به روز شده:  11:07 گرينويچ - 19 آوريل 2009 - 30 فروردین 1388

انتقاد اسرائیل از حضور احمدی‌نژاد در نشست دوربان

اسرائیل با انتقاد مجدد از نشست سازمان ملل درباره نژادپرستی در ژنو از دیدار از قبل برنامه ریزی شده رئیس جمهوری ایران و سوئیس در حاشیه این نشست به شدت انتقاد کرده است.

طبق گزارش خبرگزاری ها محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران که امروز برای شرکت در نشست دوربان به سوئیس می رود با هانس رودولف مرتز، رئیس جمهوری سوئیس دیدار می کند. مقام های اسرائیلی گفته اند سعی خواهند کرد تا این دیدار را لغو کنند.

وزارت خارجه اسرائیل نشست سازمان ملل را یک "کمدی تاسف بار" خوانده است.

سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل گفته است: "در حالی که این نشست رسما برای تقبیح نژادپرستی است، اما از یک منکر هولوکاست (کشتار یهودیان)دعوت به عمل آورده که خواهان نابودی اسرائیل شده است."

گزارش رادیویی برنامه جام جهان نما

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


رئیس جمهوری ایران قرار است فردا دوشنبه، 20 آوریل در نشست دوربان سخنرانی کند.

سخنان سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل متوجه محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران است که طی سال های گذشته در باره مساله هولوکاست اظهارنظرهایی کرده و باورهای عمومی در این باره را به چالش گرفته است.

آقای احمدی نژاد با ترديد در وقوع کشتار يهوديان در دوران آلمان نازی، اسرائيل و متحدانش را متهم کرده که از 'هولوکاست' برای سرکوب فلسطينيان استفاده می کنند.

مواضع آقای احمدی نژاد در باره بقای اسرائیل نیز با واکنش کشورهای غربی رو به رو شده و این اظهارات با محکومیت های گسترده در غرب همراه شده است.

نشست سازمان ملل در باره نژادپرستی در قطعنامه پیشین خود به شدت از اسرائیل و سیاست های آن انتقاد کرده و این باعث خشم کشورهای غربی شده است. در قطعنامه نهایی نشست اول دوربان در هشت سال پیش، صهیونیسم به نژادپرستی تشبیه شده بود

قرار است آقای احمدی نژاد امشب (یکشنبه) در حاشیه ضیافت شام رئیس جمهوری سوئیس برای شرکت کنندگان نشست دوربان با او دیدار کند.

نمایندگی اسرائیل در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو گفته است سعی خواهد کرد تا رئیس جمهوری سوئیس را به لغو این دیدار ترغیب کند. معاون وزیر خارجه اسرائیل نیز به رادیو ارتش اسرائیل گفته است که دیدار رئیس جمهوری سوئیس به او و مردم سوئیس بیش از هر چیزی آسیب می رساند.

اسرائیل، آمریکا و چند کشور غربی دیگر نشست دوربان را به خاطر "لحن" پیش نویس بیانیه آن تحریم کرده اند. نشست سازمان ملل در باره نژادپرستی در قطعنامه پیشین خود به شدت از اسرائیل و سیاست های آن انتقاد کرده و این باعث خشم کشورهای غربی شده است. در قطعنامه نهایی نشست اول دوربان در هشت سال پیش، صهیونیسم به نژادپرستی تشبیه شده بود.

انتقاد گروه های حقوق بشری

در همین حال سه گروه حقوق بشری با انتشار بیانیه مشترکی از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران خواسته اند تا تبعیض ها علیه اقلیت های قومی و مذهبی و زنان را ریشه کن کند.

فدراسیون بین المللی حقوق بشر، جامعه بین المللی بهایی ها و اتحادیه دفاع از حقوق بشر در ایران این درخواست ها را مطرح کرده اند.

نماینده جامعه بین المللی بهایی ها در این نشست گفته است "آمدن آقای احمدی نژاد به نشست دوربان، نشانه ای از تعهد به اهداف این نشست در حذف کلیه مظاهر تبعیض و نابردباری ها است." دایان علایی گفته است اولین اقدام آقای احمدی نژاد پس از بازگشت به ایران باید رسیدگی به تبعیض های شدید و آزار و اذیت هایی باشد که در دوران زمامداری او افزایش یافته است.

عبدالکریم لاهیجی از اتحادیه دفاع از حقوق بشر در ایران نیز گفته است وضعیت حقوق بشر در ایران در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد وخیم تر شده و تبعیض ها علیه اقلیت های قومی و مذهبی و زنان مایه نگرانی شدید است.

رفتار دولت ایران در قبال بهایی ها و اقلیت های قومی-مذهبی در گزارش های گروه های حقوق بشری معمولا مورد انتقاد قرار می گیرد. دولت ایران این گزارش ها را رد می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.