توقف چند ساعته پروازها از فرودگاههای تهران

هواپیما
Image caption پروازهای داخلی و خارجی از همه فرودگاههای تهران برای چند ساعت متوقف می شود

فعالیت فرودگاه های تهران برای چند ساعت در روزهای پنجشنبه و شنبه متوقف می شود.

سازمان هواپیمایی کشوری ایران با انتشار بیانیه ای اعلام داشته است که به لحاظ ایمنی در زمان برگزاری مراسم روز ارتش جمهوری اسلامی، پروازهای آموزشی و مسافری در تمامی فرودگاه های استان تهران از ساعت 9 تا 11روز پنجشنبه، 27 فروردین، و از ساعت 8 تا12 روز شنبه، 29 فروردین، متوقف خواهد شد.

این دستور شامل ورود و خروج پروازهای داخلی و بین المللی در فرودگاه های مهرآباد و امام خمینی پایتخت نیز می شود.

روز شنبه، 18 آوریل (29 فروردین)، با روز ارتش جمهوری اسلامی مصادف است و معمولا در این روز، مراسم سان و رژه و نمایش های نظامی توسط یگان های نیروهای سه گانه ارتش در تهران و شهرهای بزرگ دیگر برگزار می شود.

تاریخچه روز ارتش جمهوری اسلامی به صدور دستور آیت الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی، در ماه های بعد از انقلاب سال 1979 باز می گردد.

روز 28 فروردین سال 1358، آیت الله خمینی، که عنوان فرماندهی کل قوا را نیز در اختیار داشت، با صدور فرمانی روز 29 فروردین را روز ارتش اعلام داشت.

در این فرمان آمده است که "ارتش محترم در این روز در شهرستان های بزرگ با ساز و برگ به رژه بپردازند و پشتیانی خود را از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود را برای فداکاری در راه استقلال و حفظ مرزهای کشور اعلام نمایند."

ابقای ارتش

این فرمان در زمانی صادر شد که پس از سقوط رژیم سلطنتی، برخی از گروه ها و افراد مخالفت خود را با ارتش منظم ایران، که در دوره پهلوی پایه گذاری شده و رشد کرده بود، ابراز داشتند و حتی خواستار انحلال ارتش و جایگزینی آن با تشکیلات دیگری از جمله واحدهای مسلح مردمی شدند.

Image caption آیت الله خمینی روز 29 فروردین را روز ارتش ایران نامگذاری کرد

واحدهای ارتش در جریان انقلاب، برای چندین ماه مسئولیت برقراری مقررات حکومت نظامی در شهرهای مختلف ایران را برعهده داشت و پس از وقوع انقلاب، تشکیلات ارتش، به خصوص رده های بالای فرماندهی، در معرض پاکسازی های گسترده و خونین قرار گرفت و شماری از نظامیان برکنار، زندانی و اعدام شدند.

فرمان آیت الله خمینی در آن زمان به منزله تصمیم حکومت جدید برای ابقای ارتش و مخالفت با درخواست انحلال آن محسوب شد.

در این فرمان آمده است که "ملت ا یران موظفند از ارتش استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان بنمایند. اکنون ارتش در خدمت اسلام است و ارتش اسلامی است و ملت شریف لازم است آن را به این سمت بشناسد و پشتیبانی خود را از آنان اعلام نمایند."

آیت الله خمینی در این فرمان هشدار داد که "اکنون مخالفت با ارتش اسلامی که حافظ استقلال و نگهبان آن است، جایز نیست. ما و شما و ارتش برادرانه باید برای حفظ و امنیت کشورمان کوشش کنیم و به شرارت اشرار و اخلال مفسدین خاتمه دهیم."

کوتاه مدتی پس از برقراری جمهوری اسلامی، واحدهای ارتش نخست در مقابله با شورش های مسلحانه در برخی نقاط ایران و بعدا در جنگ هشت ساله با عراق شرکت کردند.

همزمان، سپاه پاسداران انقلاب نیز نخست به عنوان یک نهاد نظامی مردمی با تاکید بر تعهدات عقیدتی شکل گرفت و در سال های بعد، به صورت تشکیلاتی سازمان یافته با درجات مشخص نظامی و سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی به عنوان بخشی از نیروهای مسلح ایران، در کنار ارتش، رسمیت یافت.

مطالب مرتبط