'درخواست تجدید نظر' صابری؛ امید سخنگوی قوه قضاییه به تغییر حکم

صابری
Image caption صابری برای شبکه های بزرگ خبری چون بی بی سی کار کرده بود

قوه قضاییه ایران روز سه شنبه اعلام کرد که رکسانا صابری خبرنگار ایرانی-آمریکایی که هفته گذشته به جرم "جاسوسی" به هشت سال زندان محکوم شد درخواست تجدید نظر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضاییه گفت او امیدوار است که رای دادگاه بدوی در مورد رکسانا صابری در مرجع تجدید، مورد تجدید نظر قرار گیرد.

آقای جمشیدی تایید کرد که خانم صابری به حکم دادگاه اولیه اعتراض کرده است.

به گزارش رویتر رضا صابری، پدر رکسانا صابری، گفت که او نمی تواند تایید کند که درخواست تجدید نظر تسلیم شده است، اما او شاهد "گام های مثبت در جهت برقراری عدالت" در مورد این پرونده است و اظهار امیدواری کرد که دخترش با لغو حکم اولیه آزاد شود.

خانم صابری، 31 ساله، روز شنبه به جاسوسی برای آمریکا محکوم شد و هشت سال حبس گرفت که انعکاس خبری بسیار گسترده ای به ویژه در آمریکا داشت.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، بلافاصله در نامه ای به دادستانی خواستار رعایت حقوق خانم صابری شد.

آقای احمدی نژاد به دادستان تهران نوشت که در مورد خانم صابری و حسین درخشان، یک وبلاگ نویس ایرانی که در ایران بازداشت شده، حقوق متهمان نباید ضایع شود.

آیت الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه ایران، نیز روز دوشنبه دستور رسیدگی به درخواست تجدید نظر در حکم رکسانا صابری را داد.

وی در نامه ای به رئیس کل دادگستری استان تهران از وی خواست در رسیدگی به این درخواست، ابعاد مختلف پرونده از جمله عناصر مادی و معنوی جرم "مورد بررسی دقیق، سریع و عادلانه" قرار گیرد.

رضا صابری که اخیرا به همراه همسرش، آکیکو، به خاطر رسیدگی به وضعیت دخترش از آمریکا به ایران سفر کرده روز سه شنبه در تهران به خبرگزاری رویتر گفت که اگر حکم دادگاه اولیه تایید شود رکسانا "به احتمال زیاد اعتصاب غذا خواهد کرد و دست به خودکشی خواهد زد."

وی که در سال 1973 به آمریکا مهاجرت کرد گفت "او هشت سال در زندان نخواهد ماند... حتی هشت ماه هم برای او غیرقابل تحمل است."

رکسانا صابری در بهمن ماه سال گذشته در تهران بازداشت و بعدا به زندان اوین منتقل شد.

مدتی بعد، مقامات قضایی ایران اعلام کردند که مجوز خبرنگاری خانم صابری از یک سال قبل از بازداشت تمدید نشده بود و او بدون مجوز و به شکلی غیرقانونی به فعالیت خبری خود برای رسانه های غربی ادامه می داده و به همین دلیل، مرتکب تخلف شده است.

اتهام جاسوسی بعدا علیه رکسانا صابری مطرح و پرونده او برای رسیدگی به یکی از شعب دادگاه انقلاب تهران ارسال شد.

مقام های آمریکایی اتهامات علیه خانم صابری را بی پایه خوانده اند و خواستار آزادی او شده اند.

در زمانی که دولت جدید آمریکا سعی دارد مجرای گفتگو با ایران را بگشاید، پرونده خانم صابری باعث تنش میان دو کشور شده است.

رابرت وود سخنگوی وزارت خارجه در واشنگتن گفت که آمریکا می خواهد روند تجدید نظر "شفاف" باشد.

وی گفت: "ما در همکاری با متحدان خود بر دولت تهران فشار می آوریم تا به طور کامل اتهامات علیه خانم صابری را فاش کرده و رفتار مناسب با او را تضمین کند."

مطالب مرتبط