اخراج 'محافظ نازی' از آمریکا متوقف شد

جان دمیانیوک (2005)
Image caption جان دمیانیوک یک بار در اسرائیل به اعدام محکوم اما این حکم لغو شده است

یک مرد 89 ساله که آلمان در ارتباط با اتهامات جنایات جنگی خواستار استرداد اوست توسط ماموران آمریکایی بازداشت شده اما حکم اخراج او فعلا متوقف شده است.

یک قاضی دادگاه تجدید نظر پس از آنکه خانواده جان دمیانیوک استدلال کرد که او بیمارتر از آن است که بتوان او را به آلمان منتقل کرد، دستور توقف حکم اخراج را داد.

ساعاتی پیشتر ماموران دولت آمریکا آقای دمیانیوک را در خانه اش در اوهایو دستگیر کرده و او را درحالی که در صندلی چرخدار نشسته بود با خود بردند.

وی متهم است در جریان جنگ جهانی دوم در اردوگاه مرگ سوبیبور که توسط نازی های اداره می شد جزو محافظان اردوگاه بود.

هنوز معلوم نیست که آیا آقای دمیانیوک در پی دستور توقف اخراج به خانه اش بازگردانده خواهد شد یا تحت بازداشت خواهد ماند.

آقای دمیانیوک اتهامات علیه خود را رد می کند و می گوید که در جریان جنگ توسط آلمان ها در کشورش اوکراین اسیر و به عنوان اسیر جنگی نگاه داشته شد.

Image caption کارت شناسایی جان دمیانیوک به عنوان کارمند اردوگاه نازی ها

وی در سال 1952 به عنوان پناهنده وارد آمریکا شد و در شهر کلیولند در ایالت اوهایو سکنی گزید و در صنعت اتومبیل سازی به کار پرداخت.

آقای دمیانیوک در سال 1988 به جرم جنایت علیه بشریت، توسط دادگاهی در اسرائیل به مرگ محکوم شد. این پس از آن بود که بازماندگان هولوکاست او را به عنوان نگهبان بدنام ادوگاه مرگ تربلینکا - که "ایوان مخوف" لقب داشت - شناسایی کردند.

اما پس از کشف اسنادی تازه در اتحاد جماهیر شوروی که نشان می داد "ایوان مخوف" احتمالا یک شخص دیگر است، عالی ترین دادگاه اسرائیل حکم اعدام دمیانیوک را لغو و او را آزاد کرد.

وی به آمریکا بازگشت اما در سال 2002 تابعیت او لغو شد به این دلیل که پس از ورود اولیه به آمریکا از افشای این موضوع که زمانی در اردوگاه های نازی کار کرده خودداری کرده بود.

یک قاضی مهاجرت در سال 2005 حکم داد که می توان او را به آلمان، لهستان یا اوکراین مسترد کرد.

آلمان ماه گذشته حکم جلب وی را صادر کرد که از همان زمان خانواده اش برای ممانعت از اخراج وی در تلاش بوده اند.