کاخ سفید گزارش نیویورک تایمز درباره ایران را "غیردقیق" خواند

رابرت گیبز
Image caption آقای گیبز گفت این اولین بار نیست که گزارشی غیردقیق در روزنامه ها می خواند

کاخ سفید گزارشی را که می گوید آمریکا ممکن است درخواست از ایران برای تعلیق غنی سازی اورانیوم در آغاز گفتگو با قدرت های جهان درباره برنامه اتمی اش را کنار بگذارد، "غیردقیق" خوانده است.

نیویورک تایمز پیشتر گزارش داده بود که دیپلمات های آمریکایی و اروپایی این مساله را مورد بررسی قرار داده اند که به ایران اجازه داده شود در جریان گفتگوهای اولیه با گروه 1+5 به غنی سازی اورانیوم در سطح فعلی ادامه دهد.

این تحول می توانست تغییر مهمی در سیاست گروه 1+5 (اعضای دائم شورای امنیت و آلمان) در ارتباط با ایران باشد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، روز سه شنبه گفت: "این اولین بار نیست که من پشت این تریبون می ایستم، درحالی که چیزی را در روزنامه خوانده ام که می دانم دقیق نیست."

اما به غیر از نیویورک تایمز، خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز روز سه شنبه به نقل از مقامی آمریکایی که از او نام نبرد نوشت که ممکن است آمریکا با ادامه غنی سازی اورانیوم توسط ایران در جریان گفتگوهای اولیه با گروه 1+5 موافقت کند.

آسوشیتدپرس به نقل از برخی دیپلمات های این گروه نوشت که این قدرت ها درحال برنامه ریزی برای بحث درباره استراتژی های تازه برای مهار برنامه اتمی ایران هستند.

دولت جورج بوش، رئیس جمهوری قبلی آمریکا، بر تعلیق غنی سازی از سوی ایران به عنوان شرطی برای آغاز گفتگوها اصرار داشت.

نیویورک تایمز به نقل از یک دیپلمات اروپایی نوشت: "ما همه موافقیم که این موثر نیست - تجربه به ما می گوید که ایرانی ها پذیرای آن (این شرط) نخواهند بود."

نیویورک تایمز در گزارش خود به نقل از منابع دولت آمریکا نوشت که پیشنهادهای تازه در ارتباط با شروط آغاز مذاکرات با ایران، در یک جلسه سری متحدان اروپایی مورد بررسی قرار گرفت و افزود که بر اساس آن، قرار است از ایران خواسته شود تا به تدریج فعالیت های اتمی خود را در معرض بازرسی بگذارد و در عین حال مجاز باشد تا برای مدتی در خلال مذاکرات، غنی سازی اورانیوم را دنبال کند.

نیویورک تایمز نوشت که پیشنهاد تازه با وعده آقای اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی در مورد آغاز مذاکرات "بدون پیش شرط" با ایران انطباق دارد و گفته می شود مقامات آمریکایی مامور شرکت در چنین مذاکراتی برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره، یعنی اقدامی که آمریکا قبلا از آن اجتناب می ورزیده، آماده می شوند.

به نوشته این روزنامه، بررسی سیاست آقای اوباما در مورد ایران هنوز در جریان است و دستیاران وی گفته اند که نمی توان گفت که رئیس جمهوری با ادامه تولید سوخت اتمی توسط ایران برای چه مدتی و با چه سرعتی موافقت خواهد کرد اما مقامات اروپایی اظهار داشته اند که توافقی کلی در این زمینه وجود دارد که ایران تعطیلی فوری تاسیسات هسته ای خود را، که خواست دولت بوش بود، هرگز قبول نخواهد کرد و در نتیجه، اقداماتی مقدماتی به منظور برقراری اعتماد لازم است.

این روزنامه در عین حال می نویسد که بر اساس سیاست جدید آمریکا، در نهایت از ایران خواسته خواهد شد تا طبق قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل، غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد اما پیشنهاد اولیه برای قانع کردن ایران به گفتگوهای اتمی هنوز در دست بررسی است.

اعضای دائم شورای امنیت و آلمان که مدت هاست برای جلوگیری از آنچه دستیابی احتمالی ایران به ظرفیت ساخت سلاح اتمی می دانند تلاش می کنند به این کشور پیشنهاد ارائه مشوق های تجاری، مالی و سایر امتیازات در ازای برچیده شدن برنامه غنی سازی اورانیوم را داده اند.

مطالب مرتبط