'ایران ماهواره های بزرگتر به فضا می فرستد'

احمدی نژاد در همایش ایرانیان مقیم خارج
Image caption احمدی نژاد از برنامه ای برای پرتاب ماهواره بزرگتر خبر داده است

رئیس جمهوری ایران از پرتاب موشک های دوربرد برای فرستادن ماهواره های بزرگتر به فضا خبر داده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در سخنانی در همایش ایرانیان مقیم خارج، با اشاره به واکنش بین المللی به ساخت و پرتاب موشک ماهواره بر سفیر 2 ساخت ایران که ماهواره ای را به فضا برد، گفته است که ایران در نظر دارد با استفاده از موشک هایی با برد 700 تا 1500 کیلومتر، ماهواره بزرگتری را به فضا پرتاب کند.

در ماه فوریه سال جاری، منابع خبری ایران گزارش کردند که ماهواره ملی امید، ساخت ایران، که از نوع ماهواره های سبک با ماموریت متقابل برقراری ارتباط با ایستگاه زمینی است، با پیام محمود احمدی نژاد به فضا پرتاب شده است.

به گفته مقامات ایران، این ماهواره ماموریت خود را در ماه مارس تکمیل کرد.

پرتاب این ماهواره با استفاده از یک موشک دوربرد ساخت ایران، باعث ابراز نگرانی برخی کشورها، از جمله ایالات متحده و اسرائیل، در مورد امکان بهره برداری نظامی از این موشک شد.

آقای احمدی نژاد در سخنان در جمع گروهی از ایرانیان مقیم خارج که به ایران سفر کرده اند، با یادآوری پرتاب ماهواره امید، گفت "برخی بد اخلاقی کردند و گفتند که این کار تحریک آمیز است اما خبر ندارند موشک با برد 700 تا 1500 کیلومتری قرار است ماهواره بزرگتری را به فضا بفرستد."

وی در مورد نوع ماهواره مورد نظر و موشک های حامل آنها و زمان احتمالی پرتاب ماهواره بزرگتر به فضا توضیحی نداد.

نگرانی غرب

سال گذشته، منابع نظامی ایران اعلام کردند که در جریان یک رشته مانورهای نظامی، تعدادی موشک ساخت داخل از جمله موشک شهاب 3 با برد حدود 2000 کیلومتر را آزمایش کرده اند.

Image caption غرب نگران استفاده نظامی ایران از فناوری موشکی این کشور است

در حالیکه برخی کشورهای غربی نسبت به صلح آمیز بودن اهداف برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ابراز تردید کرده اند، گسترش توانمندی موشکی ایران معمولا باعث تشدید نگرانی آنهاشده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در قطعنامه هایی که در واکنش نسبت به خودداری ایران از به تعلیق درآوردن برخی از برنامه های هسته ای خود صادر کرده، صنایع موشکی این کشور را هدف تحریم های بین المللی قرار داده است.

برنامه های موشکی ایران به خصوص باعث نگرانی اسرائیل شده که تولید موشک های دوربرد همراه با برنامه های هسته ای ایران را تهدیدی علیه خود محسوب می کند و ارتش اسرائیل اخیرا اعلام داشت که در جریان آزمایش تجهیزات دفاع ضد موشکی جدید آن کشور، توانایی این سیستم در مقابله با موشک شهاب ساخت ایران هم آزمایش شده است.

همچنین دولت ایالات متحده در زمان زمامداری جورج بوش، رئیس جمهوری سابق، در توجیه گسترش سیستم دفاع ضد موشکی آن کشور به شرق اروپا، به تهدید موشکی چند کشور از جمله ایران استناد می کرد.

Image caption همایش ایرانیان مقیم خارج برای بررسی مسایل آنان برگزار شده است

آقای احمدی نژاد در جمع ایرانیان مقیم خارج از کشور در مورد برنامه های هسته ای ایران هم سخن گفت و کسانی را که "دشمنان" می خواند متهم کرد که در صدد محروم ساختن این کشور از دانش هسته ای و از میان بردن استقلال ایران بودند

وی بر ادامه فعالیت در زمینه غنی سازی اورانیوم تاکید کرد و گفت "طبق برنامه ریزی برای تولید سوخت هسته ای جلو خواهیم رفت و احدی نمی تواند جلوی پیشرفت ملت ایران را بگیرد."

در مورد وضعیت ایرانیان مقیم خارج نیز آقای احمدی نژاد از برنامه هایی برای حمایت از آنان سخن گفت و افزود که "دولت خود را موظف می داند از حقوق تک تک ایرانیان در حد توان دفاع و صیانت کند."

همایش سه روزه ایرانیان مقیم خارج به میزبانی شورای عالی ایرانیان خارج از کشور از روز سه شنبه در تهران کار خود را آغاز کرده و علاوه بر رئیس جمهوری، قرار است تعداد دیگری از مقامات دولت در آن سخنرانی کنند.

به گفته منابع خبری جمهوری اسلامی، این همایش با شرکت حدود هشتصد تن از ایرانیان خارج از کشور برگزار شده و طی آن، مسایل عمومی، حقوقی، علمی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی ایرانیان خارج از کشور بررسی می شود.

مطالب مرتبط