گاردین: خشنودی نتانیاهو از نتیجه کنفرانس ژنو

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا در شماره روز چهارشنبه دوم اردیبهشت (22 آوریل) خود در دو نوشتار جداگانه به انتقادهای محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران، به دولت اسرائیل و ایدئولوژی صهیونیسم پرداخته است.

روزنامه گاردین نوشته است که آقای احمدی نژاد پیش از سخنرانی خود و پس از ملاقات با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، سخنان خود نسبت به صهیونیسم را تعدیل کرده بود.

با این حال، و علی رغم تعدیل سخنان رییس جمهور ایران، بان کی مون مدعی شد آقای احمدی نژاد برای اهداف سیاسی از کنفرانس ضد نژاد پرستی "سو استفاده" کرده است.

اما گاردین می نویسد که ریاض المالکی وزیر امور خارجه دولت خودگردان فلسطینی نیز هنگامی که اشغال اراضی فلسطینی توسط اسرائیل را "بدترین مورد نقض حقوق بشر" و "کریه ترین چهره نژاد پرستی و تبعیض نژادی" نامید، مورد استقبال شرکت کنندگان در کنفرانس قرار گرفت.

گاردین نظرات آقای احمدی نژاد را "یهود ستیزانه" توصیف کرده و نوشته است که این امر سبب می شود مردم اظهارات او در خصوص تاسیس دولت اسرائیل را بی طرفانه ارزیابی نکنند.

این روزنامه می افزاید که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر تندرو اسرائیل به باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، گفته است که اگر آمریکا با ایران مقابله نکند، اسرائیل راساً چنین خواهد کرد.

به نوشته گاردین، اسرائیل مواضع ایران را بهانه ای قرار می دهد تا با جنبش حماس به عنوان یک حرکت مقاومت فلسطینی وارد تعامل سیاسی نشود.

دولت باراک اوباما نسبت به ایران موضع معتدلتری دارد و گفته است با ایران در خصوص حل و فصل مناقشه بر سر پرونده تحقیقات اتمی ایران به گفتگو می نشیند.

بدین ترتیب گاردین می نویسد که به نفع دولت ایران می بود که از حضور رییس جمهورش در ژنو استفاده می کرد تا دولت آمریکا را متقاعد کند سیاست نرمتر آن کشور نسبت به ایران کارسازتر از گذشته خواهد بود.

اما اکنون بنیامین نتاننیاهو نخست وزیر اسرائیل در آستانه سفر خود به واشنگتن حتما خدا را شکر می کند که چنین نشد.

مطالب مرتبط