ایران و اجلاس ضد نژادپرستی ژنو

کنفرانس جهانی مبارزه با نژادپرستی رسما از فردا در مقر سازمان ملل در شهر ژنو سوئیس برگزار می شود.

قرار است شرکت کنندگان دستاوردهای همایش هشت سال پیش در شهر دوربان آفریقای جنوبی را بررسی کنند و از همین رو، به همایش دوربان ۲ هم موسوم شده است.

اما حتی پیش از برگزاری، بحثها درباره این کنفرانس بالا گرفته و برخی در اعتراض به نیت برخی کشورها از جمله ایران برای محکوم کردن اسراییل به نژاد پرستی، آن را تحریم کرده اند.

قرار است محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران نیز در این نشست سخنرانی کند.

تاریخچه

اولین و به فاصله کوتاهی دومین کنفرانس ضد نژادپرستی حدود ۳۰ سال پیش در سوئیس برگزار شد که دستور کار این دو کنفرانس عمدتا محکوم کردن نظام آپارتاید حاکم بر کشور آفریقای جنوبی بود.

اما سومین کنفرانس پس از سقوط نظام آپارتاید در شهر دوربان آفریقای جنوبی در سال ۲۰۰۱ برگزار شد که به دوربان ۱ معروف شد.

کنفرانس دوربان ۱ عملا به صحنه رویارویی مخالفان و مدافعان حکومت اسرائیل در آمد.

در این کنفرانس که در دو سطح دولتی و سازمان‌های غیر دولتی برگزار شد، اسرائیل مورد انتقاد شرکت کنندگان قرار گرفت و بیش از سه هزار سازمان دولتی با محکوم کردن رفتار حکومت اسرائیل در مقابل فلسطینی‌ها و ربط دادن صهیونیسم به نژادپرستی، سبب خروج نمایندگان آمریکا و اسرائیل از کنفرانس شدند.

فضای "متشنج" دوربان ۲

کارشناسان بین المللی می گویند که کنفرانس ضد نژاد پرستی امسال هنوز تحت تاثیر کنفرانس سه سال پیش قرار دارد.

اسرائیل و سازمان‌های یهودی در اروپا و آمریکا، کنفرانس دوربان ۲ را ادامه کنفرانس دوربان ۱ خوانده و از مدت‌ها پیش برای تحریم آن از طرف کشورهای غربی و یا دریافت تضمین‌های برای تعدیل بیانیه نهایی کنفرانس تلاش می‌کنند.

دولت پیشین اسرائیل به رهبری اهود اولمرت هم پیشاپیش کنفرانس دوربان ۲ را تحریم کرده و کشورهایی نظیر کانادا، استرالیا، ایتالیا و آمریکا نیز گفته‌اند که اگر مواضع ضد اسرائیلی کنفرانس تعدیل نشود، آن را تحریم خواهند کرد.

کنفرانس ضد نژاد پرستی در دوره های گذشته به یکی از مهمترین تریبون های حمله یا دفاع از اسرائیل تبدیل شده و همین موضوع پای مخالفان و مدافعان اسرائیل را به صحنه کشانده است.

مئیر جاودان فر، تحلیلگر مسائل اسرائیل می گوید که فضای اجلاس امسال به دلیل ابراز مخالفت ها و حمایت از اسرائیل حتی پیش از برگزاری آن متشنج شده است.

اما سازمان دهندگان کنفرانس امسال، پیش نویس بیانیه پایانی نشست را چند روز پیش از برگزاری آن با هدف کاهش مخالفت ها آن تغییر داده اند.

احمد زیدآبادی، کارشناس مسائل خاورمیانه در تهران می گوید همه مسائلی که به اسرائیل و صهیونیسم و نژاد پرستی مربوط می شده از پیش نویس بیانیه حذف شده است.

به گفته آقای زید آبادی این تغییر بر اثر فشار آمریکا و کشورهای اروپایی صورت گرفت که تهدید کرده بودند این کنفرانس را در صورت طرح چنین مسائلی در بیانیه پایانی، تحریم می کنند.

حضور ایران

در این شرایط اعلام شد است که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، هم به منظور شرکت در این اجلاس عازم ژنو خواهد شد.

سخنرانی و موضع گیریهای آقای احمدی نژاد درباره اسرائیل طی سال های اخیر با جنجالهایی همراه بوده است.

سخنرانی های آقای احمدی نژاد درباره لزوم حذف اسرائیل از صحنه روزگار و انکار کشتار یهودیان توسط آلمان نازی در میانه سالهای جنگ جهانی دوم باعث شده است تا غرب با حساسیت بیشتری اظهارات او درباره اسرائیل را رصد کند و نسبت به آن واکنش نشان دهد.

از همین رو از هم اکنون محور سخنرانی آقای احمدی نژاد در کنفرانس ضد نژاد پرستی دستمایه حدس و گمانه هایی شده است.

گروهی از تحلیلگران بر این باورند که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ایران آقای احمدی نژاد با هدف جلب افکار عمومی در ایران احتمال دارد نطقی پرحرارت درباره وضعیت فلسطینیان و صهیونیسم انجام دهد.

اما احمد زیدآبادی، کارشناس مسائل خاورمیانه در تهران می گوید که آقای احمدی نژاد نژاد نشان داده یک سخنران پیش بینی ناپذیر است به طوری که در جایی که گمان می رود او نطقی با موضع آرام داشته باشد موضعی سخت در پیش گرفته اما در جایی همانند دانشگاه کلمبیا که پیش بینی می شد مواضعی سرسختانه به خود بگیرد، از تفاهم و تمایل به گفت و گو سخن گته است.

کنفرانس ضد نژادپرستی در ژنو در شرایطی برگزار می شود که هشت سال از آن اجلاس جنجالی پیشین می گذرد. دراین فاصله تحولات بین المللی متعددی هم از جمله تغییر رئیس جمهوری آمریکا و تغییر کابینه اسرائیل رقم خورده و نگاه ها را به کنفرانس ژنو و میزان موفقیت آن دوخته، اما به نظر می رسد بحثهای سیاسی، موضوع اصلی را که همانا مبارزه با نژادپرستی باشد، تحت شعاع قرار داده است.

مطالب مرتبط