شاهرودی خواستار پیگرد قانونی اسرائیل شد

اجلاس تهران - عکس از فارس
Image caption ایران از اجلاس تهران خواسته به عملیات اسرائیل در غزه رسیدگی کند

اجلاس دو روزه دادستان های کشورهای اسلامی با سخنان رئیس قوه قضائیه ایران حاوی درخواست برای پیگرد دولت اسرائیل کار خود را آغاز کرده است.

روز سه شنبه، 21 آوریل (1 اردیبهشت)، پایگاه اطلاع رسانی دولت گزارش کرد که اجلاس بین المللی دادستان های کشورهای اسلامی با حضور بیش از دویست تن از جمله رئیسان قوه قضائیه، وزیران دادگستری، دادستان های کل و حقوقدانان تعدادی از کشورهای اسلامی در تهران برگزار شده و پیگرد حقوقی دولت اسرائیل در دستور کار اجلاس قرار دارد.

آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، در سخنانی در این همایش، که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شده، از شرکت کنندگان خواست تا موضوع تشکیل دادگاه بین المللی علیه اسرائیل را در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کنند.

وی علت طرح این درخواست را "عدم اقدام عملی شورای امنیت سازمان ملل" در مورد عملیات اسرائیل علیه فلسطینیان در نوار غزه اعلام داشت و همچنین پیشنهاد کرد که دبیرخانه ای برای پیگیری و همکاری و تبادل اطلاعات در خصوص جنایات جنگی، نسل کشی و دیگر جنایات سازمان یافته بین المللی طراحی و سازماندهی شود.

رئیس قوه قضائیه پیشنهاد کرد که شکایت طرح شده از سوی "دولت فلسطین" توسط دادستان دادگاه بین المللی کیفری رسیدگی شود و جنایتکاران تحت تعقیب قرار گیرند.

آیت الله شاهرودی گفت که اسناد و مدارک مربوط به جرائم جنگی و نسل کشی توسط اسرائیل در جریان حمله به نوار غزه، که در اجلاس دادستان های کشورهای اسلامی جمع آوری می شود و برای رسیدگی و صدور کیفرخواست به دادگاه بین کیفری بین المللی ارسال شود.

Image caption شاهرودی از "عدم اقدام عملی" شورای امنیت علیه اسرائیل سخن گفته است

رئیس قوه قضائیه افزود که تشکیلات قضائی جمهوری اسلامی علیه بیست و پنج نفر از نظامیان اسرائیلی حکم بازداشت بین المللی صادر کرده و آن را برای اجرا، به سازمان پلیس بین الملل - اینترپل - ارسال داشته است و از سایر کشورها خواست از این اقدام پشتیبانی کنند.

وی در عین حال توصیه کرد که "باتوجه به جنایات بین المللی که در سرزمین های اسلامی و علیه ملت های مسلمان صورت می گیرد و اجرای عدالت، ضروری است دادگاه بین المللی کیفری اسلامی تشکیل شود."

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، رئیس مجلس و معاون اول رئیس جمهوی نیز در جلسه افتتاحیه اجلاس تهران حضور داشتند و قرار است محمود احمدی نژاد نیز در این اجلاس سخنرانی کند.

پیشنهاد دادگاه کیفری اسلامی

سال گذشته، آقای احمدی نژاد توصیه کرد که یک دادگاه کیفری اسلامی تشکیل شود و به جرائم بین المللی براساس موازین اسلامی رسیدگی کند.

سعید مرتضوی، دادستان تهران و دبیر اجلاس تهران نیز در سخنانی در مراسم افتتاحیه، از کشورهای اسلامی خواست تا روش های موثر حقوقی برای به جریان انداختن روند پیگیرد بین المللی اسرائیل به اتهام ارتکاب جرائم جنگی در نوار غزه را بررسی کنند.

آقای مرتضوی ابراز امیدواری کرد که دادگاه کیفری بین المللی "با اتخاذ تصمیمات قاطع در برابر این جنایات، به وظایف خود عمل کند."

دادستان تهران ابراز امیدواری کرد که طی دو روز اجلاس دادستان های اسلامی، پیش نویس کیفرخواست علیه اسرائیل برای ارسال به مراجع قضایی نهایی شود.

Image caption مرتضوی خواستار اقدام دادگاه کیفری علیه اسرائیل شده است

در حال حاضر رسیدگی به جرائم مهم در سطح جهانی بر عهده دادگاه کیفری بین المللی، مستقر در لاهه، هلند، قرار دارد.

دادگاه کیفری بین المللی در سال 2002 و براساس معاهده رم تشکیل شد تا به موارد نسل کشی، جنایت علیه بشریت، جرایم جنگی و تجاوزگری در کشورهای عضو این پیمان و در صورت ارجاع پرونده توسط شورای امنیت سازمان ملل، در کشورهای غیر عضو رسیدگی کند.

در حال حاضر یکصد و هشت کشور جهان پیمان رم را تصویب کرده اند که اسرائیل و ایران از جمله این کشورها نیستند.

دادستانی دادگاه تا کنون رسیدگی به چند پرونده را آغاز کرده و قرار تعقیب چند نفر در ارتباط با این پرونده ها صادر شده است.

از جمله این موارد، پرونده ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در منطقه دارفور در سودان براساس مصوبه شورای امنیت است که در ارتباط با آن، قضات دادگاه بین المللی، با قبول کیفرخواست دادستان، برای بازداشت سه شهروند سودانی از جمله رئیس جمهوری این کشور حکم بازداشت بین المللی را صادر کرده اند.

صدور حکم بازداشت برای عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان با مخالفت شماری از کشورهای جهان از جمله جمهوری اسلامی مواجه شد و مقامات ایرانی حمایت خود را از وی مورد تاکید قرار داده اند.

مطالب مرتبط