بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران

تیتر اول ها

آفتاب یزد با عنوان بزرگ "آیا احمدی نژاد می آید" از ادامه بلا تکلیفی در اردوگاه انتخاباتی اصولگرایان خبر داده است، حیات نو در تیتر اول خود از قول هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته "مقابل عملکرد دولت سکوت کرده ام" و صدای عدالت همین خبر را با تیتر "موضع من در حق دولت نهم همان سکوت من است" منعکس کرده است.

مردم سالاری در عنوان اول خود از "پنجاه و یک گزاره اقتصادی میرحسین موسوی" خبر داده که در ملاقات وی با نخبگان اقتصادی مطرح شده است و ابرار از قول این نامزد ریاست جمهوری در صدر عنوان های خود نوشته "توزیع سهام عدالت را به شکل امروز جمع می کنم".

در مقابل جام جم تیتر اول خود را به این خبر اختصاص داده "چهار بانک آمریکائی در راه ایران" و ایران روزنامه دولت با تیتر "برنامه جذب سرمایه خارجی ایرانیان" از دیدار رییس جمهور و عده ای از ایرانیان مقیم خارج از کشور نوشته است.

جمهوری اسلامی گزارش اصلی خود را به مانور ارتش اختصاص داده که در روز ارتش جمهوری اسلامی برگزار شده و کیهان این خبر را تیتر اول خود قرار داده: "مصر بازجوئی از اسیران لبنانی را به موساد سپرد".

اعتماد "کلینتون و سولانا در انتظار پاسخ ایران" را در عنوان اصلی خود آورده و روزنامه خبر در تیتر اول خود نوشته "پرونده علی آبادی روی میز دادسرا".

گزیده مقالات

گزارش های انتخاباتی

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود نوشته درحالی که تنها دو روز به پایان فروردین ماه باقی مانده اسـت و با وجود ادعاهای قبلی در خصوص معرفی کاندیدای واحد اصولگرایان، هنوز هیچ نشانه‌ای از توافق نهایی این جناح در خصوص کـــانـــدیـدای واحـد - یـا اصلـی-ایشان آشـکـار نـشـده اسـت. ایـن درحالی است که تبلیغات پرحجم فــراکسیـون دولتی اصولگرایان، این توقع را ایجاد کرده بود که حمایت آن جناح از احمدی‌نژاد بسیار زودتر از تعیین تکلیف نهایی اصلاح طلبان صـورت گیـرد.

گزارشگر آفتاب یزد از دو احـتـمــال خبر داده نخست این که با توجه به گسترش اقبال مردم به کاندیداهای اصلاح طلب، هنوز احمدی‌نژاد به تصمیم قطعی برای کاندیداتوری نرسیده است و احتمالا بعضی از اجزای جناح اصولگرا منتظر هستند تا پس از قطعیت عدم نامزدی او، در خصـوص کـانـدیـداهـای دیگـر بحـث و بـررسی کنند.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته آن چه که برای همگرایی فرهنگی و وفاق اجتماعی در یک نگاه علمی و نه عامیانه و عوام زده ضروری می نماید، در سخنان میرحسین موج می زند. کشور را به صورت یک خانواده می نگرد و مشکلات ساختاری درون خانواده را می بیند، تقسیم بندی نقش ها، توزیع پایگاه ها، سلسله مراتب، روابط درونی، روابط بیرونی، تعدد اعضا و خلاصه تمامی عناصر دیگر خانواده در گفتار او معین است و در عین حال از تاثیر محیط بین المللی، ارتباطات و گسترش فناوری و تحولات سیاسی جهانی نیز غفلت ندارد.

میرزا بابا مطهری نژاد در این مقاله نوشته اگر بیان او عوامانه نباشد مشکل میرحسین نیست، مشکل من و شماست که ما را با ادبیات پوپولیستی عادت داده اند، چهار سال با در اختیار داشتن رسانه ملی و تعداد کثیری مطبوعات که با رانت دولتی پابه عرصه وجود گذاشته اند، ما را آسیب پذیر کرده اند.

