تحلیل آسوشیتد پرس از روابط ایران و آمریکا

خبرگزاری آسوشیتد پرس در تحلیلی در خصوص روابط ایران و آمریکا نوشته است در زمانی که دولت باراک اوباما آماده نزدیکتر شدن به دولت ایران بود، یک روزنامه نگار "آمریکایی" در ایران بازداشت شد و آن کشور باری دیگر اسرائیل را به نژاد پرستی متهم کرد.

این در حالی است که ایران می گوید آماده بهبوب بخشیدن به روابط با آمریکاست. به نوشته آسوشیتد پرس، مواضع مقامات ایرانی نسبت به آمریکا "تقریباَ روزانه" در حال تغییر است.

فضای سیاسی پیچیده ایران برای دولت امریکا در تصمیم گیری در خصوص چگونگی تعامل با آن کشور مشکل ایجاد کرده است.

پس از آن که محمود احمدی نژاد رییس جمهور ایران باری دیگر حکومت اسرائیل را به دلیل تبعیض علیه فلسطینیان مورد انتقاد قرار داد، باراک اوباما گفت آمریکا انتظار چنین اظهاراتی از سوی وی داشت اما او هنوز خواستار تعامل با ایران است.

آسوشیتد پرس می نویسد که دولت آمریکا منتظراست که "قبل از رو کردن دست خود" ببیند برنده انتخابات ریاست جمهوری آتی ایران چه کسی خواهد بود، اما در صورت انتخاب مجدد اقای احمدی نژاد برای چهار سال دیگر با او مواجه خواهد بود.

پیچیدگی فضای سیاسی ایران به نوشته آسوشیتد پرس در قضیه بازداشت و محاکمه رکسانا صابری به خوبی نمایان است. وی به اتهام جاسوسی برای آمریکا به هشت سال حبس محکوم شد اما پدرش که برای تلاش برای آزادی او به ایران بازگشته است می گوید جلسه محاکمه کمتر از یک ساعت طول کشید.

اما در حالی که رکسانا صابری در محکمه انقلاب بود، آقای احمدی نژاد می گفت که رهبران ایران آماده آغاز دوره ای جدید در روابط با آمریکا هستند. آسوشیتد پرس می نویسد رییس جمهور ایران از دادستان تهران خواسته که اجازه دهد خانم صابری در دادگاه تجدید نظر از حق کامل دفاع از خود بخوردار باشد.

پس از آن، رییس قوه قضاییه دستور مشابهی داد و سپس سخنگوی قوه قضاییه اشاره کرد که حکم دادگاه انقلاب ممکن است که نقض شود.

آسوشیتد پرس می نویسد که شاید آقای احمدی نژاد نیم نگاهی به انتخابات روز 22 خرداد ماه دارد چون او علی رغم داشتن حمایت تندروها، مقدار زیادی از آرا عمومی را از دست داده است.

یکی از رقیبان اصلی آقای احمدی نژاد میر حسین موسوی، نخست وزیر پیشین ایران، است که خواستار بهبود روابط با آمریکاست و در میان جوانان - یعنی 40 در صد از رای دهندگان ایرانی - محبوبیت ببیشتری دارد.

آسوشیتد پرس به نقل از "برخی تحلیلگران" بدون نام می نویسد که شاید ایران در قبال آزادی رکسانا صابری از آمریکا امتیاز می خواهد. مقامات آمریکایی گفته اند در صورتی که ایران اقدام مثبتی انجام دهد، با حسن نیت آمریکا مواجه خواهد شد.

مطالب مرتبط