به روز شده:  12:46 گرينويچ - 19 آوريل 2009 - 30 فروردین 1388

احمدی‌نژاد خواهان رعایت حقوق رکسانا صابری شد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در نامه ای به دادستان تهران خواهان رعایت عدالت برای رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی-آمریکایی شده که دادگاه او را به اتهام جاسوسی به هشت سال زندان محکوم کرده است.

این نامه که دفتر او خطاب به سعید مرتضوی، دادستان تهران نوشته در باره رکسانا صابری و حسین درخشان، وبلاگ نویسی است که از وضعیت پرونده او اطلاع چندانی در دست نیست.

آقای احمدی نژاد در این نامه گفته است که این دو متهم باید از کلیه آزادی ها و حقوق قانونی برای دفاع از خود بهره مند باشند.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل سیاسی ایران در گفتگو با بی بی سی فارسی، با بی سابقه توصیف کردن ارسال این نامه از سوی آقای احمدی نژاد، انتشار آن در آستانه سفر او به ژنو برای نشست دوربان دو را نوعی تبلیغ سیاسی برای رئیس جمهوری ایران دانست.

گزارش رادیویی برنامه جام جهان نما

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آقای زیباکلام افزود دلیل دیگر برای نوشتن این نامه به قوه قضائیه این است که محکوم کردن خانم صابری پاسخ زیبایی به شاخه زیتون آقای اوباما با پیام نوروزی اش نبود.

جریان دادگاه رکسانا صابری از سوی جامعه جهانی مورد انتقاد قرار گرفته است. دادگاه او را به اتهام جاسوسی برای آمریکا به هشت سال زندان محکوم کرده است. عبدالصمد خرمشاهی، وکیل خانم صابری گفته است که به حکم صادره اعتراض خواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه از رای صادر شده برای خانم صابری ابراز یاس کرده اند. آمریکا گفته که از طریق سفارت سوئیس، حافظ منافع این کشور در ایران موضوع را پیگیری خواهد کرد.

رئیس جمهوری ایران در نامه خود به دادستان تهران تاکید کرده که حقوق متهمان نباید ضایع شود.

رکسانا صابری بهمن ماه سال گذشته بازداشت شد و سپس به زندان اوین انتقال یافت. او که از پدری ایرانی و مادری ژاپنی در آمریکا به دنیا آمده و همانجا بزرگ شده است، از حدود شش سال پیش به ایران رفت و با مجوز دولت ایران به عنوان خبرنگار برای رسانه هایی چون رادیوی عمومی آمریکا (ان پی آر) مشغول به کار شد. خانم صابری حدود دو سال پیش با دفتر بی بی سی در تهران هم همکاری داشت.

شبکه ان پی آر پیشتر تأیید کرده بود که مجوز فعالیت خانم صابری از حدود یک سال پیش از زمان بازداشت او تمدید نشد، اما خانم صابری به انتشار "اخباری کوتاه در موارد نادر" ادامه می داد.

خبر بازداشت حسین درخشان نیز پائیز سال گذشته پس از بازگشت او به ایران مطرح شد. اتهام های متوجه او هنوز رسما اعلام نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه دی ماه سال پیش اتهامات او را مسايل و مواردی "در رابطه با ائمه اطهار" دانست اما پس از آن مقام های قضایی حاضر به اطلاع رسانی دیگری در مورد او نشدند و سخنگوی قوه قضائیه در آخرین نشست مطبوعاتی سال 87 خود در مورد پرونده حسین درخشان اظهار بی‌اطلاعی كرد و گفت "اكنون اطلاعات دقيقی در اين مورد ندارد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.