بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران

تیترهای اول

آفتاب یزد با تیتر "اگر جامعه را به حال خود بگذارند پر از شادي و دوستي مي‌شود" نظرات تازه میرحسین موسوی نامزد انتخابات ریاست جمهوری را منعکس کرده، ابرار سخن محمود احمدی نژاد را که گفته "آماده مشارکت گسترده در مدیریت جهانی هستیم" و اعتماد به نقل از زهرا رهنورد همسر نخست وزیر دوران جنگ در تیتر اصلی خود نوشته "باید از انتخاب مردم دفاع کرد".

روزنامه های جمهوری اسلامی، رسالت و صدای عدالت رژه ارتش را تیتر اصلی خود قرار داده و نوشته اند "ارتش اقتدار خود را به نمایش گذاشت".

سرمایه در عنوان اصلی خود از قول هوگو چاوز خطاب به باراک اوباما نوشته "می خواهم دوست شما باشم"، کیهان به نقل از گزارش النهار تیتر اول خود را به "همکاری موساد با القاعده لو رفت" اختصاص داده است. مردم سالاری از قول نماینده ویژه اوباما نوشته "با متکی گپ کوتاهی داشتیم".

"رونق بازار با رقابت قيمت ها" عنوان اصلی ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی است و جام جم "اخطار بانک مرکزی به موسسات اعتباری بدون مجوز" را در صدر عنوان های خبری خود آورده است. دنیای اقتصاد "پيشنهاد ايجاد تلويزيون خصوصي" را تیتر اول خود قرار داده است.

گزیده مقالات

انتخابات عباس عبدی در مقاله ای در اعتماد پیرامون طرح حقوق شهروندی مهدی کروبی نامزد ریاست جمهوری آینده نوشته اصلاح قانون اساسی به صورت تابو در آمده در حالی که همه هم مي دانند با گذشت 20 سال از آخرين اصلاحات انجام شده در آن باز هم نيازمند به روز شدن است، به ويژه در زمينه رفع تعارضات و نيز موضوعاتي از قبيل حدود و اختيارات شوراها و اختيارات منطقه يي، اصل 44 و لغو انحصار رسانه شنيد اري و ديداري.

به نوشته این روزنامه نگار اصلاح طلب قرار نيست اين کار بلافاصله پس از رئيس جمهور شدن اجرا شود، زيرا از يک سو در اختيار شخص رئيس جمهور نيست و از سوي ديگر با مقاومت هم مواجه مي شود. اما بودن چنين شعارهايي از يک سو معرف گرايش نامزد رياست جمهوري است که آشنايي با اين گرايش بسيار مهم بوده و هر راي دهنده يي علاقه مند است از آن مطلع باشد و از سوي ديگر نفس بيان آن، به ويژه از منظر نامزد رياست جمهوري مي تواند به فضاسازي مناسب براي ارتقاي سطح مطالبات و انديشه سياسي جامعه منجر شود.

موسی غنی‌نژاد در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به این که موسوی و کروبی دو کاندیدای انتخابات رياست‌جمهوري موضوع بسیار مهم تلویزیون خصوصی را به عنوان شعار انتخاباتی مطرح ساخته‌اند نوشته جذابیت چاره‌ناپذیر تلویزیون و خلاء ناشی از فقدان رسانه‌های خصوصی ملی موجب روی آوردن مردم به رسانه‌های بیگانه شده است. معضلات این پدیده از چشم تیز بین هیچ ناظری پوشیده نیست. واضح است که راه مقابله با این معضل بگیر و ببند سخت‌افزاری نیست، بلکه صرفا با تکیه بر رسانه‌های مستقل خصوصی است که می‌توان در عرصه رقابت این معضل را بر طرف ساخت.

دکتر غنی نزاد به عنوان مثال به سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی بیش از سه سال است که ابلاغ شده، اما هیچ گام جدی در جهت اجرای آنها بر داشته نشده و نمی توان انتظار داشت که رسانه انحصاری موجود به روشن کردن آن نزد افکار عمومی بپردازند؛ اما اگر تلویزیون‌های خصوصی وجود داشتند می‌شد مردم را نسبت به این معضلات هوشیار و حساس کرد.

صدای عدالت در سرمقاله خود نوشته جامعه روحانيت مبارز که می بایست به طور خود به خودی از محمود احمدي نژاد حمايت کند در اثر تجربه ناخوشايندي که وی از خود بر جاي گذاشته است و موج نارضايتي در افکار عمومي از عملکرد غير مدبرانه دولت به جای فعلی رسیده که اعلام داشت مصداقی معرفی نخواهد کرد.

به نوشته صدای عدالت جامعه روحانيت مبارز در آخرين جلسه انتخاباتي که در اواخر هفته گذشته برگزار کرد، کانديداتوري احمدي نژاد را به راي گذاشت اما احمدي نژاد نتوانست راي لازم را به دست آورد ولي در عين حال راي گيري استمزاجي از اعضا نشان داد که اکثريت مطلق جامعه روحانيت مبارز به کانديداتوري ميرحسين موسوي تمايل دارند که به دلیل تعلق نخست وزیر دوران جنگ به جناح چپ تصمیم گرفته شد که جامعه از هیچ نامزدی حمایت نکند.

در گزارشی طنزگونه در اعتماد آمده سيب زميني هاي رايگان که سوژه انبوهي از بحث هاي درون تاکسي، ميهماني هاي خانوادگي و پيامک هاي تلفني طي هفته هاي اخير بوده کم کم دارد جذابيت خود را از دست مي دهد. شهرونداني که اين سيب زميني ها را دريافت کرده اند احتمالاً يا تاکنون آنها را طبخ کرده يا بر اثر شايعاتي که پيرامون فاسد بودن سيب زميني ها منتشر شده، قيد استفاده از آن را زده اند.

