بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۳۱ فروردین

تیترهای اول

اعتماد تیتر اول خود را به " پيشنهاد تاکتيک انتخاباتي اصلاح طلبان" اختصاص داده که عنوان مصاحبه ای است با محمد علی نجفی وزیر سابق آموزش و پرورش ابرار از قول رییس جمهور احمدی نژاد در عنوان اصلی خود نوشته "نباید قیم مابانه خود را به جوانان تحمیل کرد"، رسالت تیتر اول خود را از زبان همین مقام به "چهره جامعه باید از ارادل و اوباش پاک شود" اختصاص داده صدای عدالت از قول میرحسین موسوی نوشته "جامعه آماده ایجاد یک موج است" و مردم سالاری پیش بینی کرده که "در انتخابات همه نشانه ها حاکی از پیشتازی میرحسین است".

روزنامه ایران در عنوان اول خود خبر داده "حقوق بازنشستگان حداقل سیصد و پنجاه هزار تومان شد"، دنیای اقتصاد از "تابستان داغ خصوصی سازی" خبر داده و روزنامه خبر از "استتار مدیران پروازی در ساختمان های بی تابلو" نوشته است. "نامه لاریجانی به جنتی" هم عنوان اول روزنامه سرمایه است.

"شمارش معکوس برای سرنگونی مبارک آغاز شد" تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است که از قول یک روزنامه خارجی نقل شده چنان که "ایران حق دارد حرف های اوباما را باور نکند" هم تیتر کیهان است که از قول بوستون گلوب روزنامه آمریکائی نقل شده است.

گزیده مقالات

انتخابات

يدالله اسلامي در مقاله ای در اعتماد با عنوان "اصلاح طلبان زمان ندارند" نوشته يکي از اهداف مهمي که اصلاح طلبان براي حضور در انتخابات دنبال مي کنند موضوع تغيير شرايط موجود کشور است، برای همین باید شعارها و برنامه های روشني مطرح شود و از طرح مباحث کلي اجتناب کنند چرا که اهداف و برنامه هاي کلي نظير قانونمداري و عدالت خواهي را همه گروه هاي سياسي و همه نامزدها به طور طبيعي مطرح مي کنند.

به نوشته مدیر روزنامه توقیف شده فتح هنوز در فضاي عمومي کشور آن خيزش عمومي براي ورود به مرحله انتخابات به وجود نیامده و با آنکه فرصت کوتاهي تا زمان برگزاري انتخابات باقي مانده است نوعي ابهام و سرگرداني در جامعه وجود دارد.. مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته در آستانه انتخابات سخنان سخنگوي شوراي نگهبان مبني بر اين که زنان هيچ ممنوعيتي براي ثبت نام در انتخابات رياست جمهوري ندارند باعث شد فعالان جنبش زنان موضع گيري کنند و به نظر مي رسد در آينده اي نزديک کانديداهاي اصلاح طلب هم در اين خصوص مجبور به اعلام موضع شوند.

به نوشته این مقاله از آن جا که اصلاحات، جنبشي در ساحت قدرت بود هميشه خود را ملزم به رعايت قواعد عرصه سياست مي دانست و در بسياري موارد اين رعايت قواعد در جهت تعديل حرکت جنبش اصلاحي بود نظير رعايت و تامين آزادي هاي مصرح در قانون، اما جنبش زنان نه براي اجراي دقيق قوانين و برابري در مقابل قانون بلکه براي برابري در قانون تلاش کرده و مي کند .در واقع آنان بر اين باورند که نابرابري جامه قانون به تن کرده و از اين طريق مخالفان ، تضييع حقوق آنان را کاملا مشروع مي دانند.

دولت و روحانیون

صدای عدالت در سرمقاله امروز خود در پاسخ روزنامه های هوادار دولت نوشته آيا وقتي دوران يک رئيس جمهوري در حال پايان يافتن است، تشکل ها و جريانات سياسي درباره اينکه چه کسي رييس جمهور بعدي باشد، اجازه ابراز نظر ندارند؟ البته که اجازه ابراز نظر دارند و حتي مي توانند در مورد رئيس جمهور فعلي ابراز نظر کنند و از اين حق برخوردارند که کانديداي مورد حمايت شان را ولو شخصي غير از احمدي نژاد باشد را تعيين کنند.

به نوشته این سرمفاله تشکل هاي روحاني چون جامعه روحانيت و فقهاي قم در کنار ساير نگراني هاي موجود از جمله مشکلات عجيب اقتصادي و نابودي ۳۰۰ ميليارد دلار پول نفت، يک نگراني جدي ديگري هم دارند آن هم بي توجهي- عمدي يا غير عمدي- محمود احمدي نژاد به نهاد روحانيت است. به عبارت روشن‎ ‎تر اکنون نهاد روحانيت کشور از هر جناحي شيوه برخورد و تعامل دولت محمود احمدي نژاد را با خود نمي پسندند و در پاره يي موارد احساس بي احترامي مي کنند.

سرمقاله صدای عدالت برای نشان دادن مخالفت روحانیت با احمدی نژاد حضور وی را در دانشگاه امام صادق مثال زده که آيت الله مهدوي کني حاضر به استقبال وی نشده ، و هيچ کدام از فقها و روحانيون بلند پايه قم و مشهد هم حاضر به ملاقات با احمدي نژاد نيستند، زماني که وی به ديدار آيت الله جوادي آملي رفت و از هاله نور دور سرش در نيويورک سخن گفت این روحانی با ذکر يک ضرب المثل قديمي و ساده به او يادآوري کرد از اينگونه قداست نمائی ها دوري کند.

