تشکیل کمیسیون بررسی تخلفات انتخاباتی در ایران

مهدی کروبی
Image caption مهدی کروبی می گوید محمود احمدی نژاد از امکانات دولتی برای تبلیغ استفاده می کند

ناصر سراج، معاون دادستان کل ایران، از تشکیل کمیسیون بررسی تبلیغات دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خبر داده است.

به گزارش ایرنا، آقای سراج گفت که این کمیسیون از وزیر کشور، دادستان کل کشور و رییس سازمان صدا و سیما یا نمایندگان تام الاختیار آنها و یک نماینده از شورای نگهبان تشکیل شده و وظیفه اش بررسی مبارزه انتخاباتی نامزدهاست.

آقای سراج گفت که اولین جلسه این کمیسیون برگزار شده است اما تاریخ برگزاری آن را اعلام نکرد.

به گفته آقای سراج، شاکیان خصوصی و مدعی العموم می توانند تخلفات تبلیغاتی نامزدها را گزارش دهند.

'استفاده از امکانات دولتی'

این در حالی است که مهدی کروبی، یکی از نامزدهای اصلاح طلب، آقای احمدی نژاد را به استفاده از امکانات دولتی برای مبارزه انتخاباتی خود متهم کرده است.

آقای کروبی در اولین گردهمایی روسای ستادهای انتخاباتی خود در سراسر کشور اعلام کرد که زمانی گرفتن پتو از هلال احمر برای کمک به جایی تخلف انتخاباتی محسوب می شد، ولی اینک رییس جمهوری برای افتتاح یک پروژه این همه از بیت المال هزینه می کند، در حالی که یک وزیر می تواند به جای او حضور داشته باشد.

روز رای گیری به سرعت نزدیک می شود، اما محمود احمدی نژاد هنوز تصمیم خود را برای نامزد شدن در انتخابات رسما اعلام نکرده است؛ هرچند موافقت او با استعفای مجتبی ثمره هاشمی تلویحا نشان دهنده آماده شدن برای رقابت انتخاباتی است.

آقای ثمره هاشمی از سمت مشاور ارشد رئیس جمهوری کناره گیری کرده تا به نوشته خبرگزاری رسمی ایران، خود را برای تبلیغات انتخاباتی به نفع آقای احمدی نژاد آماده کند.

مهدی کروبی که برخی از اصلاح طلبان می گویند حضورش باعث پراکنده شدن آرای رقبای آقای احمدی نژاد می شود، همچنین پیش بینی کرده است که شانس خوبی برای پیروزی در انتخابات ۲۲ خرداد دارد.

آقای کروبی احتمال داده که ممکن است افرادی در روزهای آتی نامزد شوند که فضا را به نفع او و به زیان دیگر رقبا تغییر دهند.

انتقاد از سیاست های کشاورزی

Image caption میرحسین موسوی نیز از سیاست های دولت در بخش کشاورزی انتقاد کرده است

در همین حال میرحسین موسوی، نامزد دیگر اصلاح طلبان، به بیان دیدگاه های خود برای گروه های مختلف مردم ادامه می دهد.

او از جمله با نمایندگان بخش کشاورزی ایران دیدار کرده و سیاست های دولت نهم در حوزه کشاورزی را مورد انتقاد قرار داده است.

خبرگزاری فارس از قول آقای موسوی نقل کرده که میلیاردها دلار در بخش نیشکر سرمایه گذاری شده، ولی با واردات بی رویه شکر، این مزارع از بین رفته اند.

آخرین نخست وزیر ایران گفته است در حالی که کشور سالانه به ۶۰۰ هزار تن شکر وارداتی نیاز دارد، در طی یک سال، دو و نیم میلیون تن شکر وارد شده است.

منتقدان بارها سیاست های دولت آقای احمدی نژاد در واردات بی رویه را محکوم کرده اند ولی او می گوید این اقدام ها برای مهار قیمت ها لازم بوده است.

مطالب مرتبط