بررسی روزنامه های صبح پنجشنبه تهران

تیترهای اول

"توصيه بازگشت به نظام جهانى به معناى تسليم شدن به قدرت هاى زورگو است" بخشی از گفته های رهبر جمهوری اسلامی است که روزنامه های ایران، جمهوری اسلامی و رسالت به عنوان تیتر اول خود نقل کرده اند کیهان از همین مراسم تیتر "نظام جهانی ناعادلانه است ایران تسلیم نمی شود" را برگزیده است.

از میان تیترهای مربوط به انتخابات مردم سالاری این نظر ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی را با اهمیت یافته که هشدار داده "صدا و سیما بی طرفی در انتخابات را حفظ کند". آفتاب یزد در عنوان اصلی خود از قول میرحسین موسوی نوشته "در زمان انقلاب قول داده بودیم هیچ چیز را از مردم پنهان نکنیم."

مسائل اقتصادی سهم عمده ای از تیترهای اول را به خود اختصاص داده. جام جم در صدر عنوان های خود نوشته "چهار بانک آمریکائی در راه ایران"، حیات نو از "افزایش دو درصدی جمعیت زیر خط فقر" خبر داده و سرمایه در تیتر اصلی خود نوشته 12.5 درصد نرخ بیکاری و ابرار هم "افزایش نرخ بیکاری در کشور" را عنوان اول خود قرار داده است.

"امکان احیای شوراها و سازمان مدیریت" تیتر روزنامه اعتماد است و خبر از قول وزیر علوم نوشته "تمام داوطلبان کنکور به دانشگاه ها راه می یابند".

گزیده مقالات

انتخابات

مردم سالاری در سرمقاله خود به یادآورده که وقتی سخن از احتمال نامزدی محمد خاتمی می رفت برخی جناح ها کار را به جائی رساندند که سخن از رد صلاحیت او در انتخابات به میان آوردند و حتی شائبه ترور او را ایجاد کردند.

به نوشته این روزنامه رسانه های جناح راست بعد از خاتمی سعی می کردند میرحسین موسوی را دارای تمایلات اصولگرایانه و ضداصلاح طلبان معرفی کنند، به مرور زمان و با موضع گیری های صریح و روشن میرحسین، اندک اندک از او فاصله گرفتند و مواضع او را به شدت مورد انتقاد قرار دادند، گویی فراموش کردند که خودشان زمانی، موسوی را یک اصولگرا معرفی می کردند که با اصلا ح طلبان هم مخالف است.

کیهان در سرمقاله خود به میرحسین موسوی تاخته و بدون بردن نام وی از این که در مقابل محمود احمدی نژاد ایستاده انتقاد کرده و نوشته گزینه فعلی اصلاح طلبان به رغم ادعاهای دور و دراز خط امام و انقلاب که می کرد و می کند، خیلی زود حتی حرف های یک ماه پیش خود در انتقاد از تندروی «برخی» در جبهه اصلاحات را فراموش کرده و به جانب پر مسئله ترین طیف جریان اصلاحات میل نموده است.

به نظر نویسنده سرمقاله کیهان نامزد اصلاح طلبان هر روز جدی تر از روز قبل در حال اعتبارزدایی از خود و پشت پا زدن به سابقه ای است که آن را سرمایه خود می دانست. نزدیکی به سازمان مجاهدین که پیشقراول ساختارشکنی در دوران اصلاحات بوده است در نتیجه وضع اکنون به گونه ای است که اصولگرایان دیگر چندان نگران سرنوشت انتخابات نیستند.

به نوشته سرمقاله کیهان حتی چهره های دنیادیده تر اصلاح طلب هم در خفا به این حقیقت اذعان دارند که دولت نهم تکرار خواهد شد و آنها همین که بمانند و بتوانند ادامه حیات بدهند هنر کرده اند.

آفتاب یزد در سرمقاله خود به بررسی روابط مجلس و دولت و تصمیم روز گذشته مجلس برای افزودن بر اختیارات رییس مجلس پرداخته و نوشته امروز، بسیاری از فعالان سیاسی و گروهی از کارگزاران حکومتی مدعی هستند که در دولت فعلی آنچه مد نظر رئیس جمهور است نهایتا همان تحقق می‌یابدکه نمونه آن هم بودجه و اصرار دولت است بر اجرای اراده خود به جای "مصوبه مجلس".

سردبیر آفتاب یزد با اشاره به سکوت رسانه های جناح راست در برابر گزارش تخلف ها و بی اعتنائی صدا و سیما به آن نوشته به هر حال، بازتاب این گزارش و اظهار نظر مخالفان و موافقان آن، شرایطی ایجاد کرده است که دیگر کسی را یارای مخفی نگه‌داشتن آن نیست. پس کسانی که در حمایت از دولت، صلاحیت و صداقت دیوان محاسبات در ارائه این گزارش را زیر سوال برده‌اند اگر احساس می‌کنند که در این عرصه، دولت مظلوم واقع شده است بهتر است به جای فضاسازی‌های همراه با شیفتگی نسبت به دولت، رسیدگی هر چه سریع‌تر موضوع در دادسرای دیوان محاسبات را خواستار شوند و البته بر اطلاع‌رسانی کامل به رسانه‌ها و کارشناسان اقتصادی تاکید نمایند

به نظر سرمقاله این روزنامه اگر این رسیدگی در فاصله باقیمانده تا انتخابات انجام شود، نه تنها به جنجال‌ها پایان خواهد داد بلکه می‌تواند موجب استیفای حقوق ملی شود. زیرا چنانچه موارد مندرج در گزارش، برخلاف واقعیت باشد با رفع اتهام از دولت، شائبه‌های ایجاد شده، پایان خواهدیافت. در آن روی سکه، شناسایی و معرفی متخلفان احتمالی نیز مردم را به مجلس - که بایستی در راس امـور باشد - امیدوار می‌سازد و نهایتاً به انتخاب آگاهانه‌تر مردم در ۲۲ خرداد ماه، کمک خواهد کرد.

