطقه که باعث بی ثباتی در تعدادی از کشورهای خاورمیانه می شود احساس نگرانی می کنند."

وی افزود که "معتقدم در برخورد با یک رشته مسایل ناشی از سیاست های حکومت ایران لازم است بین کشورهای اروپایی، آمریکا، روسیه، چین و کشورهای منطقه خلیج (فارس) جبهه متحدی وجود داشته باشد."

بریتانیا، همراه با آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و آلمان گروه موسوم به 5+1 را تشکیل می دهد که رهبری تلاش های بین المللی برای حل بحران ناشی از برنامه های هسته ای ایران را بر عهده گرفته اند.

مقامات سعودی نیز در مواردی نسبت به سیاست های منطقه ای ایران ابراز نگرانی کرده اند و ماه گذشته، وزیر امور خارجه سعودی در سخنانی از کشورهای عربی خواست تا در مورد اقدامات مناسب در برابر آنچه که "نفوذ" کشورهای غیر عرب در امور عراق، فلسطین و لبنان می خواند به توافق برسند.

مطالب مرتبط