صدای عدالت فاش کرده از همه مهم تر پيامي است که آيت الله واعظ طبسي توليت آستان قدس به نمايندگي از روحانيت به مقامات عاليرتبه رسانده است.

وضعیت تولید

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته تولیدکنندگان روزهای سختی را می‌گذرانند. سوای کارخانجاتی که تولید خود را یکسره متوقف کرده‌اند، اغلب واحدهای فعال با ظرفیت‌های اندک، و لاجرم با هزینه‌های تمام شده بالا، فعالیت می‌کنند و در کار خرج و دخل خود مانده‌اند. ناتوانی بانک‌ها در تامین مالی تولید، همراه با افزایش مداوم هزینه‌ها و دشواری فروش ناشی از کسادی بازارها و رقابت بی‌امان خارجی، بنگاه‌های تولیدی را به شدت دچار کمبود نقدینگی ساخته و حتی تامین مواد اولیه کافی برای بسیاری از آنها غیرممکن شده است.

به نوشته فرخ قبادی در این مقاله این شرایط دشوار، قبل از آن که به مراحل حاد و بحرانی‌تر برسد و در حرکت‌هايی نظیر تجمع اخیر دامداران در مقابل مجلس شورای اسلامی تبلور یابد، اغلب به صورت شکوه‌های خصوصی، گزارش‌های کتبی و دادخواهی‌های گروهی و صنفی به اتاق‌های بازرگانی منعکس می‌شود.

جذب سرمایه های خارجی

روزنامه اقتصادی سرمایه در سرمقاله خود با اشاره به آمار جذب سرمایه گذاری خارجی به ایران نوشته ورود سرمایه های خارجی به کشور تابع چند فاکتور اساسی است. نخست امنیت سرمایه گذاری در اولویت است زیرا سرمایه فراری است و به جایی می رود که احساس امنیت کند در حالی که ایران جزء کشورهای پرخطر محسوب می شود. در تمام دنیا کشورهایی که دارای سیاست خارجی پرتنش هستند در جذب سرمایه گذاری خارجی بسیار ناموفق عمل می کنند.

به نوشته علی ماجدی در سرمقاله سرمایه نکته موثر دیگر در جذب سرمایه خارجی قوانین و مقررات سهل و ساده است. مقایسه قوانین و مقررات ایران با قوانین و مقررات کشورهای هم طراز مانند ترکیه، عربستان نشان می دهد قوانین ما از جذابیت کمتری برخوردار است و نکته دیگر میزان سودآوری سرمایه گذاری هاست و اینکه تا حدی سودآوری سرمایه های جذب شده تضمین شده است که باز در ایران زیاد نیست.

ایران و آمریکا

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به دیدار نماینده ويژه دولت آمریکا در امور افغانستان و پاکستان با وزیرخارجه ایران اعتراض کرده و نوشته در اجلاس توکیو آنچه نماينده آمريكا را خوشحال كرده عدم تعرض وزيرخارجه جمهوري اسلامي به عملكرد آمريكا در پاكستان است درحالي كه آن اجلاس درست همان نقطه اي بود كه آقاي متکی مي بايست شديدترين اعتراضات را به سياست اشغالگرانه آمريكا در منطقه بعمل مي آورد و آمريكا را به عنوان عامل اصلي بي ثباتي در پاكستان و كل منطقه به محاكمه مي كشيد.

به نظر این روزنامه در سال جديد بعد از موضعگيري هاي ضد ايراني اوباما و دروغهاي او درباره ايجاد تغيير در سياست آمريكا نسبت به ايران، سياست اعلام شده و قطعي جمهوري اسلامي بي اعتنائي مطلق به آمريكاست چرا وزير امور خارجه كه بايد مجري اصلي اين سياست باشد برخلاف آن عمل مي كند، چرا معاون وزير امورخارجه در هلند با هيات آمريكائي ديدار كرد چرا بعضي مقامات بلندپايه ايران در مصاحبه ها و اظهاراتشان برخلاف سياست قطعي نظام عمل مي كنند.

این روزنامه در پایان پرسیده در وزارت خارجه چه خبر است كه هر روز يكي از عناصر اصلي آن اينگونه به جدول مي زند وقتي متوليان سياست خارجي كشور خارج از چارچوب هاي تعيين شده درخصوص برخورد با كشورهاي خارجي عمل كنند از ديگران چه توقعي مي توان داشت.

یک تخلف دیگر دولت

اعتماد در گزارشی نوشته در حالي که نمایندگان مجلس چشم انتظار گزارش ميزان اجراي برنامه چهارم توسعه توسط دولت هستند، محمود احمدي نژاد دستور داده اين گزارش با مهر محرمانه به بهارستان داده شود تا مردم در جريان جزييات آن قرار نگيرند. کاری که بسياري از کارشناسان اقتصادي و نمايندگان مجلس آن را "قانون گريزي" خوانده اند. به نوشته اعتماد پيش از اين تصور مي شد دولت هنوز گزارش ميزان اجراي برنامه چهارم توسعه را به مجلس نداده اما ديروز باهنر به يکباره خبر داد اين گزارش به صورت گزينشي دست برخي از نمايندگان رسيده اما روي آن مهر طبقه بندي شده خورده تا نتوان آن را به اطلاع مردم رساند. باهنر ديروز به احمدي نژاد هشدار داد اين اقدام دولت متبوع وي غيرقانوني است. اين پيشدستي دولت در مورد نحوه اطلاع رساني گزارش فوق در شرايطي است که هنوز تبعات منفي قرائت گزارش تخلفات کابينه احمدي نژاد در بودجه ۸۶ ادامه دارد.

مطالب مرتبط