لایحه مطبوعات

کریم ارغنده پور در اعتماد نوشته لایحه یی که روز گذشته در مجلس درباره قانون مطبوعاتی کردن خبرگزاری ها به تصویب رسید، جز محدود کردن کار اطلاع رسانی و روزنامه نگاری نیست. در واقع این لایحه شاخصی از نوع نگاه دولت را نسبت به مقوله اطلاع رسانی نشان می دهد؛ دولتی که رئیس آن هنگام تبلیغات انتخاباتی میزان آزادی را در زمان خاتمی تنها دو درصد می دانست که باید تا ۳۶۰ درجه گشوده می شد.

به نظر این روزنامه نگار اصلاح طلب، دولت با نوع برخوردی که در طول چهار سال گذشته با رسانه های مستقل داشته و نیز امثال این لایحه به خوبی نشان می دهد مقصودش از تامین آزادی های عمومی چه بوده است. و این در حالی است که در برابر توقیف و محدود کردن نشریات مستقل، به افزودن بر شمار رسانه های دولتی یا حامی دولت اقدام ورزیده است.

بیماری تولید

تولید در کشور به ذات الریه گرفتار شده و نفسش به شماره افتاده جمله ای است که به نوشته روزنامه اقتصادی سرمایه یحیی آل اسحاق گفته و با آن از سیاست های اقتصادی انتقاد کرد. به گفته او بسته سیاستی بانک مرکزی حمایت از تولید را نشان نداده است: «با وجود اینکه بخش خصوصی امیدوار بود سازوکار عقلانی در تعیین نرخ سود بانکی اتخاذ شده و براساس تورم تعیین شود اما در عمل این گونه نبود لذا نه بخش خصوصی راضی است و نه به نفع اقتصاد و بخش تولید است.»

به نوشته این روزنامه رئیس اتاق بازرگانی و صنایع تهران ضمن اشاره به این که قیمت تمام شده در ایران یک و نیم برابر جهان است گفته کشور در شرایط فعلی دچار کسری تراز تجاری است و چاره ای جز اینکه سیاست های ارزی را به جراحی بسپارد پیش رو ندارد لذا قطعاً باید براساس شرایط اقتصادی در نرخ ارز بازنگری کند.

خط فقر

افزایش تعداد کودکان کار بر اثر شرایط بد اقتصادى عنوان گزارشی است در روزنامه حیات نو که در آن نوشته شده تدوینگر نقشه فقر کشور با تشریح جزئیات محاسباتى مربوط به تعیین خط فقر گفت: در سال‌هاى اخیر جمعیت زیرخط فقر کشور سالانه دو درصد رشد داشته است.

دکتر حسین راغفر به نوشته این روزنامه تاکید کرده خط فقر در ایران باید بر اساس درآمد روزانه دو دلار در نظر گرفته شود و براى استان تهران خط فقربه مراتب بیشتر از درآمد ماهانه ۸۵۰ هزار تومان است که وزارت رفاه در نظر گرفته چون که منظور از خط فقر مطلق تامین نشدن حداقل نیازهاى تغذیه ای، بهداشتی، آموزشی، مسکن و حمل و نقل یک خانواده است.

حیات نو نوشته وزارت رفاه بر روش تعیین ۸۵۰ هزار تومان درآمد به عنوان خط فقر براى یک خانواده پنج نفرى که پیش از این توسط راغفر مطرح شده بود اشکال گرفته و عنوان کرده بود که مبناى محاسبه خط فقر اینگونه نیست و رقم خط فقر کمتر از این مبلغ است. در حالی که تدوینگر نقشه فقر کشور گفته در نظر گرفتن خط فقر بر مبناى درآمد یک دلار در روز مبناى علمى ندارد.

نرخ بیکاریدکتر فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته از اواسط سال گذشته‌، هنگامی که دولت مژده تک رقمی شدن نرخ بیکاری را به مردم داد‌، بحث و جدلی آغاز شد که هنوز هم پایان نگرفته است. امابعضی از نویسندگان‌، تک رقمی شدن نرخ بیکاری را ناشی از "دست کاری آماری" دانستند و برخی دیگر مدعی شدند که تحلیل گران دولتی‌، با شاغل دانستن زنان خانه دار و دانشجویان‌، رقم شاغلین را افزایش و نرخ بیکاری را کاهش داده‌اند.

این اقتصاددان نوشته در شرایطی که فریاد تولیدکنندگان از رقابت کالاهای ارزان خارجی و کسادی بازارهایشان به آسمان بلند است و کارخانه‌ها و شرکت‌های کوچک و بزرگ یک به یک «تعدیل نیرو» می‌کنند یا تعطیل می شوند چگونه ممکن است که نرخ بیکاری تنزل یافته باشد؟

در ادمامه این مقاله آمده واقعیت این است که مردم‌، به ویژه آن‌هایی که خود یا یکی از بستگان نزدیک شان در این روزها به دنبال یافتن شغلی بوده‌اند و هرجا که رفته‌اند با خیل متقاضیان دیگر کار، به درد دل نشسته‌اند‌، وجود بیکاری گسترده را "احساس می‌کنند" و هرگز نخواهند پذیرفت که بیکاری کاهش یافته باشد.