ایران در اجلاس کمک به پاکستان حضور خواهد داشت

متکی
Image caption قرار است منوچهر متکی در کنفرانس پاکستان در توکیو شرکت کند

ایران در اجلاس بین المللی کمک به پاکستان شرکت می کند

منابع خبری ایران گزارش کرده اند که منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، دراجلاس بین المللی پاکستان که قرار است به میزبانی ژاپن و برای بررسی وضعیت پاکستان و کمک اقتصادی به این کشور برگزار شود شرکت خواهد داشت.

قرار است آقای متکی در سفر به ژاپن با نخست وزیر، وزیر امور خارجه و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و ژاپن نیز دیدار و گفتگو کند.

کنفرانس بین المللی پاکستان روز جمعه این هفته (17 آوریل - 28 فروردین) به مدت یک روز در توکیو، پایتخت ژاپن، برگزار می شود و میزبانی جلسات آن را دولت پاکستان و دولت ژاپن و بانک جهانی به طور مشترک برعهده دارند.

وزارت امور خارجه ژاپن ابراز امیدواری کرده است که در این اجلاس مقامات و نمایندگان حدود سی کشور و تعدادی سازمان بین المللی حضور یابند و تعهدات خود را نسبت به اعطای کمک های مالی به پاکستان اعلام دارند.

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان، و ریچارد هولبروک، نماینده ویژه آمریکا در امور پاکستان و افغانستان از جمله شرکت کنندگان در این اجلاس خواهند بود و برخی منابع خبری از حضور وزیران امور خارجه تعدادی از کشورهای غربی نیز خبر داده اند.

طبق برنامه اعلام شده توسط برگزار کنندگان این اجلاس، کنفرانس پاکستان شامل دو گردهمایی در صبح و بعد از ظهر روز جمعه خواهد بود.

ریاست گردهمایی صبح جمعه با عنوان "کنفرانس دوستان پاکستان" را دولت پاکستان برعهده دارد و گردهمایی بعد از ظهر به ریاست مشترک ژاپن و بانک جهانی مساله جلب کمک های مالی بین المللی را بررسی می کند.

Image caption طرح برگزاری کنفرانس پاکستان در جریان اجلاس لاهه شکل گرفت

کنفرانس پاکستان به ابتکار دولت ژاپن برنامه ریزی شده که معتقد است با توجه به رکود در اقتصادی در جهان و مشکلات اقتصادی پاکستان، مبارزه این کشور علیه تروریسم مستلزم دریافت کمک های خارجی است در حالیکه ثبات سیاسی پاکستان برای صلح تمامی منطقه و حتی ژاپن جنبه حیاتی دارد.

ژاپن انتظار دارد شرکت کنندگان در کنفرانس پاکستان در مجموع تعهد خود به اعطای حدود چهار میلیارد دلار کمک مالی به پاکستان را اعلام دارند و گفته می شود دولت ژاپن نیز بین پانصد هزار دلار تا یک میلیارد دلار را برای این منظور اختصاص خواهد داد.

به گفته منابع خبری ژاپن، دولت این کشور به منظور نمایش تعهد خود به ایفای نقشی بزرگتر در مسایل مربوط به افغانستان و پاکستان، یکی از دیپلمات های با تجربه خود را به عنوان نماینده ویژه در امور این دو کشور تعیین کرده است.

ژاپن طرح برگزاری کنفرانس بین المللی پاکستان را در جریان اجلاس بررسی شرایط افغانستان مطرح کرد که آخر ماه گذشته در لاهه، هلند، برگزار شد و یکی از مقامات وزارت خارجه ایران نیز در آن شرکت داشت.

اجلاس ایران - افغانستان - پاکستان

دولت ایران همواره بر روابط نزدیک با افغانستان و پاکستان و اهمیت امنیت و ثبات سیاسی این دو کشور تاکید نهاده است.

Image caption پاکستان از توافق خط لوله با ایران خبر داده است

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - به نقل از محمد مهدی آخوندزاده، معاون وزارت خارجه، خبر داده که قرار است به زودی اجلاس سه جانبه ای هم با شرکت وزیران خارجه ایران، افغانستان و پاکستان برگزار شود.

آقای آخوند زاده، که همراه منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، در مراسم روز ملی پاکستان شرکت داشت، گفت که مقدمات برگزاری این نشست در جریان سفر وی به پاکستان در هفته گذشته بررسی شده است.

محمد بخش عباسی، سفیر پاکستان در تهران نیز با تایید برگزاری نخستین جلسه مشترک وزیران خارجه سه کشور، گفت که این نشست می بایست پیش از این و برای یافتن راه حلی برای مشکلات منطقه برگزار می شد و افزود که ایران باید در حل و فصل مسائل منطقه ای مشارکت داشته باشد.

آقای عباسی همچنین از توافق دولت پاکستان با کلیات قرارداد طرح خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان خبر داد و گفت که هفته آینده هیاتی از کارشناسان پاکستانی برای نهایی کردن جزئیات این طرح به ایران سفر می کنند.

وی گفت که حجم مبادلات تجاری بین ا یران و پاکستان به حدود ششصد میلیون دلار در سال افزایش یافته که با محاسبه داد و ستد غیر مستقیم از طریق امارات، به یک میلیارد و سیصد دلار می رسد.

Image caption سفیر پاکستان ربوده شدن نیاکی را تنها مساله در روابط با ایران دانسته است

سفیر پاکستان در تهران در مورد ابراز نگرانی برخی منابع ایرانی در مورد آنچه که کشتار شیعیان پاره چنار توسط افراط گرایان سنی خوانده اند، عاملان حمله به شیعیان را "اشرار" توصیف کرد و گفت که دولت پاکستان طبق قوانین خود با این افراد برخورد می کند.

وی همچنین از امضای قرارداد صلح دولت پاکستان با تندروهای طالبان در دره سوات دفاع کرد و گفت که هدف دولت پاکستان از این اقدام، استقرار صلح و امنیت در این منطقه بوده است.

در مورد سرنوشت حشمت الله عطارزاده نیاکی، دیپلمات ایران که در ماه نوامبر سال پیش در شهر پیشاور، مرکز ایالات سرحد شمال غرب پاکستان ربوده شد، آقای عباسی گفت که تلاش برای یافتن وی ادامه دارد.

سفیر پاکستان افزود که ادامه اسارت آقای عطارزاده نیاکی تنها "مساله مشکل آفرین" در روابط دو کشور است و افزود که در این مورد با وزیر کشور ایران هم که در آیین روز ملی پاکستان شرکت داشت گفتگو کرده است.

مطالب مرتبط