به روز شده:  17:38 گرينويچ - دوشنبه 20 آوريل 2009 - 31 فروردین 1388

واکنش آمریکا به سخنان احمدی‌نژاد در ژنو

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت آمریکا سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران که اسرائیل را یک دولت نژاد پرست خوانده غیرقابل قبول دانسته، اما تاکید کرده است این سخنان سیاست جدید آمریکا در برابر ایران را تغییر نخواهد داد.

رابرت وود، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه، 20 آوریل - گفت که سخنان رئیس جمهوری ایران به خصومت های نژادی دامن می زند.

محمود احمدی نژاد در دومین نشست کنفرانس ضد نژادپرستی سازمان ملل متحد در ژنو اسرائیل را حکومتی نژاد پرست و جعلی خواند.

وزارت امور خارجه آمریکا در اولین واکنش به این اظهارات، آن را غیرسودمند دانسته و گفته است ایران باید به این قبیل سخنان به گفته آمریکا تحریک آمیز پایان دهد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، خروج دیپلمات های غربی حین سخنرانی احمدی نژاد نشان می دهد که این گونه صحبت ها غیرسازنده است.

به گفته او، این سخنان در قرن 21 نباید استفاده شود.

با این همه، آن طور که این مقام آمریکایی تاکید کرد سخنرانی جنجالی رئیس جمهوری ایران بر سیاست آمریکا که قصد مذاکره مستقیم با ایران را دارد تاثیری نخواهد داشت.

او گفت اگر ایران می خواهد که رابطه متفاوتی با جامعه بین الملل داشته باشد باید رفتارش را تغییر و به چنین سخنانی خاتمه دهد.


آقای احمدی نژاد در سخنان خود در باره اسرائیل گفت: "به بهانه هولوکاست با تجاوز، ملتی را آواره و عده‌ای را از آمریکا و اروپا و سایر کشورها به آن سرزمین منتقل کرده و حکومت جعلی برپا کردند و در واقع به بهانه جبران صدمات نژاد پرستی در اروپا، خشن ترین نژاد پرستان را در نقطه‌ای دیگر یعنی فلسطین حاکم کردند."

آقای احمدی نژاد در ادامه خواهان تغییر فوری در ساختار شورای امنيت و حذف امتياز تبعيض ‌آميز حق وتو و تغییر نظام مالی و پولی جهان شد.

رئیس جمهوری ایران در سخنان خود به آمریکا و اروپا نیز حمله کرد و گفت این کشورها همراه با اسرائیل، دنیا را بی ثبات کرده اند.

نشست دوربان دو پیش از آغاز از سوی آمریکا، اسرائیل و چند کشور غربی دیگر تحریم شده بود.

از طرفی آقای احمدی نژاد در نشست مطبوعاتی که پس از سخنرانی جنجالی او برگزار شد، از تغییر در سیاست آمریکا در قبال ایران استقبال کرد اما افزود که او منتظر تغییرات عملی از سوی آمریکا است.

رئیس جمهوری ایران از گفت و گو بر پایه احترام متقابل استقبال کرده است.

آمریکا می گوید خواهان پایان یافتن تنش با ایران است و از بهبود روابط استقبال می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.