آمریکا: بسته پیشنهادی ایران را بررسی می‌کنیم

وزارت خارجه آمریکا
Image caption وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که امیدوار است ایران، نگرانی هایی را هم که در مورد برنامه هسته ای این کشور وجود دارد مورد توجه قرار دهد

ایالات متحده آمریکا می گوید اگر ایران پیشنهادی جدید در باره برنامه هسته ای خود ارائه دهد، آن را بررسی خواهد کرد.

رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین) در واکنش به سخنان رئیس جمهوری ایران گفت: "امیدواریم [در پیشنهادی که ایران قصد ارائه آن را دارد] به تمام نگرانی هایی که ایالات متحده و کشورهای دیگر در مورد فعالیت های هسته ای ایران دارند، توجه شود".

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران چند ساعت پیش تر از ارائه پیشنهادی جدید برای "حل مشکلات جهانی" سخن گفته بود.

او که به کرمان سفر کرده است در سخنانی در جمع گروهی از مردم این شهر گفت که "بسته جدید را طراحی می کنیم و هنگامی که آماده شد ارائه می دهیم و بر اساس آن گفتگو خواهیم کرد".

آقای احمدی نژاد هدف از تهیه این بسته را حل معضلات عمده در جهان اعلام کرد و گفت "این سند متضمن صلح و عدالت در جهان، احترام به حقوق ملت ها و مشارکت همه دولت ها و ملت ها در حل مسائل جهانی است" اما در مورد محتوای این بسته و زمان ارائه آن توضیح بیشتری نداد.

سال گذشته نیز آقای احمدی نژاد یک بسته پیشنهادی را برای تعدادی از دولت ها و سازمان های بین المللی ارسال داشت و خواستار آن شد تا همراه با مجموعه پیشنهادهای ارائه شده توسط گروه 1+5، به عنوان مبنایی برای گفتگو جهت حل بحران هسته ای ایران مورد توجه قرار گیرد.

Image caption احمدی نژاد: بسته جدید متضمن صلح و عدالت در جهان خواهد بود

آقای احمدی نژاد در سخنرانی روز چهارشنبه با یادآوری بسته پیشنهادی قبلی، گفت که بسته جدید خود را با توجه به تحولاتی که طی سال گذشته در جهان روی داده طراحی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - محمود احمدی نژاد با اشاره به بیانیه ای که در مورد ایران مساله هسته ای ایران صادر شده است گفت "اول گفته اند می خواهیم مسائل را از طریق دیپلماتیک حل کنیم" اما افزود که در عین حال "مطالب دیگری نیز در این بیانیه دیده می شود که به اخلاق گذشته آنان بر می گردد".

در گزارش سخنان آقای احمدی نژاد مشخص نشده است وی چه بیانیه ای را در نظر دارد و چه مطالبی در آن را نشانه "اخلاق گذشته" و غیرقابل قبول تلقی می کند.

رئیس جمهوری ایران با تکرار اظهارات قبلی خود در مورد موقعیت بین المللی جمهوری اسلامی، خطاب به کسانی که از آنها با عنوان قدرت های بزرگ یاد می کرد گفت "شما می دانید امروز در موضع ضعف قرار دارید، دستتان به جایی بند نیست و از موضع زورگویی نمی توانید کار را جلو ببرید."

محمود احمدی نژاد خطاب به این قدرت ها گفت "ممکن است ملت ایران گذشته ها را فراموش کند و دوران جدیدی را آغاز کند اما اگر کسی از موضع خودخواهی با او صحبت کند، پاسخش همان است که به آقای بوش داد."

جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، سیاستی سختگیرانه نسبت به ایران را دنبال می کرد و در سخنانی در سال ۲۰۰۲، حکومت های ایران و چند کشور دیگر را اعضای محور شرارت خوانده بود.

توصیه به آمریکا

در ماه های اخیر، آقای احمدی نژاد در چند سخنرانی جورج بوش را که دو دوره به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد، فردی بدعاقبت دانسته و به زمامداران غربی هشدار داده است که در صورت مخالفت با جمهوری اسلامی، به سرنوشت او گرفتار خواهند شد.

سخنان آقای احمدی نژاد در کرمان یک روز پس از آن ایراد می شود که یک نشریه آمریکایی از احتمال تغییر در رویکرد ایالات متحده نسبت به مذاکره به منظور حل و فصل مساله هسته ای ایران خبر داد هرچند مقامات دولت آمریکا بعدا گفتند که این گزارش "دقیق" نیست.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، هدف از این تغییر جلب نظر مساعد ایران برای شرکت در گفتگوهای مستقیم در راستای اجرای برنامه اعلام شده باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، برای حل مساله هسته ای ایران از راه مذاکره است.

Image caption ایران بر صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای خود تاکید دارد

هفته گذشته نیز ایالات متحده، به عنوان یکی از اعضای گروه 1+5، که رهبری واکنش بین المللی نسبت به برنامه های هسته ای ایران را برعهده گرفته اند، اعلام داشت که در مذاکرات بعدی این گروه با ایران شرکت فعال خواهد داشت.

آقای احمدی نژاد با اشاره ای ضمنی به شعار انتخاباتی باراک اوباما در مورد لزوم تغییر در سیاست های ایالات متحده گفت "آنان هنوز تغییر را نفهمیده اند و اینکه باید از زورگویی، خودخواهی و سخن گفتن از موضع تکبر و استکبار علیه ملت ها دست بردارند و حقوق ملت ها را به رسمیت بشناسند."

در حالیکه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه هایی از ایران خواسته اند فعالیت در زمینه غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد، مقامات جمهوری اسلامی تاکید داشته اند که غنی سازی را حق مسلم این کشور به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای می دانند.

رئیس جمهوری ایران از قدرت های بزرگ خواست تا نیروهای خود را از سراسر جهان جمع کنند و به مرزهای خود بازگردانند و افزود "از گوشه و کنار شنیده ایم که قرار است پس از شصت سال، بمب های اتمی خود را از آلمان خارج کنند و به کشورهای خود برگردانند."

پس از انحلال اتحاد شوروی سابق، ایالات متحده بخش اعظم جنگ افزارهای اتمی خود را از کشورهای اروپایی عضو ناتو خارج ساخت اما همچنان تعدادی بمب اتمی در چند کشور از جمله آلمان باقی مانده است.

اخیرا رئیسان جمهوری آمریکا و روسیه در مورد کاهش زرادخانه های هسته ای دو کشور گفتگو کردند و چند روز پیش، وزیر امور خارجه آلمان ضمن استقبال از این گفتگوها، خواستار خروج تسلیحات هسته ای از پایگاه های آمریکا در این کشور شد و این تسلیحات را از نظر نظامی از کار افتاده توصیف کرد.

مطالب مرتبط