اوباما: به تلاش برای مذاکره با ایران ادامه می دهیم

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در پی سخنرانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در کنفرانس ضد نژادپرستی در ژنو، با وجود محکوم کردن سخنان جنجال برانگیز وی گفت که دولتش به تلاش برای مذاکره با مقامهای ایرانی ادامه خواهد داد.

آقای اوباما پس از دیدار با ملک عبدالله، پادشاه اردن در واشنگتن در نشستی رسانه ای در باره سخنرانی آقای احمدی نژاد گفت:" به نظرم این [اظهارات] به موقعیت ایران در جهان آسیب می رساند، اما ما به تلاش خود برای نزدیک شدن به ایران از طریق دیپلماسی مستقیم ادامه خواهیم داد؛ بدون آنکه بخواهیم گزینه های دیگر را نادیده بگیریم."

رئیس جمهوری آمریکا سخنان آقای احمدی نژاد را "منزجر کننده و قابل اعتراض" خواند و گفت که می داند تصمیم گیرنده اصلی در ایران، آیت الله خامنه ای است.

محمود احمدی نژاد در دومین نشست کنفرانس ضد نژادپرستی سازمان ملل متحد در ژنو، اسرائیل را حکومتی "نژاد پرست و جعلی" خواند.

آقای احمدی نژاد در سخنان خود در باره اسرائیل گفت: "به بهانه هولوکاست با تجاوز، ملتی را آواره و عده‌ای را از آمریکا و اروپا و سایر کشورها به آن سرزمین منتقل کرده و حکومت جعلی برپا کردند و در واقع به بهانه جبران صدمات نژاد پرستی در اروپا، خشن ترین نژاد پرستان را در نقطه‌ای دیگر یعنی فلسطین حاکم کردند."

در هنگامی که آقای احمدی نژاد این سخنان را بیان می کرد نمایندگان کشورهای غربی به نشانه اعتراض محل کنفرانس را ترک کردند.

وزارت خارجه آمریکا در اولین واکنش به این اظهارات، آن را غیر سودمند دانست و گفت که ایران باید به این قبیل سخنان "تحریک آمیز" پایان دهد.

به گفته رابرت وود، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، خروج دیپلمات های غربی حین سخنرانی احمدی نژاد نشان می دهد که این گونه صحبت ها غیرسازنده است.

وی گفت که سخنان رئیس جمهوری ایران به خصومت های نژادی دامن می زند.

با این همه، این مقام آمریکایی تاکید کرد سخنرانی رئیس جمهوری ایران بر سیاست آمریکا که قصد مذاکره مستقیم با ایران را دارد تاثیری نخواهد داشت.

او گفت اگر ایران می خواهد که رابطه متفاوتی با جامعه بین الملل داشته باشد باید رفتارش را تغییر و به چنین سخنانی خاتمه دهد.

آقای احمدی نژاد در ادامه خواهان تغییر فوری در ساختار شورای امنيت و حذف امتياز تبعيض ‌آميز حق وتو و تغییر نظام مالی و پولی جهان شد.

رئیس جمهوری ایران در سخنان خود به آمریکا و اروپا نیز حمله کرد و گفت این کشورها همراه با اسرائیل، دنیا را بی ثبات کرده اند.

نشست دوربان دو پیش از آغاز از سوی آمریکا، اسرائیل و چند کشور غربی دیگر تحریم شده بود.

از طرفی آقای احمدی نژاد در نشست مطبوعاتی که پس از سخنرانی او برگزار شد، از تغییر در سیاست آمریکا در قبال ایران استقبال کرد اما افزود که او منتظر تغییرات عملی از سوی آمریکا است.

رئیس جمهوری ایران از گفت و گو بر پایه احترام متقابل استقبال کرده است.

آمریکا می گوید خواهان پایان یافتن تنش با ایران است و از بهبود روابط استقبال می کند.

اما دولت او اعلام کرده که اگر ایران به خواسته های سازمان ملل در خصوص تعلیق غنی سازی اورانیوم عمل نکند، بر شدت تحریمها علیه ایران خواهد افزود.

مطالب مرتبط