نجفی در ستاد کروبی، موسوی در خوزستان، نامزد ائتلافی در راه

عکس از سایت شخصی محمدعلی نجفی
Image caption محمدعلی نجفی سومین چهره نزدیک به کارگزاران است که به ستاد انتخاباتی مهدی کروبی می پیوندد

در فاصله کمتر از دو ماه به انتخابات ریاست جمهوری در ایران، تحولات انتخاباتی در هر دو جناح سیاسی این کشور به تدریج شتاب می گیرد.

در حالی که محمدعلی نجفی به ستاد انتخاباتی مهدی کروبی پیوسته و میرحسین موسوی هم در سفر به خوزستان چند دیدار و سخنرانی داشته است، گروهی از اصولگرایان منتقد محمود احمدی نژاد وعده داده اند به زودی نامزد نهایی خود را معرفی کنند.

نجفی در ستاد کروبی

محمد علی نجفی که در ابتدای دولت محمد خاتمی معاون او و رئیس سازمان برنامه و بودجه بود، به عنوان مشاور اقتصادی و برنامه ریزی مهدی کروبی به ستاد انتخاباتی او پیوسته است.

آقای نجفی از اعضای موسس حزب کارگزاران سازندگی بود اما حدود پنج سال پیش از عضویت در شورای مرکزی این حزب کناره گیری کرد.

پیوستن او به ستاد انتخاباتی آقای کروبی پس از آن صورت گرفت که غلامحسین کرباسچی و عطاءالله مهاجرانی هم که هر دو عضو حزب کارگزاران سازندگی هستند به این ستاد پیوسته بودند.

آقای نجفی به عنوان وزیر فرهنگ و آموزش عالی و وزیر آموزش و پرورش در دولت های محمد جواد باهنر، محمدرضا مهدوی کنی، میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی حضور داشته است.

آقای کروبی در حکم انتصاب آقای نجفی نوشته است: "خسارتی که در چهار سال اخیر بر نظام کارشناسی و برنامه ریزی کشور وارد آمده عمیق تر از آن است که حتی از چشم افراد عادی و غیر متخصص پوشیده باشد".

آقای کروبی نوشته است که احیای نظام برنامه ریزی از جمله شعارهای محوری او است و آقای نجفی را "بهترین نماد برای معرفی این ایده" می داند.

موسوی: مردم برای "صیانت از آرایشان" ضمانت می خواهند

Image caption میرحسین موسوی: با نظارت استصوابی شورای نگهبان مخالفم اما چون قانون است به آن پایبندم

در این حال میرحسن موسوی گفته است: "انتخابات دورانی است که مردم فرصت نقد گذشته را پیدا می کنند و می خواهند در انتخاباتی رقابتی، آزاد و منصفانه، امکان تغییر اوضاع را داشته باشند".

آقای موسوی روز چهارشنبه ۲۶ فروردین در خوزستان گفت: "مردم ما در انتظار انتخاباتی آزاد هستند و از اجرای این امر نگرانند، آنها می خواهند آرامش و تضمینی برای صیانت از آرایشان در انتخابات وجود داشته باشد".

تأکید آقای موسوی بر لزوم "صیانت از آرا" در انتخابات، یک روز پس از آن صورت می گیرد که وزیر کشور ایران طرح موضوع تشکیل کمیته صیانت از آرای انتخابات توسط اصلاح طلبان را در جهت ایجاد تردید در سلامت انتخابات توصیف کرد و گفت که اکنون هم "رسانه های بیگانه و ضد انقلاب" می گویند اگر کمیته صیانت نباشد، نمی توان از سلامت انتخابات در ایران مطمئن شد.

صادق محصولی افزود: "عده ای هم در داخل کشور بدون توجه به اینکه این مسئله ساخته اذهان و دست چنین افرادی است، به آن دامن می زنند".

مطرح شدن موضوع تشکیل کمیته صیانت از آرای انتخاباتی علاوه بر وزارت کشور مخالفت شورای نگهبان را هم در پی داشت.

آقای موسوی روز چهارشنبه در پاسخ به سئوالی در مورد نظارت استصوابی شورای نگهبان نیز گفت: "من مخالف این قانون هستم اما چون قانون است، آن را اجرا می کنم و به اجرای آن پایبندم".

ستاد مرکزی دولت ائتلافی: به زودی نامزد خود را معرفی می کنیم

از سوی دیگر به نظر می رسد سکوت اردوگاه اصولگرایان ایران در مورد انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پایان خود نزدیک می شود.

Image caption گفته می شود کناره گیری مشاور عالی محمود احمدی نژاد برای حضور در فعالیت انتخاباتی است

مجتبی ثمره هاشمی، مشاور عالی محمود احمدی نژاد از سمت خود کناره گیری کرده است تا به نوشته خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، خود را برای حضور در فعالیت های انتخاباتی در حمایت از آقای احمدی نژاد آماده کند.

آقای احمدی نژاد هنوز رسما تصمیم خود را برای نامزدی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام نکرده است اما طرفدارانش می گویند او تنها نامزد اصولگرایان در این انتخابات خواهد بود.

در این حال عده ای از اصولگرایان منتقد سیاست های دولت آقای احمدی نژاد که در "ستاد مرکزی دولت ائتلافی" گرد آمده اند، گفته اند به زودی نامزد نهایی خود را برای انتخابات معرفی خواهند کرد.

در بیانیه این ستاد که روز چهارشنبه منتشر شد آمده است: "پایان بخشیدن به برتری طلبی فردی و نفی خود محوری، تک روی و انحصارطلبی تنها با تغییر در الگوی مدیریتی کشور امکان پذیر است که سرآغاز آن تشکیل دولت ائتلافی کارآمد و متعهد است".

ستاد مرکزی دولت ائتلافی در بیانیه خود نوشته است که به زودی نامزد نهایی خود را از میان دو نامزد مورد بررسی معرفی خواهد کرد.

در این بیانیه نامی از این نامزدها برده نشده اما گفته می شود گرداننده اصلی این ستاد محسن رضایی است.

مطالب مرتبط