بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران

تیترهای اول

اعتماد با تیتر "سرما در فروردین ایران گرما در آوریل اروپا" گزارشی مربوط به آب و هوا را در صدر اخبار خود آورده و جام جم در عنوان اصلی خود نوشته "توقف مترو در تونل سیاست".

صدای عدالت اخبار انتخاباتی را با تیتر "کمیته صیانت از آراء مساله آمریکا و سلطنت‌طلبان است" ‏ از قول وزیر کشور نقل کرده و مردم سالاری از زبان میرحسین موسوی نوشته "موضع رهبری در قبال نامزدها، بی طرفی کامل است"، روزنامه خبر گزارشی داده از "موافقان و مخالفان طرح نفتی کروبی" و ابرار از زبان رییس جمهور احمدی نژاد نوشته "مسوول ساختن تاریخ و آینده بشریت هستیم".

روزنامه جمهوری اسلامی با عنوان "شورای امنیت باید صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای ایران را اعلام کند" و دنیای اقتصاد با تیتر "عقب‌نشینی آمریکا از پیش‌شرط‌ها" به گزارش های مربوط به سیاست خارجی پرداخته رسالت با تیتر "قدرتهای بزرگ مانع پیوندهای منطقه ای می شوند" و کیهان با جمله "دست های پنهان و آشکار سلطه گران در مناقشات منطقه" سخنان رهبر جمهوری اسلامی را در دیدار رییس جمهور ارمنستان با وی انعکاس داده اند.

"بی توجهی چینی ها به اصول مربوط به تجارت منصفانه" بر مبنای گزارش مرکز پژوهش های مجلس عنوان اصلی آفتاب یزد است و "پیشنهاد خودروسازان امریکا به ایران" به نقل از مدیرعامل خودروسازی دولتی سایپا که حاضر نشده نام شرکت های آمریکائی را فاش کند عنوان اصلی ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی است.

گزیده مقالات

انتخابات

کیهان در سرمقاله خود نوشته ضعف ها و کمبودها را نباید و نمی توان انکار کرد اما کدام دولت، اصولگراتر و اصلاح طلب تر و تحول گراتر از دولت فعلی؟! دولت و رئیس جمهور البته بی نیاز از نقد نیستند هیچ، که حقشان بر گردن صاحب نظران و متفکران ادا نشده باقی می ماند اگر از ضعف ها و غفلت ها و خطاهای خود بی خبر بمانند. اما هیچ انسان یا جریان خردمند مآل اندیشی مجاز نمی شمرد که از ۹۰ درصد خیر و قوت به خاطر مثلا ۱۰درصد خطا و ضعف عبور کند و به معامله دو سر ضرر و باخت طمع ببندد.

به نوشته این روزنامه هوادار دولت احمدی نژاد، مسئولیت بزرگی است بر عهده تمام اصولگرایان و اصلاح طلبان حقیقی که چگونگی ارتقای استانداردهای مدیریتی و خدمتگزاری و نیز فعال کردن ظرفیت های استفاده نشده دولت را به دولتمردان به ویژه رئیس جمهور محترم گوشزد کنند- چرا که هنوز از تمام ظرفیت ها استفاده نشده- اما به یقین این طیف ها گوهر را با خزف اشتباه نخواهند گرفت.

عیسی سحرخیز در مقاله ای در اعتماد نوشته بحث جمع آوری گشت های ارشاد که به تازگی از سوی آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی، کاندیداهای ریاست جمهوری سال ۸۸ مطرح شده است، پیش از این نیز در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴، توسط آقای احمدی نژاد ارائه شده بود. احمدی نژاد رئیس جمهور فعلی نیز در همان زمان و طی شعارهای تبلیغاتی خود با این مساله مخالفت کرد. ولی کماکان با تمام مخالفت هایی که آقای احمدی نژاد کرد همچنان این اقدامات به قوت و قدرت خودشان ادامه پیدا کرد و حتی گسترش یافت.

