محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران می شود

محسن رضایی

"ستاد دولت ائتلافی کارآمد و متعهد" که به ابتکار محسن رضایی تشکیل شده بود، به کار خود پایان داده است و می گوید که آقای رضایی به صورت مستقل نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران خواهد شد.

این ستاد روز چهارشنبه دوم اردیبهشت (۲۲ آوریل) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که محسن رضایی را به عنوان نامزد نهایی خود برگزیده اما "ایشان به دلیل اینکه ترجیح می دادند یک نفر دیگر از میان آقایان ولایتی، لاریجانی و یا قالیباف نامزد این ائتلاف باشند و ایشان به آنها کمک کنند، از پذیرش آن خودداری کردند و مقرر شد به صورت مستقل و مردمی نامزد انتخابات شوند و ایده دولت ائتلافی را پس از انتخابات پیگیری کنند".

این ستاد در بیانیه خود اعلام کرد که به کار خود پایان داده است.

به نظر می رسد انتشار این بیانیه به این معنا است که علی اکبر ولایتی، علی لاریجانی و محمد باقر قالیباف نه حاضر شده اند به عنوان نامزد "دولت ائتلافی" وارد انتخابات شوند و نه تمایلی به حمایت از نامزد منتخب این ستاد نشان داده اند.

این در حالی است که آقای لاریجانی و آقای قالیباف در سال های اخیر اختلافات زیادی با دولت محمود احمدی نژاد داشته اند و سکوت کنونی آنها در مورد انتخابات، به عدم تمایلشان به حمایت از نامزدی وی تعبیر می شود.

آقای رضایی پیشتر گفته بود که جناح های اصلاح طلب و اصولگرا از نظر او "در حال فروپاشی" هستند، چون نتوانسته اند نامزدی واحد برای انتخابات معرفی کنند.

فکر تشکیل یک دولت ائتلافی یا "دولت وحدت ملی" را نخستین بار علی اکبر ناطق نوری تابستان سال گذشته مطرح کرد اما به گفته خود او "این تئوری در نطفه خفه شد".

چند ماه بعد علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز از طرحی به نام "طرح وحدت ملی" سخن گفت.

انتشار گزارش های مربوط به این پیشنهاد در رسانه ها، واکنش هواداران دولت آقای احمدی نژاد را برانگیخت که این پیشنهاد را "عوامفریبانه"، "مشکوک"، "توطئه و جنگ روانی علیه دولت"، "معامله بر سر مصالح مردم"، "ترفند سیاسی" و "چراغ سبز به دشمن برای انقلاب مخملین" می خواندند.

برگزاری "همایش سی سال قانونگذاری و نظارت" هم که به ابتکار آقای لاریجانی و با حضور چهره هایی چون محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و مهدی کروبی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، به این تلقی که قصد آقای لاریجانی زمینه سازی برای کنارگذاشتن آقای احمدی نژاد در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری است، دامن زد.

آقای لاریجانی که به شدت تحت فشار قرار گرفته بود اعلام کرد که ارائه طرح وحدت ملی "فراتر از رقابت های انتخاباتی است و ربطی به تشکیل دولت ندارد".

حالا به نظر می رسد آقای رضایی هم که در چند ماه اخیر پیگیر معرفی نامزدی برای تشکیل یک دولت ائتلافی بود، از موفقیت این طرح ناامید شده و می خواهد به صورت شخصی نامزد انتخابات شود.

او قرار است به زودی در نشستی خبری مواضع انتخاباتی خود را اعلام کند.

مطالب مرتبط