استاندار تهران: عده ای در صدد 'ترور ساختگی' نامزدهای انتخابات هستند

مرتضی تمدن
Image caption استاندار تهران نخستین مقام مسئول در ایران است که از احتمال ترور ساختگی نامزدهای انتخابات سخن می‌گوید

رئیس شورای تأمین استان تهران از احتمال "ترور ساختگی" نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در آستانه این انتخابات خبر می دهد.

مرتضی تمدن، استاندار تهران که ریاست شورای تأمین این استان را به عهده دارد، روز سه شنبه اول اردیبهشت (۲۱ آوریل) گفته است: "اخبار موثق داریم که عده ای قصد دارند در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آگاهانه دست به ترور ساختگی کاندیداها بزنند تا پروژه مظلوم نمایی را آغاز کنند".

او گفت این عده "فعالان وابسته به استکبار" هستند و می خواهند با این کار "امنیت انتخابات را بر هم بزنند و در فضای جامعه القای ناامنی کنند".

آقای تمدن منظور خود را از "ترور ساختگی" روشن نکرد، اما گفت ستاد امنیت انتخابات در استان تهران تشکیل شده که وظیفه آن برقرار کردن امنیت روانی و فیزیکی انتخابات است.

حدود دو ماه پیش، هنگامی که محمد خاتمی هنوز تصمیم داشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران شود، مدیر مسئول روزنامه کیهان تلویحا به احتمال ترور آقای خاتمی اشاره کرد که واکنش های فراوانی برانگیخت.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان در سرمقاله روز ۲۴ بهمن ۱۳۸۷ نوشته بود: "هدف تندروهای [اصلاح طلب] از حضور در صحنه انتخابات، بالا بردن هزینه نظام است... آیا آنان وقتی در یک روش به بن بست می رسند به روش دیگر روی نمی آورند؟ آمریکایی ها در پاکستان ابتدا تلاش وافری کردند تا از طریق تبلیغات و [از راه] دیپلماتیک، بی نظیر بوتو را به قدرت برسانند و از طریق او پاکستان را بدوشند. ولی زمانی که دریافتند حزب او به هیچ قیمتی توان به دست آوردن اکثریت را ندارد، به روش دیگری متوسل شدند. این یک عبرت است. بعضی از اصلاح طلبان سابقه روشنی در این خصوص ندارند".

این نوشته آقای شریعتمداری، اشاره ای روشن به ترور خانم بوتو و پیروز شدن حزب او در انتخاباتی بود که پس از این ترور برگزار شد.

چهره ها و احزاب اصلاح طلب در واکنش به انتشار مقاله کیهان به تندی از این روزنامه انتقاد کردند و از جمله سخنگوی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی خواستار برکناری آقای شریعتمداری از موسسه کیهان شد و گفت: "با مطلبی که کیهان علیه آقای خاتمی به چاپ رسانده است، آقای شریعتمداری از این پس باید شخصا مسئولیت حفاظت شبانه روزی از آقای خاتمی را به عهده بگیرد، زیرا اگر از این پس ایشان عطسه هم بکند، انگشت اتهام همگان به سوی آقای شریعتمداری و همفکران وی نشانه خواهد رفت".

اکنون سخنان مرتضی تمدن، نخستین اشاره یک مقام رسمی و مسئول در ایران به احتمال ترور نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور محسوب می شود.

تاکنون میرحسین موسوی و مهدی کروبی که هر دو به جناح اصلاح طلب ایران گرایش دارند، تصمیم خود را برای نامزدی در انتخابات اعلام کرده اند.

مطالب مرتبط