به روز شده:  20:19 گرينويچ - جمعه 17 آوريل 2009 - 28 فروردین 1388

مردی در کانادا به صدور تجهیزات هسته‌ای به ایران متهم شد

پلیس فدرال کانادا

پلیس کانادا می گوید مردی را به تلاش برای فرستادن تجهیزات هسته ای به ایران متهم کرده است.

جرج جانسون، بازرس پلیس فدرال کانادا روز جمعه ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) در شهر میلتون در نزدیکی تورنتو به خبرنگاران گفت که این مرد محمود یادگاری نام دارد و شهروند کانادا است.

در گزارش های خبری اشاره نشده که آقای یادگاری اصلا ایرانی بوده یا نه، اما نام او شبیه نام های ایرانی است.

به گفته پلیس، آقای یادگاری که راننده کامیون است، کوشیده دو دستگاه مبدل فشار را به طور غیر قانونی از آمریکا به کانادا منتقل کند و سپس آنها را از طریق دوبی به ایران بفرستد.

گزارش کامبیز فتاحی از دفتر فارسی بی بی سی در واشنگت

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


به گفته بازرس پلیس کانادا، این قطعات بخش های مهمی از دستگاه بزرگ تری هستند که می توان از آن برای غنی کردن اورانیوم در حدی که در سلاح اتمی کاربرد دارد استفاده کرد.

پلیس فدرال کانادا می گوید که تحقیقات در مورد این موضوع را هنگامی آغاز کرد که وزارت امنیت داخلی ایالات متحده اطلاعاتی در این باره به مقامات کانادایی داد.

آقای یادگاری ممکن است به دلیل نقض قطعنامه های سازمان ملل که فرستادن تجهیزات قابل استفاده در برنامه های هسته ای را به ایران ممنوع کرده است، با اتهامات بیشتری هم روبرو شود.

تحقیقات در مورد این پرونده ادامه دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.