اوباما: رکسانا صابری جاسوس نیست

باراک اوباما
Image caption اوباما: صابری جاسوس نیست

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید رکسانا صابری درگیر هیچ گونه فعالیت جاسوسی نبوده است.

آقای اوباما به خبرنگاران گفت کشورش به تماس با مقام های ایرانی از طریق سوییس که حافظ منافع آمریکا در ایران است ادامه خواهد داد.

هانس رودولف مرز، رئیس جمهوری سوییس هم در دیدار با محمود احمدی نژاد درباره رکسانا صابری، گفتگو کرد. آقای احمدی نژاد برای شرکت در اجلاس جهانی ضدنژاد پرستی سازمان ملل متحد به سوئیس سفر کرده است.

رکسانا صابری، روزنامه نگار آمریکایی که پدری ایرانی دارد از سوی دادگاهی در ایران به جرم جاسوسی به هشت سال زندان محکوم شده است.

'برخورد درست'

باراک اوباما که در پایان اجلاس کشورهای آمریکایی در ترینیداد و توباگو صحبت می کرد، گفت کشورش در تلاش است تا با خانم صابری به درستی برخورد شود و می خواهد اطلاعات بیشتری را درباره پرونده او در ایران به دست بیاورد.

آقای اوباما در این حال ابراز اطمینان کرد که رکسانا صابری به عنوان یک شهروند آمریکا درگیر هیچ گونه فعالیت جاسوسی نبوده است.

آقای اوباما گفت: "من کاملا مطمئنم او به هیچ وجه درگیر جاسوسی نبوده و او یک ایرانی-آمریکایی بوده که به کشوری که والدینش از آنجا آمده اند علاقه داشته است."

چند ساعت قبل از مصاحبه مطبوعاتی آقای اوباما، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در نامه ای به دادستان تهران خواستار رعایت عدالت برای رکسانا صابری شد.

آقای احمدی نژاد در این نامه نوشته بود که خانم صابری و حسین درخشان، وبلاگ نویس بازداشت شده ایرانی باید از کلیه آزادی ها و حقوق قانونی برای دفاع از خود بهره مند باشند.

از سوی دیگر موضوع رکسانا صابری یکی از موضوع های گفتگوی آقای احمدی نژاد با همتای سوییسی خود در ژنو بوده است.

مقام های سوییسی با انتشار بیانیه ای گفتند: " (در این دیدار) چندین مورد مربوط به حفاظت کنسولی از جمله محکومیت رکسانا صابری، روزنامه نگار ایرانی-آمریکایی مورد بحث قرار گرفت."

توضیح بیشتری درباره محتوای گفتگوی آقای مرز با آقای احمدی نژاد درباره وضع رکسانا صابری ارائه نشده است.

بر اساس بیانیه دولت سوئیس، وضع حقوق بشر در ایران و اجرای مجازات اعدام و سنگسار و اعدام نوجوان ها نیز از دیگر موضوع های مورد بحث بین رئیسان جمهوری ایران و سوئیس بوده است.

مطالب مرتبط