این روزنامه نگار اصلاح طلب نوشته با توجه به اینکه چنین اقداماتی از سوی نیروی انتظامی انجام می گیرد و در عمل نیز نحوه فعالیت شان چندان در حیطه نظارت رئیس جمهور نیست، در نتیجه آقایان موسوی و کروبی به عنوان کاندیداهای ریاست جمهوری، پیش از اینکه اعلام کنند مخالف حضور گشت های ارشاد در جامعه هستند و باید آنها جمع آوری شوند باید بگویند چه سازوکارهایی در این زمینه به کار می گیرند تا خواسته آنان در جامعه به مرحله عمل درآید و کسی هم خلاف نظر رئیس جمهوری کاری را انجام ندهد.

انتخابات بولیوی

ابرار سرمقاله خود رابه تغییر در قانون انتخابات بولیوی و عملا مادام العمر شدن مورالس رییس جمهور آن کشور اختصاص داده و درباره بازگشت دیکتاتوری به آمریکای لاتین هشدار داده و نوشته این رهبران پس از رسیدن به قدرت به فکر فراهم آوردن زمینه هایى براى ماندگارى در قدرت افتادند. مانند آن چریک پیر فیدل کاسترو که وقتی او قدرت گرفت دیگر رنگ دموکراسى را به خود ندید. او با شعار آزادى آمده بود. این داستان اما با بیمارى و کهولت سن او نیز خاتمه نیافت و او حاضر نشد قدرت را به مردم واگذار کند.

به نوشته سرمقاله ابرار داستان دموکراسى در آمریکاى لاتین به کوبا ختم نمى شود. چاوز هم گویا ادامه دهنده راه کاستروهاست. او که با شعار بهبود وضعیت رفاهى کشور و نیز کاهش اختلاف طبقاتى قدرت را به دست گرفته بود امروز حاضر نیست صندلى قدرت را رها کند و تاب شنیدن سخنان مخالفانش را نیز ندارد و دیروز خبر رسید که در بولیوی هم با لغو محدودیت دوران ریاست جمهورى توسط کنگره او و مورالس که در سال ۲۰۰۵ قدرت را به دست گرفت و با ملى کردن صنعت گاز این کشور امیدهایى را در دل طبقات محروم زنده کرد ماندگار شد.

سرمقاله ابرار با این جمله پایان می گیرد: حالا باید دید ادامه این زنجیره و حرکت ها که سلسله وار روى مى دهد سر از کدام کشور دیگر آمریکاى لاتین در مى آورد.

تجارت با چین

آفتاب یزد در عنوان اصلی خود از قول گزارش مرکز پژوهش های مجلس نوشته بسیاری از کشورها از جمله چین در انجام تجارت اصول مربوط به تجارت منصفـانـه را رعایت نمی‌کنند، چنان که ورود کــالاهــای چـیـنــی از طـریـق غــیــررسـمــی بــه صــورت قــاچــاق و استفاده از دامپینگ و علائم تجاری جـعلـی، از جـملـه مواردی است که تــاجــران چـیـنــی یــا واســطــه‌هــای بیـن‌المللی آنها نسبت به آن اقدام می‌کنند.

به گزارش آفتاب یزد این مرکز تاکید کرده که آمار مبادلات میان ایران و چین چه در جهت واردات و چه در جـهـت صـادرات در حـال تـوسعـه و گـسـتـرش اسـت، ولی ایـران صادرکننده مواد خام و اولیه معدنی و شیمیایی با قیمت‌های نازل و واردکــنــنـــده انــواع مــاشـیــن‌آلات و تجهیزات صنعتی با ارزش افزوده و قیمت بالا از چین است که ادامه و استمرار این روند به جای اینکه بیشتر به نفع فضای کسب و کار و گسترش تـولـیـد و اشتغال ایران باشد به نفع اقتصاد در حال گسترش چین است.‌