در ادامه این مقاله آمده می گویند موسوی شمرده و آرام سخن می گوید. شنونده را با شعار به جنب وجوش بدنی و هیجان های احساسی نمی کشاند. قدری فکر کنیم دوران آوازه گری و حذف عنصر ادراک از فرآیند ارتباط سپری شده است موسوی می خواهد تحرک اندیشه را جایگزین تحرک بدن کند تا دو کارکرده باشد هم مبارزه با فرهنگ پوپولیستی و هم ایفای وظیفه در نقش بیدار گر.

تحلیل های انتخاباتی

مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله آن روزنامه نوشته این واقعیت غیرقابل انکار است که اصلاحات به مفهوم مورد نظر مدعیان اصلاحات، «مرده» است و دیگر وجود خارجی ندارد. این واقعیت نه فقط با صراحت از سوی برخی مدعیان اصلاحات اعلام می شود، بلکه شواهد فراوان دیگری نیز به وضوح نشان می دهد مدعیان اصلاحات، مرگ اصلاحات را پذیرفته و به آن اذعان دارند. در این باره می توان به چند نمونه از میان انبوه شواهد ونمونه ها اشاره کرد.

حسین شریعتمداری در این مقاله نوشته انصراف آقای خاتمی از کاندیداتوری در حالی صورت گرفت که مدعیان اصلاحات با بوق و کرنا از رویکرد مردمی به ایشان خبر می دادند اما آقای خاتمی خیلی زودتر از آنچه انتظار می رفت خبر مرگ اصلاحات را باور کرد و هفته ها قبل از ورود موسوی به صحنه، در پی راه کار محترمانه و توجیه قابل ارائه ای برای پائین آمدن از این اسب بازنده بود و نهایتاً اعلام کاندیداتوری آقای مهندس موسوی فرصت مورد نظر را در اختیار آقای خاتمی گذاشت.

آفتاب یزد در سرمقاله خود از جناح راست پرسیده اگر آن قدر به پیروزی رییس جمهور احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری آینده اطمینان دارند چرا چرا با خیال آسوده در کناری نمی‌نشینند تا در ۲۲ خـرداد، ‌مـردم بـرای هـمـیشه پرونده مدعیان اصلاح‌طلبی را ببندند؟ و چرا حالا که خاتمی هم که تهدید به ترورش کردید از صحنه خارج شده تمام شمشیرها را برای موسوی از رو بسته اید.

سردبیر آفتاب یزد به بررسی علل نومیدی جناح اصولگرا و هواداران دولت پرداخته نوشته شاید آن ها نسبت به اظهارات خود در خصوص خدمات بی‌سابقه چهار سال اخیر،‌ اطمینان دارند اما دچار این تردید شده‌اند که مردم نمی دانند این خدمات توسط چه کسی انجام شده است؛ درست مانند عده‌ای از سربازان آمریکایی در عراق و گروهی از دانشجویان در خارج از کشور که برای احمدی‌نژاد نامه نوشتند اما تصور می‌کردند احمدی نژاد رئیس جمهور عراق است و گروهی دیگر او را فلسطینی می‌دانستند.

سردبیر این روزنامه نوشته جناح راست اگر هم گمان می‌کند مردم از شناخت عامل اصلی این موفقیت‌ها عاجز هستند، به جای هتاکی علیه رقیب، برای رفع ابهام در این زمینه بکوشند در غیر این صورت، فحاشی و هتاکی به نامزدهای اصلاح طلب چه مستقیم و چه از راه تظاهر به حمایت از او، نتیجه‌ای بهتر از دوم خرداد ۷۶ برای فراکسیون دولتی اصولگرایان به بار نخواهد آورد.

عبدالله مومنی در مقاله ای در اعتماد از سوی دانش آموختگان نوشته در شرایطی که نگاه عده ای به انتخابات صرفاً ورود به مراکز قدرت و بهره مندی مستقیم و غیرمستقیم از مواهب آن باشد، طبیعی است که این عده در بزنگاه های حساس به راحتی اهداف و اصول را قربانی منصب و منفعت شخصی می کنند. چنین شیوه یی مسلماً برای هیچ فرد اصلاح طلب و دموکراسی خواهی زیبنده و قابل قبول نیست.