اعتماد از قول شاهدان عيني نوشته در زمان سفر انتخاباتي محمد خاتمي به شيراز، کاميون هاي حاوي سيب زميني در شهر استقرار يافتند و به فاصله کوتاهي پس از سخنراني وي دست به توزيع سيب زميني ها زدند. اقدام هايي از اين دست اصلاح طلبان را نسبت به نيت دولت در عرضه سيب زميني هاي رايگان ميان مردم بسيار بدبين کرد.

در ادامه این گزارش آمده گرچه سرانجام وزير جهاد کشاورزي مانند ديگر دولتمردان از اساس هرگونه هدف سياسي از اين اقدام را تکذيب کند ولي به نظر مي رسد اين ماجرا با هر هدفي که انجام شده دستاوردي براي دولت به همراه نداشته است.

مخالفت با آمریکا

کیهان در سرمقاله خود به شدت به آمریکا و رییس جمهور اوباما حمله کرده و نوشته جامعه جهانی که اوباما از آن نام می برد، جهان بی عدالتی و عرصه پایمال شدن حقوق انسانهاست. مادامی که حقوق ملت ها محترم شمرده نشود و مبانی آزادی و استقلال آنان ارج گذاشته نشود و قدرتهای جهانی و نظام حاکم بر آن تنها در پی منافع خود باشند، پیوستن به این نظام چیزی جز خسران در پی نخواهد داشت.

سرمقاله کیهان به نقل از رهبر جمهوری اسلامی بازگشت ایران به نظم جهانی را جاهلانه و غیرمنطقی نوشته و اضافه کرده تیرهای اوباما یکی یکی به سنگ می خورد چرا که حرفهای او همان حرفهای بوش است با این فرق که بوش می خواست حرفش را با توپ و تشر بزند، اما به قول تحلیل گر روزنامه آمریکایی "سالت لیک تریبیون" لحن حرفهای اوباما پوشیده تر بوده و با ظرافت ادا می شود؛ "به گوش ایرانی ها، اوباما طنین یک بوش با ادب و نزاکت را دارد."

اجلاس دوربان 2

مدیر روزنامه کیهان در یادداشتی اجلاس جهانی دوربان 2 را یک توطئه برای جا انداختن ان جی او ها خوانده و نوشته در این اجلاس بر خلاف اجلاس دوربان یک که اسرائیل را محکوم کرد قرارست با دعوت نکردن از فلسطینی ها، مقاومت فلسطین محکوم شود.

حسین شریعتمداری در این یادداشت با اشاره به خیری که وزیر خارجه اعلام داشته و نشان می دهد که رییس جمهور ایران قصد دارد در اجلاس دوربان شرکت کند به محمود احمدی نژاد توصیه کرده از شرکت در آن اجلاس خودداری کند و پرسیده آیا مصلحت اندیشی و دورنگری حکم نمی کند که جناب آقای دکتر احمدی نژاد از حضور در این اجلاس که دام خطرناکی به نظر می رسد، اجتناب کند.

به نظر این یادداشت مواضع ضد صهیونیستی احمدی نژاد در افکار عمومی جهانیان تاثیر مثبتی داشته و دارد، و بعید نیست یکی از اهداف اصلی در گستردن این دام خطرناک، انتقام از ایشان باشد و با حضور وی بیانیه ای صادر شود که در آن هولوکاست تاییده شده، رژیم صهیونیستی از جنایات وحشیانه تبرئه شده و مقاومت مردم مظلوم فلسطین محکوم شده باشد.

سرعت دولت

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته دولت ضمن آنكه خود را از نخبگان جامعه مي‌داند براي خويش، عنوان "علمي‌ترين دولت" را برگزيده است و سرعت تصميم‌گيريش به ادعاي مشاور رئيس جمهور، چند هزار برابر دولت‌هاي پيشين است اما معلوم نیست چرا حتي در يك دوره 3.5 ساله، موفق نشده طرح رایانه ای کردن انتخابات را به اجرا بگذارد.

به نوشته سردبیر آفتاب یزد اگر سرعت تصميم‌گيري دولت همان باشد كه مشاور رئيس جمهور گفته باشد و اگر اعتماد شوراي نگهبان به رئيس دولت، هنوز در همان حدي باشد كه طرح آن موجب اعتراض شديد رقيب احمد‌ي نژاد در انتخابات 22 خرداد شد، فرصت باقيمانده تا انتخابات، زمان كافي براي تبديل انتخابات از روش سنتي به روشي است كه شايسته »علمي‌ترين دولت« ايران باشد!

آمار مسافران

آفتاب یزد در گزارشی آمار ارائه شده درباره تعداد مسافران نوروزی را به نقد کشیده و نوشته درحالي كه طبق آمار اعلام شده ازسوي ستاد تسهيلات سفرهاي نوروزي، مجموع ظرفيت شب اقامت كشور در ‌‌روز تعطيلات نوروز با احتساب هتل ها، هتل آپارتمان ها، مسافرخانه ها، مدارس تجهيز شده ، كمپ ها ‌22ميليون و 851 هزارنفر بوده است، سوال اينجاست كه به چه ترتيب در اين ظرفيت 22 ميليون ‌نفري، 42 ميليون نفر شب اقامت داشته‌اند و اين شكل از اقامت چطور رضايت 85 درصدي مردم را هم به ‌دنبال داشته است.

در ادامه این گزارش اظهارات یک مقام دولتی نقل شده که گفته بقيه همين مردمي هستند كه كنار خيابان ها و جاده ها چادر زده و خوابيدند. همین مقام رقم 99 میلیون سفر- مسافر را درست دانسته و گفته احتمال دارد یک خانواده به پنج استان رفته باشد.