حکم زندان برای اعضای سندیکای نیشکر هفت تپه

نیشکر هفت تپه

وکیل مدافع اعضای هیأت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه از محکوم شدن آنها به تحمل زندان خبر می دهد.

محمد اولیایی فرد روز چهارشنبه ۲۶ فروردین (۱۵ آوریل) به بی بی سی فارسی گفت که پنج عضو هیأت مدیره این سندیکا به اتهام تبلیغ علیه نظام محاکمه شدند و هر کدام به یک سال حبس تعزیری و سه سال محرومیت از نامزدی در انتخابات کارگری محکوم شدند.

به گفته آقای اولیایی فرد، شش ماه از دوران زندان چهار تن از آنها و هشت ماه از دوران حبس نفر پنجم تعلیق شده است.

آقای اولیایی فرد اوایل فروردین ماه از بازداشت علی نجاتی، مدیرعامل سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه خبر داده بود و گفته بود اطلاعی از وضعیت و محل نگهداری او ندارد.

حالا آقای اولیایی فرد می گوید که آقای نجاتی آزاد شده است.

کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه در سال های اخیر بارها نسبت به وضعیت حقوق و شرایط کاری خود اعتراض کرده اند که این اعتراضات در مواردی با برخورد مقام های قضایی و امنیتی روبرو شده است.

آقای اولیایی فرد می گوید که سندیکای کارگران نیشکر هفته تپه در منطقه شوش ابتدا در سال ۱۳۵۳ تشکیل و سپس در سال ۱۳۸۶ توسط کارگران احیا شد و فعالیت آن کاملا قانونی است.

وی پیش تر گفته بود که به نظر او هدف از فشارهای وارده بر اعضای هیأت مدیره، منحل کردن سندیکا است، زیرا این نهاد با توجه به استقلالش می تواند حقوق کارگران را با قدرت طلب کند.

او گفته بود: "مقامات قضایی و امنیتی منطقه می خواهند به جای سندیکای کارگری، شورای اسلامی کار زیر نظر نهادهای حکومتی فعالیت کند".

به گفته وی انتخابات "شورای اسلامی کار" در شرکت نیشکر هفت تپه که اکنون ۴ هزار کارگر دارد برگزار شد که تنها "چهار یا پنج درصد" در آن شرکت کردند که عملا آن انتخابات را "با شکست" مواجه کرد.

کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه در سال های اخیر بارها در اعتراض به وضعیت معیشتی خود در محوطه کارخانه دست به اعتراض زده اند که این اعتراضات یک بار در پی عدم پرداخت چندین ماه حقوق کارگران، به خیابان های شهرستان شوش کشیده شد.

کارخانه هفت تپه که ۴۷ سال از فعالیت آن می گذرد، تنها کارخانه تصفیه نیشکر در ایران است.

این شرکت از حدود چهار سال پیش با مشکلات مالی شدید روبرو بوده است.

مطالب مرتبط