به روز شده:  22:33 گرينويچ - دوشنبه 20 آوريل 2009 - 31 فروردین 1388

تاسف بان کی مون از سخنان احمدی نژاد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سخنرانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در دومین اجلاس ضدنژادپرستی سازمان ملل متحد انتقاد شدید دبیرکل این سازمان و سران دولت های عمده غربی و اسرائیل را به همراه داشته است.

کاخ سفید با انتقاد از سخنان آقای احمدی نژاد آن را "سخنانی پر از نفرت" نامیده است و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از اقدام او ابراز تاسف کرده است.

در این حال، هیات های نمایندگی 23 کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله جمهوری چک که ریاست دوره ای این اتحادیه را بر عهده دارد، در اعتراض به آقای احمدی نژاد این اجلاس را ترک کرده اند.

محمود احمدی نژاد در سخنرانی جنجال برانگیز خود دولت اسرائیل را حکومتی نژاد پرست و جعلی خوانده بود.
آقای احمدی نژاد در سخنان خود در باره اسرائیل گفت: "به بهانه هولوکاست با تجاوز، ملتی را آواره و عده‌ای را از آمریکا و اروپا و سایر کشورها به آن سرزمین منتقل کرده و حکومت جعلی برپا کردند و در واقع به بهانه جبران صدمات نژاد پرستی در اروپا، خشن ترین نژاد پرستان را در نقطه‌ای دیگر یعنی فلسطین حاکم کردند."

'ابراز تاسف'

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد با انتقاد از سخنان آقای احمدی نژاد، از این که او به درخواستش درباره نگاه به پیش رو به جای گذشته توجه نکرده، ابراز تاسف کرد.

آقای بان پیش از برگزاری این اجلاس از آقای احمدی نژاد خواسته بود در جهت اتحاد کشورها صحبت کند.

آقای بان از استفاده آقای احمدی نژاد از این اجلاس برای "ایراد اتهام، ایجاد تفرقه و برانگیختن (احساسات ضد اسرائیلی)" انتقاد کرد و گفت: "باعث تاسف عمیق است که تقاضای من برای نگاه به آینده ای متحد مورد بی توجهی رئیس جمهوری ایران قرار گرفت."

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید نیز در جلسه روزانه خود با خبرنگاران از مخالفت شدید باراک اوباما با سخنان محمود احمدی نژاد خبر داد.

آقای گیبز گفت: "این سخنانی پر از نفرت است. این یکی از دلایلی است که دولت و رئیس جمهوری تصمیم گرفتند که شرکت در این اجلاس عاقلانه نیست."

رابرت وود، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا ضمن انتقاد از سخنان آقای احمدی نژاد گفته بود سخنرانی جنجالی رئیس جمهوری ایران بر سیاست ایالات متحده که قصد مذاکره مستقیم با ایران را دارد تاثیری نخواهد داشت.

فرانسه و بریتانیا نیز از منتقدان آقای احمدی نژاد هستند.

دفتر رئیس جمهوری فرانسه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد نیکولا سارکوزی این سخنرانی پر از نفرت را محکوم می کند.

دیوید میلیبند، وزیر امورخارجه بریتانیا هم با اشاره به سخنان آقای احمدی نژاد به عنوان سخنانی اهانت آمیز، تحریک کننده و غیرقابل قبول، تاکید کرد کشورش اجلاس ضدنژادپرستی را ترک نخواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.