اعلام آمادگی قوه قضائیه برای رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی

علیرضا جمشیدی
Image caption عکس از وبسایت قوه قضائیه

قوه قضائیه ایران می گوید دادگاه ها و دادسراهایی را به امر رسیدگی به جرایم انتخاباتی اختصاص می دهد و به شکایت ها در این مورد رسیدگی خواهد کرد.

علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز سه شنبه ۲۵ فروردین (۱۴ آوریل) در یک نشست خبری گفت: "معمولا با آغاز انتخابات تخریب ها آغاز می شود، اما مسئولان کشور بر سلامت انتخابات و اینکه کاندیداها تخریب نشوند تأکید دارند".

او گفت که قوه قضائیه شعبه هایی از دادسراها و دادگاه ها را تعیین می کند که "اگر شکایتی از سوی نامزدی اعلام شد" به آن رسیدگی کنند.

مخالفت وزیر کشور با 'کمیته صیانت'

صادق محصولی، وزیر کشور ایران نیز با انتقاد از کسانی که موضوع تشکیل "کمیته صیانت" از آرای انتخابتی را مطرح کرده اند، گفته است: "مسائل مطرح شده دسیسه های دشمنان کشور ماست که می خواهند با این جوسازی ها فضای روانی نامطلوبی برای مردم ایجاد کنند".

آقای محصولی روز سه شنبه گفت که "کشورهای بیگانه و سلطه گر" همیشه سعی می کنند در مورد سلامت انتخابات در ایران تردید ایجاد کنند و اکنون هم "رسانه های بیگانه و ضد انقلاب" می گویند اگر کمیته صیانت نباشد، نمی توان از سلامت انتخابات در ایران مطمئن شد.

او افزود: "عده ای هم در داخل کشور بدون توجه به اینکه این مسئله ساخته اذهان و دست چنین افرادی است، به آن دامن می زنند".

موضوع تشکیل "کمیته صیانت" از آرای انتخابات را در روزهای اخیر نزدیکان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری از جناح اصلاح طلب مطرح کرده بودند که با واکنش منفی شورای نگهبان و رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور روبرو شد.

سخنگوی شورای نگهبان تشکیل چنین کمیته ای را "غیر قانونی" توصیف کرد و رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور نیز گفت که صحبت از تشکیل این کمیته "تبلیغات منفی است که با منافع ملی سازگاری ندارد".

اما علیرضا بهشتی عضو ستاد راهبردی ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در پاسخ به مخالفت شورای نگهبان و وزارت کشور با تشکیل کمیته صیانت از آرا گفت: "تشکیل این کمیته به منظور افزایش اطمینان رأی دهندگان از کاهش تخلفات اخلاقی و انتخاباتی است، نه تقابل با مراجع نظارتی ذیربط".

او گفته است ستادهای انتخاباتی میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای تشکیل کمیته صیانت از آرا "هماهنگ" هستند و از "برخی چهره های فعال که در این زمینه دارای تجربه هستند" برای اداره کمیته دعوت کرده اند.

عباس عبدی، عضو ستاد انتخاباتی مهدی کروبی نیز پیشتر به بی بی سی فارسی گفته بود: "نظارت کمیته صیانت نافی نظارت شورای نگهبان نیست، ضمن اینکه نامزدهای انتخابات از نظر قانونی حق دارند بر انتخابات نظارت داشته باشند".

مطالب مرتبط