نویسنده اضافه کرده به دنبال طرحی برای زمینه سازی اصلاحات بنیادین بودیم ، که از این منظر اصلاحات با جابه جایی «این» با «آن» محقق نمی شود. تحقق اصلاحات محتاج وجود رهبری مصمم، شجاع و بصیر در پیوند با یک جنبش گسترده و سازمان یافته است که این طرح محقق نشد.

تبلیغات انتخاباتی

حسین انتظامی در سرمقاله روزنامه خبر نوشته هواداران دولت نسبت به هر اظهار وجود و حرکتی از جانب دستگاه های دیگر نظام فقط یک واکنش دارند، دولت تضعیف شده است.

رییس شورای سیاست گذاری خبر در این مقاله توجه داده که مجمع تشخیص مصلحت نظام، صدا و سیما، دیوان عدالت و سازمان بازرسی موظف به متابعت از دولت نیستند و این درست است که کار مردمی و نوآوری دولت حمایت این دستگاه ها را در پی دارد، اما این جز الزامات قانونی آن ها نیست.

جعفر گلابی در مقاله ای در اعتماد نوشته رادیو و تلویزیون به عنوان بزرگ ترین رسانه کشور کمترین تلاشی در جهت انتخاباتی کردن فضا از خود بروز نمی دهند و تریبون های رسمی هم که دستی در کار آرایش اذهان مردم دارند بی علاقگی خاصی به این موضوع سرنوشت ساز نشان می دهند.

جالب این که می دانیم همین صدا و سیمای محترم و همین تریبون های پرصدا یکی دو هفته مانده به انتخابات چنان به تبلیغ شرکت مردم می پردازند و چنان در لزوم این شرکت داد سخن می دهند که گویی در عالم تکوین و هستی ناسوت هیچ حادثه یی مهم تر از انتخابات ایران نیست و عالم و آدم به آن چشم دوخته اند و شرکت ایرانیان در آن اوجب واجبات و افضل از نماز و... است.

نویسنده اعتماد سپس تاکید کرده انتخابات قایم باشک بازی نیست، یک عرضه واقعی کارساز و آزمون صادقانه روش های مدیریتی کشور است. کسانی که طالب این آگاهی عمومی نیستند و همه چیز را به روزهای پایانی انتخابات و نفس حضور مردم گره می زنند، خود به خود ادامه بسیاری از معضلات موجود را که هر کدام می تواند حرکت به سوی پیشرفت و توسعه حرکت کند، سبب می شوند. چرا باید رفتار اجتماعی بسیاری از مردم منفی و با اتلاف منابع و انرژی ها و فرصت همراه باشد و چرا مردم را وارد بازی نمی کنیم تا پشت روندهای اداره کشور قرار گیرند و امکان جهش هم فراهم شود؟

عرصه جامعه

مهدی کرم پور در اعتماد نوشته روزهای پیش از انتخابات، روزهای جذابی است. مردم احساس به حساب آمدن دارند. تب پیشگویی ها و تحلیل های آبکی و پیشکی. تب تند هواداران و مخالفان. روزهای مبارزه با روزمرگی است، حتی اگر به روی خودت هم نیاوری. هیجان جمعی تحول. کاش یکی از کاندیداها بگوید که می خواهد قانون را اجرا کند. میثاق ملی را. همانی را که به رفراندوم قبول جمعی رسیده است. کاش کسی از تحول در جامعه خمیده بگوید. خارج از دور تسلسل تکرار.

به نوشته مقاله اعتماد اتفاق خجسته یی که دیگران هم باید اقتدا کنند. نامزدها منطق و برنامه و راهبردشان را بی سفسطه و اما و اگر برای اجرای قانون بگویند. برداشت شان را شفاف و بی پرده پوشی. ما هنوز هم دل مان اجرای قانون می خواهد. برای همه و یکسان.

فیض الله عرب سرخی در مقاله ای در اعتماد نوشته انتخابات در هر کشوری عرصه یی است که جریان های سیاسی با تفکرات مختلف برای نمایندگی خواست های بخشی از جامعه و گفتمان خود در آن حضور می یابند. در کشور ما اما این امر هنوز به تکامل خود نرسیده و رقابت های انتخاباتی در فضایی عادلانه صورت نمی گیرد. معمولاً یک جریان سیاسی همه ابزارها و اهرم های موثر در برگزاری انتخابات اعم از دستگاه های اجرایی و نظارتی و ابزار تبلیغاتی تاثیرگذار را در اختیار دارد، لذا فرض را بر این می گذارند که هیچ جایی حتی برای اظهارنظر سایرین لازم نیست.

