به روز شده:  15:23 گرينويچ - سه شنبه 21 آوريل 2009 - 01 اردیبهشت 1388

بهمن قبادی: رکسانا صابری نامزد من است و بی‌گناه؛ آزادش کنید

بهمن قبادی

بهمن قبادی، فیلمساز ایرانی گفته است که رکسانا صابری "نامزد و دوست" او است و از مقامات ایران خواسته است او را رها کنند.

آقای قبادی روز سه شنبه اول اردیبهشت (۲۱ آوریل) در نامه ای سرگشاده خطاب به "همه دولتمردان و سیاست مداران" ایران نوشت که به شدت نگران سلامتی خانم صابری است و شنیده است که او "افسرده شده و مدام گریه می کند".

رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی - آمریکایی که بهمن ماه سال گذشته در ایران بازداشت شده بود، اخیرا به اتهام جاسوسی برای ایالات متحده محاکمه و به تحمل هشت سال زندان محکوم شد.

مقامات ایران پیش از مطرح کردن اتهام جاسوسی علیه خانم صابری گفته بودند که دلیل بازداشت او، ادامه دادن به کار خبرنگاری با وجود تمدید نشدن مجوز خبرنگاری اش بوده است.

گزارش رادیویی، گفتگو با بهمن قبادی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


تاکنون تصور می شد خانم صابری روز ۲۲ بهمن ماه بازداشت شده، اما در نامه سرگشاده بهمن قبادی نوشته شده است که خانم صابری از روز ۳۱ ژانویه (۱۲ بهمن) ناپدید شده بود.

بهمن قبادی می گوید که رکسانا صابری روز ۱۲ بهمن ناپدید شد و ده روز بعد در تماس تلفنی با پدرش به او خبر داد که بازداشت شده است

آقای قبادی می نویسد: "۳۱ ژانویه بود، روز تولدم، صبح [رکسانا] تماس گرفت که برای تولدم می آید پیشم تا با هم برویم بیرون. نیامد... زنگ زدم به موبایلش. خاموش بود. تا یکی دو روز نمی دانستم چه اتفاقی افتاده. به خانه اش رفتم و چون کلید خانه همدیگر را داشتیم به داخل رفتم ولی نبود... بعد از دو روز زنگ زد و گفت "منو ببخش عزیزم مجبور شدم برم زاهدان" و من هم عصبانی شدم که چرا به من نگفته؟ گفتم که باور نمی کنم. دوباره گفت "ببخش عزیزم مجبور شدم" و گوشی تلفن قطع شد".

آقای قبادی نوشته که ۱۰ روز بعد، پس از اینکه به زاهدان رفته و "تمام هتل ها" را بی نتیجه جستجو کرده، توسط پدر خانم صابری از بازداشت او مطلع شده است.

بهمن قبادی در طول بیش از دو ماهی که از این ماجرا می گذرد چیزی نگفت و حالا برای نخستین بار اعلام می کند که رکسانا صابری "نامزد، دوست و همراه" او بوده است.

آقای قبادی نوشته است: "اگر سکوت کرده بودم به خاطر او بود، حالا هم که حرف می زنم باز هم به خاطر اوست".

رکسانا صابری

او خانم صابری را دختری "معصوم و بی گناه" معرفی می کند که در طول مدتی که از نزدیک با او آشنا بوده، هرگز رفتاری نامعقول و نامتعارف از او ندیده است.

آقای قبادی به بی بی سی فارسی گفت که خانم صابری یک سال و نیم پیش قصد داشت به آمریکا باز گردد اما به تشویق او در ایران ماند.

او در نامه سرگشاده خود نیز نوشته است: "او عملا داشت از ایران می رفت و من نگهش داشتم. و حالا ناراحتم که به خاطر من ماند و دچار این ماجراها شد".

محکومیت خانم صابری بازتابی گسترده در رسانه های بین المللی داشت و رئیس جمهوری آمریکا گفت که او درگیر هیچ فعالیت جاسوسی نبوده است و خواستار "برخورد درست" با او شد.

رئیس جمهوری ایران و رئیس قوه قضائیه این کشور هم در نامه های جداگانه ای از مقامات دادستانی و دادگستری تهران خواسته اند که شرایطی عادلانه برای خانم صابری ترتیب دهند و کاری کنند که او بتواند از حقوق قانونی خود بهره مند شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.