تخلف های دولت

اعتماد در گزارشی پیرامون دومین بخش از گزارش دیوان محاسبات درباره تخلف های دولت در اجرای بودجه سال ۱۳۸۶ نوشته یکی از مهم ترین تخلفات دولت این است که حدود ۴۳ درصد از تسهیلات دو ساله در اختیار صندوق مسوول بیمه روستاییان و عشایر صرف خرید سهام و سپرده گذاری در بانک ها و موسسات مالی و اعتباری شده که فاقد مجوز قانونی بوده است یا تسهیلات ۴۷۵ میلیارد تومانی در اختیار وزارت کار قرار گرفته بود تا صرف تامین مسکن جوانان شود در قالب کمک به صندوق مهر امام رضا پرداخت شده است.

چند مورد از این گزارش در اعتماد چنین آمده: از محل واگذاری شرکت های دولتی مبلغ ۷۰ هزار میلیارد ریال در قانون بودجه پیش بینی شده بود که مبالغی برای باز پرداخت تعهدات ارزی، معادل ۳۹ درصد جهت پرداخت بدهی دولت به سازمان ها، نهادها، صندوق های ذخیره و بازنشستگی (لشگری و کشوری) و تامین اجتماعی و آستان قدس رضوی و ۴۳ درصد برای تامین منابع طرح های تملک دارایی های سرمایه یی پرداخت شود، اما با توجه به عدم تحقق کامل درآمد خصوصی سازی، منابع مورد نیاز تماماً از حساب ذخیره ارزی برداشت شده است.

سیل قمرود

اعتماد در گزارشی نوشته ماجرای سیل قم هنوز ادامه دارد؛ همان سیلی که در هفته دوم تعطیلات نوروز در «رودخانه قم» جاری شد و خسارت های جانی و مالی برجای گذاشت. جاری شدن سیل در یک رودخانه و خسارت مالی و جانی به اندازه کافی خبری عجیب بود ولی عجیب تر از آن سخنان استاندار قم در رابطه با این حادثه بود که گفت برای اجرای مطالعات طرح تغییر مسیر رودخانه قمرود از داخل شهر به بیرون شهر یک میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت.

گزارشگر اعتماد افزوده این درست که طغیان رودخانه قم باعث وارد شدن خسارت به زائران و شهروندان قمی شده است. اما وارد شدن این خسارت ها نه به دلیل وجود رودخانه در شهر که به دلیل تصمیم اشتباه شهرداری قم در سال های گذشته بوده و عبور رودخانه از یک منطقه تابع شرایط مختلفی چون عوارض زمین، نوع خاک و... است. بستر رودخانه نیز طی سالیان دراز شکل می گیرد و تغییر آن تنها با عوامل طبیعی امکان پذیر است

پیشنهاد خودروسازان آمریکائی

روزنامه ایران در عنوان اصلی خود از پیشنهادهای شرکت های آمریکائی برای مشارکت با خودروسازی ایران خبر داده و نوشته در حالى که تقاضاى خودرو در بازارهاى جهانى بشدت کاهش و خودروسازان خارجى با بحران ها ى مالى دست و پنجه نرم مى کنند و این امر تا حدودى بازار داخل را تحت الشعاع قرار داده است خبرها حکایت از آن دارد که خودروسازان خارجى براى تولید مشترک خودرو با ایران ابراز تمایل کرده اند.

خبر ایران که بر اساس ادعای مدیرعامل سایپا تنظیم شده اضافه کرده خودروسازان بزرگ آمریکایى پیشنهاد مستقیم کار مشترک را به این مجموعه داده اند. برخى از خودروسازان اروپایى که اصلاً حاضر به همکارى با ما نبودند، در دو ماه اخیر پیشنهاد مستقیم هم خرید سهام و هم کار مشترک به ما داده اند که پیام خوبى براى کشور ماست اما تا گفتگوها به پایان نرسد نمی توان نام آن ها را اعلام داشت.