نویسنده اصلاح طلب مقاله اعتماد اظهار عقیده کرده که اصلاح طلبان و نامزدهای آنان فعلاً و در این شرایط امکانی جز قانون و افکار عمومی ندارند و اگر بر سر راه آنان مانعی ایجاد شود باید با اتکا به قانون و کمک طلبیدن از افکار عمومی، متصدیان برگزاری انتخابات را به تمکین از قانون وادار کنند؛ کاری که در گذشته هم هر جا مورد توجه قرار گرفت نتیجه بخش بود.

اقتصادی

محمود فراهانی در گزارشی در صدای عدالت خبر داده که -دولت نامه ای با سر برگ نهاد ریاست جمهوری و امضای پرویز داوودی، معاون اول رییس جمهور کرد که در آن، یک مصوبه داخلی دولت را تصمیم شورای پول و اعتبار خوانده در حالی که شورای پول و اعتبار که توسط رییس جمهور منحل شد و با اصرار مجلس و تصمیم مجمع تشخیص مصلحت ناگزیرست آن را به دوباره دایر کند یک مرکز سیاست گذاری در بانک مرکزی است و معاون اول رییس جمهور در آن نقشی ندارد. ‏

گزارشگر این روزنامه با تشریح بی قانونی موجود در نامه ای که به غلط شورای پول و اعتبار خوانده شده آن را به سان شیر بی یال و دمی خوانده که تنها صورتکی از اجرای قانون را به نمایش گذاشته است.

چهار بانک آمریکایی در راه ایران عنوان گزارش اصلی روزنامه جام جم است که نوشته انگار آمریکایی‌ها در این اوضاع و احوال بی‌ثباتی اقتصادی جهان، سرانجام به این نتیجه رسیده‌اند که ایران مکان امنی برای سرمایه‌گذاری باید باشد، چراکه بعد از درخواست دیروز شرکت‌های آمریکایی از سایپا، خبر می‌رسد ۴ بانک آمریکایی تقاضای افتتاح شعبه در ایران را دارند.

به گزارش خبرنگار جام جم که نام دو تا از این چهار موسسه مالی آمریکائی را هم ذکر کرده آن ها حدود ۲۰ روز پیش تقاضائی به بانک مرکزی داده و تعیین کرده اند که می خواهند ابتدا در مناطق آزاد یا یکی از شهرهای ایران شعبه دایر کنند و بعد از یک سال و نیم شعب بانک در تهران و ۵ شهر بزرگ ایران تاسیس شود.

علیرضا بهداد در گزارشی در اعتماد سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی؛ و میرحسین موسوی را نقل کرده که در مناسبت های مختلف پرسیده اند ۲۷۰ میلیارد دلار پول نفت در چهار سال گذشته کجا هزینه شد و صرف چه چیزی شد؟

گزارشگر اعتماد در پی پاسخ این سئوال اول به بهارستان رفته "پیرمرد سیاه چرده یی روبه روی در شمالی ایستاده، دنبال نماینده اراک می گردد. علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری آنجا بود . می پرسد "پدرجان اینجا چه می کنی؟ چه می خواهی؟» مرد جواب می دهد- دنبال نماینده اراک هستم. - کارت چیست؟ -پول می خواهم، سه روز است هیچی نخورده ام.

در ادامه گزارش اعتماد آمده یوسف نژاد ۱۰ هزار تومان به پیرمرد می دهد و من هم مبلغی، پیرمرد هر دویمان را دعا می کند. تازه می فهمم رئیس جمهور چه حس و حالی دارد وقتی به محله های فقیرنشین در سفرهای استانی سرک می کشد. مستضعفین حق دارند او را دوست بدارند و برای بقایش هر کاری کنند. از نماینده ساری که مخبر کمیسیون صنایع و معادن است می پرسم شما خبر دارید پول نفت چه شد؟ پیرمرد رفته است. می گوید خودت دیدی نه دست من بود نه دست آن پیرمرد. احتمالاً خرج پول کاغذ روزنامه شما شده است.