احمدی نژاد 'انکار هولوکاست را از سخنرانی اش حذف کرد'

محمود احمدی نژاد در جریان نطق ژنو
Image caption سخنان آقای احمدی نژاد خشم کشورهای غربی و اسرائیل را برانگیخت

یک روز پس از آنکه سخنرانی محمود احمدی نژاد در حمله به اسرائیل در کنفرانس نژادپرستی سازمان ملل باعث هیاهو شد، سازمان ملل می گوید که رئیس جمهوری ایران عبارتی که هولوکاست را "مبهم و مشکوک" توصیف می کرد از سخنرانی اش حذف کرد.

به علاوه مقام های سازمان ملل می گویند که ایران بیانیه نهایی این کنفرانس را که بر لزوم از یاد نبردن هولوکاست صحه می گذارد امضا کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس سازمان ملل و دفتر نمایندگی ایران در ژنو در مورد علت تغییر متن سخنرانی آقای احمدی نژاد توضیحی نداده اند.

با این حال بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، گفت که او پیش از آن سخنرانی با آقای احمدی نژاد دیدار کرده و به او یادآوری کرده بود که سازمان ملل طی قطعنامه هایی برابری صهیونیسم را با نژادپرستی را رد کرده و بر واقعیت های تاریخی هولوکاست - قتل عام یهودیان در جنگ جهانی دوم توسط نازی ها - صحه گذاشته است.

ماری هوئز سخنگوی سازمان ملل گفت که مقام های این سازمان بار دیگر با کمک مترجمان نطق ضبط شده آقای احمدی نژاد به فارسی را بررسی کردند و معلوم شد که او عبارت "مبهم و مشکوک" را از متن سخنرانی خود حذف کرده و به جای آن از عبارت "سوءاستفاده از مساله هولوکاست" استفاده کرده است.

با این حال این اظهارات آقای احمدی نژاد در آن سخنرانی که غرب از هولوکاست به عنوان "بهانه ای" برای توجیه تجاوز به فلسطینی ها استفاده کرده باعث ترک جلسه کنفرانس توسط هیات های نمایندگی اعضای اتحادیه اروپا شد.

محمود احمدی نژاد که قبلا واقعه هولوکاست را "افسانه" خوانده است در نطق روز دوشنبه، دولت اسرائیل را حکومتی نژادپرست و جعلی خواند.

وی در باره اسرائیل گفت: "به بهانه هولوکاست با تجاوز، ملتی را آواره و عده‌ای را از آمریکا و اروپا و سایر کشورها به آن سرزمین منتقل کرده و حکومت جعلی برپا کردند و در واقع به بهانه جبران صدمات نژاد پرستی در اروپا، خشن ترین نژاد پرستان را در نقطه‌ای دیگر یعنی فلسطین حاکم کردند."

آمریکا و هشت کشور دیگر غربی قبلا کنفرانس را بایکوت کرده بودند که به دلیل این نگرانی بود که کشورهای اسلامی آن را به مجمعی برای محکوم کردن اسرائیل بدل کرده و سایر مسائل را نادیده بگیرند.

روز سه شنبه بیش از 100 کشور اعلامیه 16 صفحه ای کنفرانس را که از جهان می خواهد با عدم تسامح مقابله کند تصویب کردند.

این بیانیه به اسرائیل اشاره ای نمی کند اما همچون بیانیه کنفرانس دوربان در سال 2001 بر توجه به "وضعیت ناگوار فلسطینی ها" و همزمان حق امنیت اسرائیل تاکید می کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه رئیس امور حقوق بشر سازمان ملل پس از تصویب این بیانیه آن را "پاسخی" به سخنرانی آقای احمدی نژاد علیه اسرائیل تعبیر کرد.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در پاسخ به این سوال که آیا نطق رئیس جمهوری ایران به وجهه سازمان ملل لطمه زده است گفت: "این واقعیت که این سند توسط کلیه اعضا به جز 9 کشور تصویب شده پاسخ ماست، و من آن را یک موفقیت می خوانم."

وی افزود: "بنابراین من فکر نمی کنم که یک کشور توانسته باشد چیزی از ارزش این سند کم کند."

خانم پیلای اشاره کرد که "پاراگرافی که می گوید هولوکاست هرگز نباید فراموش شود در ... سند نهایی ظاهر شده است، و این سند توسط کلیه کشورها تصویب شد، از جمله ایران."

احضار فرستاده چک در ایران

از سوی دیگر گزارش می شود که فرستاده جمهوری چک در ایران روز سه شنبه در اعتراض به "نقض حقوق بشر" در اتحادیه اروپا احضار شده است.

این پس از آن بود که هیات های نمایندگی 23 کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله جمهوری چک که ریاست دوره ای این اتحادیه را بر عهده دارد، روز دوشنبه در اعتراض به سخنرانی آقای احمدی نژاد جلسه را ترک کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، "کاردار چک به‌دليل نگرانی جمهوری اسلامی ايران از رشد فزاينده نقض حقوق بشر در کشورهای عضو اتحاديه اروپايی، توسط اداره حقوق بشر وزارت امور خارجه احضار شد و تذکرات مربوطه را دريافت کرد."

"مواردی مانند قتل فعالين حقوق بشر و تظاهرکنندگان، قتل خارجی‌ها به‌دست پليس و ممانعت از حق آموزش برای اقليت‌های مسلمان در برخی کشورهای اروپایی" از شکایاتی است که براساس این گزارش به کاردار چک یادآوری شده است.

به گزارش ایرنا، ایران همچنین "از برخورد گزينشی دول اروپایی با مفاهيم حقوق بشری و بی‌علاقگی آنان نسبت به مبارزه با نژادپرستی انتقاد کرد."

سخنرانی آقای احمدی نژاد در دومین اجلاس ضدنژادپرستی سازمان ملل متحد انتقاد شدید دبیرکل این سازمان و سران دولت های عمده غربی و اسرائیل را به دنبال داشت.

از جمله بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد با انتقاد از سخنان آقای احمدی نژاد، گفت از این که او به درخواستش درباره نگاه به پیش رو به جای گذشته توجه نکرده، ابراز تاسف کرد.

مطالب مرتبط